Сьогодні український зовнішньоторговельний баланс знову погіршиться приблизно на 30 млн дол.


Сьогодні український зовнішньоторговельний баланс знову погіршиться приблизно на 30 млн дол.

Сьогодні український зовнішньоторговельний баланс знову погіршиться приблизно на $30 млн. У всякому разі, якщо вірити прогнозу Нацбанку, що зовнішньоторговельний дефіцит України цього року погіршиться до $11 млрд. Це означає, що приблизно 10% товарів в українській економіці споживається в борг.

Торік обсяг всіх виданих кредитів досяг третини ВВП - близько $36 млрд. Те, що частка кредитів в економіці росте скаженими темпами, - у принципі не так вже й погано, якщо дивитися по світові в цілому.

Але Україна не має глобальних транснаціональних корпорацій, які одержують доходи в усім світі і прямо або побічно повертають гроші на землю обітовану. Крім того, саме через боргові диспропорції в США зараз і почалася найбільша за всю історію боргова криза, що ще невідомо чим закінчиться.

І, нарешті, найгірше для нашої країни - зростання кредитування приватних осіб росте пропорційно збільшенню негативного торговельного сальдо. Це означає, що майже всі гроші, які прості українці беруть у кредит, вони витрачають на покупку дорогих імпортних товарів, або товарів, зібраних з імпортних комплектуючих (наприклад, автомобілі).

Передові економіки світу у свій час вирішували проблему збільшення експорту та просування своїх товарів і послуг у світі через створення експортно-кредитних агентств. Їх утримують всі розвинені країни, вони ж є їхніми гарантами і поручителями цих агентств. Їхня суть - допомагати своїм експортерам просувати свої товари у світі за рахунок видачі кредитів покупцеві товарів або послуги, вони - звичайні держбанки.

Як правило, вони працюють із найбільшими інфраструктурними проектами ціною в сотні мільярдів. Справа в тому, що багатьом країнам та урядам вигідніше підписати контракт на постачання конкретних товарів з дешевим кредитом у пакеті, ніж вилучати великі суми з бюджетів і брати дорогі кредити в простих банків. Сьогодні через ці агентства проходить більше 10% світової торгівлі.

Борговий портфель багатьох країн, що розвиваються, (Нігерія, Іран, Алжир, Туркменістан, Азербайджан) майже наполовину складається з боргів саме цим агентствам, керованим урядами різних країн. На Заході та у Японії визнано, що саме такий невигадливий інструмент кредитування експорту зробив нинішні транснаціональні корпорації тими, ким вони є - гегемонами у світовій економіці.

Днями стало відомо, що Укрексімбанк домовився з експортним страховим агентством із Сінгапуру ECICS про страхування постачання товарів і послуг із цієї країни в Україну. Банк, що створювався для підтримки українських експортерів, тепер зайнятий підтримкою експорту сінгапурського.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua