RosUkrEnergo продовжить реекспорт газу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

RosUkrEnergo продовжить реекспорт газу

Енергетика
250
Учора стало відомо, яку компенсацію одержить співвласник RosUkrEnergo Дмитро Фірташ за втрату можливості поставляти газ в Україну.
Його компанія одержала ексклюзивне право експортувати середньоазіатський газ у країни Східної Європи, що, за оцінками експертів, принесе їй від $500 млн до $1,3 млрд на рік.
Учора стали відомі подробиці газових угод між "Газпромом" і "Нафтогазом". Джерело в оточенні Дмитра Фірташа розповіло, що RosUkrEnergo не припинить свого існування найближчим часом, а продовжить реекспорт вільних обсягів середньоазіатського газу в Східну Європу.
Високопоставлене джерело в "Нафтогазі" підтвердило: "Нове спільне підприємство з 'Газпромом' не одержить право реекспорту в Європу, хоча ми домагалися цього. У результаті швейцарська компанія збереже за собою цей ринок".
Мова йде про обсяги експорту від 3 млрд до 8 млрд кубометрів природного газу на рік протягом щонайменше найближчих двох років. Щорічний прибуток від цієї операції складе від $500 млн до $1,3 млрд, підрахувала аналітик ІК "Ренесанс Капітал" Катерина Малофеєва. Прес-секретар RosUkrEnergo Андрій Кнутов відмовився коментувати цю інформацію.
RosUkrEnergo AG була створена влітку 2004 року як спадкоємець EuralTransGas для постачання середньоазіатського газу в Україну. Засновниками стали "Газпром" (50%) і підприємці Дмитро Фірташ (45%) та Іван Фурсін (5%). На початку 2006 року компанія стала монопольним постачальником середньоазіатського газу в Україну.
Нагадаємо, у вівторок під час зустрічі президентів України Віктора Ющенка і Росії Володимира Путіна була розроблена нова схема газових відносин Києва та Москви. В обмін на збільшення частки на роздрібному ринку України "Газпром" домовився з "Нафтогазом" про створення двох нових СП, які замінять діючі RosUkrEnergo і ЗАТ "УкрГаз-Енерго".
Після переговорів Віктор Ющенко уточнив, що "до кінця року на ринку збережуться де-юре ті структури, які на сьогодні мають контракти". А в прес-службі НАК "Нафтогаз України" Ъ заявили, що дата створення нового СП дотепер не визначена, а сам процес "може протривати до кінця року".
Гендиректор угорської газотрейдингової компанії Magyar GT Янош Петефі впевнений, що дії "Газпрому" є компенсацією за відхід Фірташа із внутрішнього українського ринку газу. "В RosUkrEnergo є 25-річний договір з 'Газпром експортом' про покупку всього середньоазіатського природного газу.
Розрив цієї угоди міг спричинити позови з боку RosUkrEnergo і штрафні санкції. Тепер же Дмитро Фірташ не стане йти на різкі кроки, тихо уступивши новому СП український ринок", - вважає Петефі. З ним згодний аналітик "Трійка Діалог" Валерій Нестеров, що відзначив, що за пару тижнів не можна погасити борги та переписати всі контракти. А директор "Об'єднаної газової групи" Данило Шевельов упевнений, що Дмитро Фірташ для "Газпрому" на зовнішніх ринках набагато більш зручний партнер, ніж "Нафтогаз". "Україна на зовнішніх ринках газу часто демпінгувала і цим псувала 'Газпрому' ринок. У монополії у свій час відмову "Нафтогазу" від реекспорту сприйняли як велику перемогу", - заявив Шевельов.
Високопоставлене джерело в RosUkrEnergo вважає, що для компанії такий поворот подій тільки на користь. "Торік маржа при постачанні газу в Україну становила $2 з кожної тисячі кубометрів проти $170 - у Європі. Цього року через високу ціну казахстанського газу компанія взагалі розраховувала одержати збиток в Україні в розмірі $20 млн", - розповів співрозмовник.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас