Нацбанк зарядився песимізмом


Нацбанк зарядився песимізмом

Регулятор вирішив не знижувати облікову ставку, зберігши її на рівні 12,5%, і погіршив прогноз зростання ВВП – економіка зросте в 2017 році всього на 1,6%. Аналітики вважають дії регулятора виправданими, але до кінця року облікова ставка повинна знизитися на 1-1,5 п.п.

Зміна орієнтирів

Поточна інфляція виявилася настільки високою, що НБУ зупинив процес зниження облікової ставки. «Правління прийняло рішення залишити облікову ставку незмінною на рівні 12,5%. Це пов’язано з необхідністю нівелювати ризики для досягнення цілей щодо інфляції в 2017-2018 роках», – заявив вчора в.о. глави НБУ Яків Смолій. Облікова ставка перебувала на рівні 14% з жовтня 2016 року по березень 2017-го, але в квітні її несподівано знизили до 13%, а в травні – до 12,5%.

Головна причина припинення зниження облікової ставки на тлі збереження інфляційного прогнозу в 9,1% за підсумками року – прискорення інфляції останніх 12 місяців до 13,5% в травні. «Це було зумовлено перш за все подорожчанням сирих продуктів харчування. Підвищення цін на м’ясні та молочні продукти на світовому ринку активізувало експорт вітчизняної продукції, в результаті чого її пропозиція на внутрішньому ринку скоротилася. А втрата частини врожаю внаслідок весняних заморозків та збільшення пропозиції дорогої імпортної продукції позначилися на внутрішніх цінах на овочі та фрукти», – сказав Яків Смолій.

Ще на початку року НБУ підвищив прогноз зростання ВВП з 2,5% до 2,8%, але торгова блокада ОРДЛО змішала карти і призвела до зниження прогнозу зростання ВВП до 1,9%. Тепер же зростання ВВП очікується всього на 1,6%. Переглянуті й інші макропрогнози. Базова інфляція виявиться кращою – 6,1%, ніж очікувалося (6,5%), як сальдо поточного рахунку – мінус $4,1 млрд (-$4,3 млрд), або платіжного балансу – $1,8 млрд ($0,7 млрд ). «У нинішніх прогнозах ми врахували і втрати частини врожаю, і залишковий ефект від блокади ОРДЛО», – сказав заступник глави НБУ Дмитро Сологуб.

У Нацбанку знизили апетити по сумі траншей МВФ замість обіцяних $4,5 млрд. «Ми розраховуємо на виділення $3 млрд. Надання одного траншу, швидше за все, буде перенесено на наступний рік», – сказав Яків Смолій. В результаті золотовалютні резерви зростуть до $20 млрд, а не до очікуваних $21,1 млрд. Це підтверджується новинами з парламенту і уряду. Депутати повернуться до питання пенсійної реформи після канікул.

Все йде за планом

Нинішні кроки регулятора для ринку не були несподіванкою. «Рішення не знижувати ставку пов’язано зі зростанням інфляційних ризиків. На даний момент інфляційна траєкторія за індексом споживчих цін перевищує прогноз НБУ, опублікований в квітневому «інфляційному звіті», приблизно на 1,5 п.п .: очікування щодо червня – близько 15% проти прогнозованих у квітні 13,5%», – вважає головний економіст Альфа-Банку Олексій Блінов. За його словами, в 12-місячній перспективі споживча інфляція повинна істотно сповільнитися, її нещодавнє прискорення понад прогнозний рівень створює невизначеність. «Цим і зумовлена обережність центробанку в питанні зниження ставки», – пояснює Олексій Блінов.

Дмитро Сологуб раніше говорив FinClub, що квітневого зниження облікової ставки аналітики не очікували. «10 з 12 аналітиків сказали Bloomberg, що ставка не знизиться, один спрогнозував зниження до 13%, а один – до 13,5%», – розповідав він про зниження ставки в середині квітня.

При цьому до кінця року аналітики чекають подальшого зниження ставок. «Ще можливе невелике зниження ставки до 11,5-12% на кінець року», – вважає Олексій Блінов. На початку червня головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан прогнозувала облікову ставку до 11%.

Темпи пішли на спад

Перегляд макропоказників свідчить про погіршення очікувань регулятора. «З точки зору реального ВВП цей перегляд є більш агресивним, ніж нещодавній перегляд, зроблений Кабміном (+1,9%)», – говорить керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен. Але навіть такі оцінки кращі, ніж очікування деяких аналітиків. «Наш прогноз більш консервативний – зростання на 1,2%. Ми його переглянули з 2,3%», – говорить Олександр Вальчишен.

При цьому він уточнив, що очевидні ризики для економіки на горизонті трьох-шести місяців не проглядаються. «Офіційних резервів достатньо для підтримки бажаної політики, яка полягає в мінімізації валютних коливань», – уточнив Олександр Вальчишен.

Але є і більш оптимістичні оцінки. У другій половині червня аналітики Dragon Capital прогнозували сповільнення зростання ВВП в II кварталі, після чого почнеться відновлення. «Сповільнення буде викликане подальшим погіршенням показників промисловості внаслідок розриву економічних зв’язків з Донбасом. Проте, з урахуванням відновлення внутрішнього попиту, зростання ВВП в цьому році складе 2,2%. Ми розраховуємо, що відновлення внутрішнього попиту, зокрема, споживання домогосподарств, продовжиться і в наступному році, в результаті чого зростання реального ВВП прискориться до 3,3%», – пояснювала тоді Олена Бєлан.

Вікторія Руденко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua