813
Найбільші українські компанії за доходами у 2023 році (інфографіка)
— Фондовий ринок

Тисяча найбільших українських підприємств отримали чистий дохід у сумі майже 7,2 трильйона грн за підсумками 2023 року, що на 19,4% більше, ніж у попередньому періоді.
Про це свідчать результати дослідження фінансового аналітика Романа Корнилюка та R&D-центру YouControl.
Більшість із цих компаній традиційно належать до галузей паливно-енергетичного та аграрно-промислового комплексу й зосереджені у столичному регіоні.
На яких ринках діють
Найчисельнішими секторами великого бізнесу є: харчова промисловість (139 компаній), нафтогазовий сектор (115), електроенергетика (104), сільське господарство (97). Більше ніж по 50 компаній серед топ 1000 за доходами підприємств діє у таких секторах, як оптова торгівля, роздрібна торгівля та машинобудування.
За обсягом чистих доходів у ренкінгу 1000 найбільших компаній України перше місце займає нафтогазовий сектор (1,2 трильйона грн або 16,8% від загальних доходів топ 1000), на другому — електроенергетика (15,9%). Далі за обсягом реалізованої продукції йде роздрібна торгівля, частка якої в доходах топ 1000 зросла до 10,6% з 8,3%, а також харчова промисловість (8,2%), яка обігнала сільське господарство (7,1%). Металургія попри зниження з 7% до 6,5% лишається на шостому місці.

До речі, сфера інформаційних технологій хоч і не суттєво, але вперше за багато років знизила частку в доходах великого бізнесу: з 1,3% до 1,1%.
Де знаходяться
Місто Київ є місцем реєстрації для 412 компаній, що генерують майже 52% від загального обсягу доходів топ 1000.
Підприємствами великого бізнесу з промислових центрів Дніпропетровської, Київської, Львівської та Одеської області загалом було отримано ще 27% чистих доходів від реалізації продукції.
Після першої п’ятірки лідируючих регіонів йде ще 6 областей з часткою в доходах по 2−2,5%: Запорізька, Полтавська, Черкаська, Волинська, Вінницька та Харківська. Кожен із решти регіонів країни займає менше ніж 1,1% в сукупній виручці першої тисячі.

Найменше великих компаній серед досліджуваної вибірки знаходиться в Чернігівській (8) та Донецькій областях (9).
Середній «вік» компаній
Віковий розподіл тисячі найбільших компаній України виглядає відносно рівномірним з середнім досвідом роботи на ринку 17 років від дати реєстрації. Проте, якщо окремо розглянути дохід і чистий прибуток компаній для кожного року окремо, то можна зробити кілька цікавих висновків:
- основну суму як доходів, так і прибутків топ 1000 генерують старі компанії, які зареєстровані 20−30 років тому.
- також високі доходи демонструють молоді компанії віком 5−6 років.

Середній «вік» компаній суттєво відрізняється залежно від їхньої галузі. Наймолодші великі компанії зосереджені в таких секторах як азартні ігри та лотереї, архітектура та інжиніринг, електроенергетика, нафтогазовий та готельно-ресторанний бізнес, де середній вік складає від 4 до 10 років з моменту реєстрації.
Найстаріші компанії першої тисячі працюють у сфері коксохімічної промисловості, водопостачання та утилізації, операції з нерухомістю, наукових досліджень, телекомунікацій та меблевої промисловості, де середній вік становить від 23 до 30 років.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною