Посольство РФ: Перегляд угод щодо газу можливий в результаті переговорів


Посольство РФ: Перегляд угод щодо газу можливий в результаті переговорів

Перегляд угод з постачання газу, підписаних недавно українськими офіційними особами із РФ, можливий тільки в результаті двосторонніх переговорів, а не в однобічному порядку.

Про це заявив сьогодні радник-посланник Посольства РФ в Україні Всеволод Лоскутов.

Коментуючи заяви прем'єр-міністра Юлії Тимошенко щодо необхідності перегляду тарифів на транзит російського газу через територію України, В.Лоскутов відзначив, що будь-яка зміна умов раніше досягнутих домовленостей тягне інші зміни. "Таку ж позицію, до речі, висловив і Президент України Віктор Ющенко у своєму телевізійному інтерв'ю", - відзначив він. При цьому підкреслив, що питання газових поставок і величини тарифу "повинне бути питанням двосторонніх переговорів, а не публічних заяв".

Міністр опозиційного уряду Анатолій Кінах висловив думку, що перегляд Україною транзитних ставок на газ приведе до аналогічного перегляду Росією ставок на транзит азіатського газу територією РФ до українського кордону.

Він відзначив, що погоджується з необхідністю перегляду транзитної ставки Україною убік збільшення. Але для цього необхідна консолідація зусиль політичних еліт, що у цей час відсутня, оскільки Президент заявив про неприпустимість внесення змін у схему поставок газу в Україну, а прем'єр вважає за необхідне перегляд транзитної ставки. Така політика, за словами А.Кінаха, може привести до ускладнення відносин України з європейськими споживачами російського газу.

Напередодні Ю.Тимошенко заявила про намір ініціювати перегляд тарифів на транзит газу територією України. "Сьогодні, коли ціна на газ для України збільшилася практично в 3 рази, ціна на транзит залишилася практично незмінною. Прийшов час провести по цьому питанню дискусію з російською стороною", - сказала вона.

Ю.Тимошенко також повідомила, що доручила провести маркетингове дослідження вартості транзиту газу через територію країн, що мають таку ж розвинену газотранспортну систему, як в Україні. "За результатами цього дослідження будуть отримані середні показники вартості. І із цими аргументами ми будемо виходити на переговори", - відзначив прем'єр-міністр.

Варто відзначити, що під час зустрічі 17 січня ц.р. у Москві голови правління ВАТ "Газпром" Олексія Міллера з головою правління НАК "Нафтогаз України" Олегом Дубиною, останній не робив пропозицій щодо зміни умов оплати за транзит російського газу територією України.

Нагадаємо, транзит газу через Україну в країни Європи в 2007 р. скоротився в порівнянні з 2006 р. на 1,5% - до 112,1 млрд куб. м, за оперативними даними "Нафтогазу України". Основною причиною зменшення обсягів транзиту газу стало скорочення відбору природного газу споживачами європейських країн у результаті аномально теплої погоди.

У той же час транзит газу через Україну в країни СНД знизився в 2007 р. у порівнянні з 2006 р. на 79,1% - до 3,1 млрд куб. м з 14,8 млрд куб. м. У тому числі поставки в Молдавію зросли на 8% - до 2,7 млрд куб. м, у РФ - знизилися на 96,7% - до 400 млн куб. м з 12,3 млрд куб м. Основною причиною зменшення обсягів транзиту газу стала переорієнтація ВАТ "Газпром" поставок газу на південь Російської Федерації через введений в експлуатацію газопровід "Октябрьская-Сохрановка" в обхід України.

Транзит природного газу через територію України здійснюється відповідно до умов довгострокового контракту між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром", що діє до 2013 р. Газотранспортна система України складається з 36,6 тис. км магістральних газопроводів. Оператором системи є "Укртрансгаз" - дочірня компанія НАК "Нафтогаз України".

Як повідомлялося, "Газпром" 4 грудня 2007 р. підняв ціну на газ для України на 2008 р. з 130 до 179,5 дол. за 1 тис. куб. м. Одночасно, відповідно до домовленостей, підвищена ставка транзиту газу територією України, що збільшилася з 1,6 дол. до 1,7 дол. за 1 тис. куб. м на 100 км. Ставка транзиту газу територією Росії для України на 2008 р. також визначена на рівні 1,7 дол. за 1 тис. куб. м на 100 км.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua