10 найбільших винаходів ХХ століття в сфері грошей — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

10 найбільших винаходів ХХ століття в сфері грошей

66871
Досить цікаве дослідження в 2003 році провели американці при підготовці саміту "Майбутнє грошей". Протягом півроку група дослідників Інституту Да Вінчі вивчала сотні інновацій у світі грошей, оцінюючи їх за спеціально розробленою бальною системою.
За підсумками проробленої роботи в хронологічному порядку був складений список з десяти винаходів 20 століття, що зробили найбільший вплив на світову грошову систему.
Деякі важливі новації, такі як торговельні та ігрові автомати, дорожні чеки не потрапили в топ-ліст, тому що з'явилися ще в 19 столітті. І технологій, впроваджених у дев'яностих роках минулого століття, у цьому рейтингу також немає. Все тому, що вони не досягли такого рівня впливу як наступні:
1) Електронний касовий апарат - 1906
Електронний касовий апарат уперше був продемонстрований в 1906 році Чарльзом Франкліном Кеттерінгом - винахідником першої електричної системи запалювання, автоматичного стартера для автомобільних двигунів і першого генератора, що працює від двигуна. Кеттерінг народився на фермі в Огайо. В 1904 році закінчив державний університет Огайо, одержавши освіту інженера. І відразу ж почав працювати в Національній Компанії Кас, де керував роботою зі створення першої електронної каси.
Електронна каса заклала основи збору даних та аналізу операцій, які до цього неможливо було собі уявити, що привело до сучасного прогнозуючого моделювання та інвентаризації...
2) Електронні гроші - 1918
Сучасний сервіс грошових переказів бере початок з 1918 року, коли Федеральний Резервний Банк США вперше переказав гроші через телеграф. Однак широке поширення електронні гроші одержали тільки, коли в 1972 році Федеральним Резервним банком США була організована автоматична розрахункова палата, щоб забезпечити Національний банк США і комерційні банки електронною альтернативою з обслуговування чеків. Схожі системи з'являлися в Європі практично одночасно. І вже більше 20 років електронні гроші використовуються у світі повсюдно.
Сьогодні всі платежі у світовій банківській системі здійснюються в електронному вигляді по міжбанківських комп'ютерних мережах. Однією з найбільших мереж СHIPS (Система Міжбанківської Платіжної Розрахункової Палати), володіє Нью-Йоркська розрахункова палата. Вона використовується для великих грошових переказів. Так в 1994 CHIPS і Fedwire (мережа федеральної резервної банківської системи США) провели 117.5 мільйонів операцій на загальну суму 506.6 трильйонів американських доларів.
Хоча банки використовують електронні грошові перекази кілька десятиліть, середньостатистичний споживач одержав можливість користуватися такими переказами зовсім недавно. Причини цього: зростаюча потужність і зменшена вартість комп'ютерів, а також досягнення комунікаційних технологій, що зробили можливим дешевий глобальний процес взаємодії. Тепер цифровий переказ грошей - реальність для мільйонів людей по всьому світу. У результаті сьогодні ми стаємо свідками ранніх стадій розвитку електронної економіки.
3) Перший броньований автомобіль - 1920
Хоча ідея його створення приписується Леонардо Да Вінчі, він не зумів побудувати такий автомобіль. Сучасна індустрія броньованих автомобілів була заснована в 1920 зі створенням першої комерційної броньованої машини (простіше кажучи, інкасатора) в St.Paul у штаті Міннесота.
Цей автомобіль дозволив безпечно перевозити великі суми грошей. Однак в 1927 році відбулося перше пограбування такої машини. Поруч із Пітсбургом, штат Пенсільванія, було викрадено 104,250 доларів.
4) Кредитні бюро - 1937
Протягом 1830-х років на Манхеттені Льюїс Теппен обслуговував кредити свого брата для оптової торгівлі шовком і створив великі записи в цій сфері бізнесу. Він усвідомив, що цей аспект може зацікавити інших продавців, яким потрібна подібна інформація. Розділяючи цю інформацію та обслуговуючи різних постачальників, Теппен зрозумів, що означає термін економічна рівновага, і допоміг заснувати бізнес з обслуговування кредитів у США. Він збирав інформацію з усього світу, щоб знати про платоспроможність, перспективи та характер місцевого бізнесу. Організував інформаційний центр, що міг швидко збирати нові запити і додавати інформацію. Агентство Теппена пізніше стало відомо, як R.G.Dun&Co. злилося з компанією Bradstreet в 1933 році. Так з'явилося Dun&Bradstreet - провідне сучасне агентство в галузі звітності по кредитах.
Перед другою світовою війною деякі роздрібні продавці вважали кредити гарною ідеєю. Лише деякі давали кредити добре перевіреним покупцям. Кредитори мали свій рахунок та обмінювалися інформацією один з одним про найменші ризики. Перші бюро були неприбутковими кооперативами, що перебували у власності продавців, що беруть участь у процесі кредитування. Національна асоціація під назвою Асоціація кредитних бюро була організована в 1937.
Для впорядкування кредитних відносин двома математиками (Білл Фейр та Ерл Ісаак) зі Стенфорда в 1956 була створена система Fico Credit-scoring. Вони правильно зрозуміли, що кредиторам не потрібна "історія" кредиту, а необхідний точний прогноз. За допомогою складних математичних розрахунків була виведена цифра між 300 і 900, що могла точно пророчити майбутню цінність кредиту.
До 1970 всі записи велися на папері. До 1970 року існувало приблизно 2250 кредитних компаній у маленьких містах по всьому світі.
Сьогодні існує кілька провідних систем звітності по кредитах - Equifax, Experian, Trans Union. У кожну з них входить велика кількість дрібних кредитних бюро. В 1998 було зареєстровано вже 591 кредитне бюро по США, що продавали 600 мільйонів звітів по кредитах щороку.
5) Банкомат - 1939
Патенти на винахід банкоматів у свій час одержали декілька людей. Так винахідник Лютер Джордж Сіміян винайшов банкомат в 1939 році. Він одержав 20 різних патентів на свій винахід і створив корпорацію "Сітігруп" (Citicorp), щоб його ідея набула застосування. Однак через 6 місяців роботи банк заявив, що попит на банкомати був низьким.
Дон Ветцель також мав патент і був творцем концепції сучасного банкомата. Ідея прийшла до нього, коли він стояв у черзі біля Далласького банку. У цей час (1968) Ветцель був віце-президентом відділу планування в Docutel, компанії, що займалася вдосконаленням обладнання з перенесення багажу. Два інші винахідники, що також одержали патент - Том Барнс, головний інженер-механік і Джордж Честейн, інженер-електрик. Для створення та удосконалення банкоматів треба було 5 мільйонів доларів і кілька років роботи. Концепція його роботи була заснована в 1968, робочий прототип з'явився в 1969. А Docutel одержав патент в 1973. Перший робочий банкомат був установлений у Нью-Йорку в Хімічному Банку.
У першому банкоматі гроші не могли бути автоматично зняті з рахунку, тому що рахунки не були з'єднані комп'ютерною мережею з банкоматом. Так що їхніми послугами дозволялося користуватися тільки перевіреним клієнтам. Ветцель, Варнс і Честейн також винайшли перші картки для банкоматів, картки з магнітною смугою і персональний код для зняття грошей. Вони повинні були відрізнятися від кредитних карток, тому на них могла міститися інформація про рахунок.
З тих пір, як стягнення комісії грошових сум стало законним в 1966 році, кількість банкоматів збільшилася з 200 до 352 тисяч. За останні 6 років банки та інші установи встановили більше банкоматів, ніж у попередню чверть століття.
Зараз банкомати перевищують кількість банківських філій у співвідношенні більш ніж 4 до 1. Вони встановлені на 144 круїзних і військових кораблях США, щоб моряки могли одержувати готівку. Американці проводять більше 1.1 мільйона операцій через банкомат на місяць - близько 26.000 операцій на хвилину.
6) Кредитна картка - 1950
Вважається, що Френк Макнарма, засновник Diners' Club, придумав першу у світі універсальну кредитну картку для ресторанів в 1950 році. Він видав картку 200 клієнтам, які могли використовувати її в 27 ресторанах Нью-Йорка. В 1958 році American Express теж вийшов на ринок зі своєю карткою.
Індустрія кредитних карток почала розвиватися в США в 1930-х роках, коли нафтові компанії і мережі готелів почали випускати кредитні картки для того, щоб клієнти використовували їх на заправках та у готелях.
Другий тип кредитної картки, банківська кредитна картка, був введений в 1950-х роках. Протягом 10 років декілька фінансових франчайзерів працювали для того, щоб утворити сьогоднішні компанії кредитних карток. В 1951 Національний Банк імені Франкліна в Нью-Йорку представив першу реальну кредитну картку. 16 серпня 1966 року група банків об'єдналася і створила MasterCard International.
Банк Америки випустив першу картку BankAmericard (зараз Visa) в 1958. Їх рекламували для мандрівних продавців (звичних у той час) - тому що вони могли б використовувати її в дорозі. На початку 1960-х років більшість компаній пропонувала кредитні картки, рекламуючи їх як пристрій, що заощаджує час, а не як форму кредиту. American Express і MasterCard домоглися великого успіху до середини 1970-х років, коли Конгрес США почав регулювання індустрії кредитних карток, забороняючи таку практику, як масове розсилання кредиток тим, хто їх не замовляв.
Сьогодні Visa, American Express і MasterCard одні із найбільш пізнаваних брендів у світі.
Кредитні картки дали можливість споживачам купувати в борг, те, для чого колись було потрібно брати банківський кредит - більш складний процес, ніж підтвердження кредитної картки. Кредитна картка - також і фінансова пастка, що приводить до банкрутства, через відсутність відчуття живих грошей.
7) Штрих - коди - 1952
Штрих-код був уперше винайдений для залізниці, щоб знати, які двигуни перебувають у вагонах. Штрих-коди були зазначені на бічній стороні вагонів, які йшли з певною системою на універсальній відстані від землі. Коли світ бізнесу усвідомив, як добре працювала система, ці "залізничні штрих-коди" перетворилися в UCP систему, що ми знаємо сьогодні.
Веллас Флінт став першою людиною, що запропонувала автоматичну систему видачі в 1932, і хоча його ідея була економічно непридатна, це стало важливим кроком до штрих-кодів, які є сьогодні. Через 40 років Флінт, як Віце-президент національної асоціації мереж продуктів, підтримав зусилля, які привели до універсального продуктового коду.
Наприкінці 1940-х років індустрія супермаркетів звернулася до Технологічного університету Дрексела, штат Пенсільванія, щоб автоматизувати свої каси. У той час було потрібно багато часу для оплати покупок, і нерідко відбувалися помилки при введенні інформації про товари. Декан університету від проекту відмовився. Однак Норманн Дрозеп Вудланд - викладач машинобудування і його друг Боб Сільвер узялися за розробку проекту самостійно і в 1952 році одержали спільний патент.
Пізніше Джозеп Вудланд прийняв пропозицію IBM зайнятися розробкою автоматичних рахункових кас, використовуючи свій винахід. І в 1959 році ним був створений перший прототип, але йому було рекомендовано припинити роботу над проектом. І патент Сільвера і Вудланда був куплений корпорацією Філко (Philco Corporation), що потім перепродала його Ар-Сі-Ей (RCA Corporation). Працівник цієї корпорації Френсіс Бек створив автоматизовану касу і також став співавтором отриманого раніше патенту.
Нарешті, у липні 1972 року супермаркет компанії Крогер (Kroger) у штаті Огайо став першим повністю автоматизованим магазином. А в 1973 році один із прототипів кас Бека був переданий Національному Смітсонському музею американської історії (Smithsonian's National museum of American History). У червні 1976 року величезна коробка жувальної гумки Ріглі Спермінт (Wrigley's Spearmint) стала першим товаром, проданим по штрих-коду. І це означало початок ери використання штрих-кодів.
Винахід штрих-коду зробив одержання інформації про пересування та обсяги продажів товарів більш доступною. Це дозволило виробником товарів чуйно реагувати на попит.
8) Смарт-карта - 1974
Роланд Морено, "батько мікрочипа", одержав свій перший патент на Смарт-карту в 1974 році. Такі картки були вперше використані декількома роками пізніше, однак одержали досить критичні відгуки. Вони були досить універсальні, але їхнє виробництво було дуже витратним.
Мініатюризація електронних компонентів в 1978 році, уможливила масове виробництво смарт-карт для широкого вживання. Із цього моменту попит на них виріс настільки, що тепер їх можна зустріти по всьому світі.
Завдяки тому, що в смарт-карті знаходиться мікропроцесор, вона може обмінюватися інформацією із центральним комп'ютером. Використовується для зберігання інформації про попередні угоди, одержання даних від банку і проведення платежів на визначену суму. Також може містити інформацію про власника. Застосування смарт-карт стало модним практично відразу. Однак їхній соціальний ефект ще повністю не виявився. Тому що ці карти зможуть зберігати і передавати більше інформації про угоди.
9) Електронні таблиці - 1978
Бухгалтерські таблиці існували століттями. Але електронні таблиці Дена Брікліна не тільки зробили революцію в бухобліку, але й захопили ринок прикладних програм для персональних комп'ютерів.
В 1961 році професор Каліфорнійського університету Ричард Матесич втілив ідею створення електронних таблиць на папері, опублікувавши їх в "Бухгалтерському журналі" у липні 1961 року. І пізніше "Бухгалтерський облік та аналітичні методи" і "Моделювання діяльності фірми за допомогою бюджетних комп'ютерних програм". Ці книги поряд із іншим містили ілюстрації і комп'ютерну програму, написану мовою Фортран-4 Томом Шнайдером і Полом Зітлау.
Однак роботи Матесича не зробили великого впливу. І батьком електронних таблиць називають Дена Брікліна , оскільки саме він створив першу зручну у використанні електронну таблицю.
Ден Бріклін готувався до одного із семінарів у Гарвардській бізнес-школі, розробляючи систему аналізу на основі електронних таблиць. Він міг або зробити це вручну, або використати громіздкий комп'ютер мейнфрейм. Але він пішов другим шляхом. Йому потрібна була програма, що дозволяла б бачити ці таблиці в міру їхнього створення. Він говорив: "Електронну дошку та електронну крейду в кожен клас!"
До осені 1978 року Бріклін створив перший варіант своєї програми. Вона дозволяла вводити дані та управляти ними в таблиці з 5 стовпців і 20 рядків. Але він хотів удосконалити її можливості і найняв для цього свого знайомого Боба Френкстона.
Йому вдалося продати близько мільйона копій цієї програми.
На початку 1980-х років ринок електронних таблиць стрімко ріс. Брікліна і Френкстона витіснив Мітч Кейпор із програмою "Лотос".
Потім в 1987 році Microsoft запустив Windows, де була електронна таблиця Excel. І до 1989 року, коли ця операційна система стала досить популярною, Excel - став однією із головних програм компанії.
Тепер комп'ютерні користувачі можуть досліджувати великі масиви даних, управляти ними. Зараз комірки можуть містити не тільки числа, але й формули, що дозволяє перераховувати всі дані змінивши лише кілька цифрових значень.
10) RSA -кодування (шифрування) - 1983
Прорив в галузі RSA - кодування уможливив його використання більшою кількістю людей. Тому що відпала необхідність активної участі в спілкуванні людини, що зашифрувала текст, із тим, хто його розшифровував на іншому кінці.
Алгоритм був придуманий Рональдом Рівестом, Аді Сшаміром і Леном Адельманом (термін RSA походить від перших букв їхніх прізвищ) у комп'ютерній лабораторії MIT в 1976-77.
Групу надихнула рання робота Стендфордського університету, проведена Вітфілдом Діффі і Мартіном Хелманом, які наполягали на використанні криптографічної (шифрувальної) техніки великою кількістю людей.
Шифрування засноване на тому, що є загальний і секретний ключі. Одержавши чийсь загальний ключ, можливо домовитися про формулу, що дозволить обмінюватися зашифрованою інформацією.
Перед тим, як вони змогли представити систему, з Рівестом зв'язався працівник Національної Адміністрації Безпеки, що попередив його, що якщо він представить криптографічну схему на майбутній конференції, то ризикує порушити Військовий контролюючий акт 1954 року. Цей документ забороняв передавати інформацію про криптографію. У зв'язку з тим, що іноземні представники повинні були бути присутніми на цій конференції, він міг розповісти їм про секретні шифрувальні технології.
MIT вирішив запатентувати алгоритм. Але так як він був опублікований ще до того, як була подана заявка на патент, вони не змогли одержати іноземних прав на нього. Сам патент був отриманий 20 вересня 1983 року і надав ексклюзивні права у використанні алгоритму компанії RSA Security.
Шифрування - це неодмінна умова обміну приватною інформацією через загальні інформаційні мережі, включаючи інтернет. Зараз ведуться суперечки із приводу того, яка кількість переданої інформації повинна відслідковуватися урядом. Адже вивчаючи зашифровану інформацію, держава порушує приватні права громадян.
Мабуть, основною метою дослідження було бажання зрозуміти, чому між появою якоїсь ідеї і її впровадженням на ринок проходило стільки часу. Так банкомати "прижилися" лише через 50 років. Так само стає видно, що багато технологій переставали існувати ще до того, як від них був отриманий який-небудь економічний ефект.
Все нові і нові технології вторгаються в світ грошей. Micropayment technologies, банківська картка, мобільні системи оплати та біометрика - індустрії, які практично домоглися визнання. І на сьогоднішній день головними факторами, що визначають успіх тієї чи іншої технології, є: суспільно-політична обстановка і рішення, загальні економічні умови та інвестиції.
За матеріалами:
Rokf.ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас