Володимир Малий: чи готові банки до зростання споживчого кредитування?


Володимир Малий: чи готові банки до зростання споживчого кредитування?

Чи чекати на відновлення ринку автокредитування?

За результатами 2017 року ринок автокредитування показав тенденцію до зростання. Якщо в 2016 році було видано 8 892 автокредити, то в 2017 – вже 14 тисяч.

Однак говорити про повернення даного показника на докризовий період поки що зарано. За минулий рік приріст портфеля автокредитів був в 10 разів меншим, ніж приріст портфеля кредитів готівкою. Хоч в процентному відношенні зростання сегмента автокредитування і становило 28%.
 
Такі тенденції цілком прогнозовані, з огляду на невеликий портфель (у гривні 5 226 млн грн. на початок 2017 року). На приріст портфеля автокредитів, в першу чергу, впливає мала прибутковість таких кредитів і велика конкуренція, яка існує між продажем нових авто і вживаних.
 
Крім того, найбільшим попитом користуються автокредити, які продаються в рамках спільних партнерських програм – автодилер, страхова компанія, банк.

Найчастіша форма партнерства – угода між європейським банком, що має дочку в Україні, і безпосередньо виробником, як, наприклад, Рено або Тойота.
 
Автокредити, які пропонуються через такі програми, мають більш низькі ставки, що істотно обмежує роботу в цьому сегменті для інших банків. З цієї причини очікувати значного зростання в даному сегменті ринку цього року не варто. Цього року експертами очікується зростання ринку автокредитів в межах 20%.

Чи будуть банки активніше кредитувати іпотеку?
 
У період кризи багато банків обпеклися на високій частці неповернення за іпотечними кредитами, тому сьогодні фінустанови дуже обережно виходять на цей ринок.

У більшості випадків можна відзначати тільки лімітовані продажі. Запускати цей продукт масово банкам не вигідно через великі кредитні суми, довгі терміни, мінімальну маржу і високі ризики можливого шахрайства з боку іпотекодавця.
 
Крім того, слід враховувати, що ціна на іпотечні кредити залежить від облікової ставки НБУ, яка сьогодні становить 17%. Для активізації кредитування на купівлю нерухомості необхідно зниження ставки хоча б до 10%, чого навряд чи варто очікувати в цьому році.
 
Можна відзначити спільні програми іпотечного кредитування із забудовниками, які передбачають компенсацію з їхнього боку частини вартості об’єкта кредитування банку. Як наслідок, банк може запропонувати низьку процентну ставку на певний період дії кредитного договору.

Обсяг продажів кредитів готівкою буде зростати?
 
За підсумками 2017 року сукупний портфель кредитів готівкою зріс на 31%. Очікую, що цього року він зросте не менше ніж на 35-40%.

Через високу маржинальність цей сегмент залишається одним з найбільш вигідних для банків, тому вони активно розвивають такі продукти.
 
В цілому, ставки за споживчими кредитами протягом року будуть поступово зменшуватися.

Більшою мірою зниження ставок буде спостерігатися за так званими цільовими кредитами, в яких кредитні кошти перераховуються безготівковим шляхом на купівлю обраного товару.

До кінця 2018 року процентні ставки за такими банківськими продуктами можуть досягти рівня 22-26% річних. Це пов’язано з тим, що ризик за такими кредитами нижчий – клієнти, як правило, гасять ці кредити в 2 рази швидше, ніж це передбачено термінами кредитного договору.

Володимир Малий, директор з розвитку бізнесу Ідея Банк, член Правління

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:Ідея Банк
Архiви:2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua