0 800 307 555
0 800 307 555

"Податок на дармоїдство" виводить білорусів на пікети


"Податок на дармоїдство" виводить білорусів на пікети

“Податок на дармоїдство” введений в Білорусі згідно з президентським декретом №3 “Про попередження соціального утриманства”. Сума збору становить 20 базових величин (близько 230 євро). Перераховувати його в бюджет повинні громадяни Білорусі, які не сплачують податки більше 183 календарних днів на рік.

“Листи щастя”, які не тішать

За офіційними даними, які озвучила заступник міністра з податків і зборів Білорусі Світлана Шевченко, податкові органи направили 470 тисяч повідомлень, прозваних в народі “листами щастя”. Сплатили збір майже 46 тисяч осіб – кожен десятий, а в бюджет надійшло приблизно 7 мільйонів євро (в еквіваленті – ред.).

Білоруська влада змушена визнати незначність надходжень від цього збору. Особливо це помітно на прикладі окремих регіонів. Тільки в Брестській області після надання громадянами документів і пояснень податкові органи повністю скасували або зменшили суму платежу майже десяти тисячам громадян.

І якщо голова місцевого облвиконкому Анатолій Лис під час недавнього спілкування з журналістами закликав “не спекулювати” на цій темі, то прокурор Брестської області Віктор Клімов поскаржився на виникаючі труднощі через недосконалість інформаційної бази, наявної в розпорядженні податкових органів.

Повноваженнями щодо звільнення від сплати збору з формулюванням “у зв’язку зі скрутною життєвою ситуацією” наділені також місцеві органи влади. При міських і районних виконкомах створені спеціальні комісії. За словами заступника голови Брестського міськвиконкому Сергія Жукова, на даний момент від сплати збору на фінансування держвитрат були звільнені майже 50 відсотків заявників (78 з 116 осіб).

Не платити і йти до суду

Масові звернення у зв’язку з необхідністю сплати “податок на дармоїдство” надходять не тільки в органи влади. Активісти кампанії “За наше місто!” розповіли, що буквально за кілька днів до них звернулися за консультацією понад сто безробітних жителів Бреста, які отримали “листи щастя”.

За словами активістки кампанії Ганни Канюс, “люди приходять, тому що не в змозі заплатити цей збір”. Як приклад вона навела історію брестчанки, яка до цього відвідала податкову інспекцію і міськвиконком. “Там нікого не хвилювало, що жінка сама виховує дитину, а в 2015 році доглядала за важко хворою матір’ю, – розповідає Канюс. – Чиновники натякнули, якщо вона вижила якось за ці роки, то і зараз проживе, заплативши податок “на дармоїдство”.

Правозахисники, які надають юридичну допомогу, закликають не боятися оскаржити виставлену вимогу про сплату збору в судах. На думку юриста Володимира Кривольцевича, в цьому випадку є можливість якщо не довести необгрунтованість дій податкових органів, то з меншими витратами тягнути час: поки звернення розглядається в різних інстанціях пеня за несплачений податок не стягується.

Декрет варто скасувати

Ще одна відмінна риса нинішньої ситуації в Білорусі – реакція людей на пропозицію поставити свій підпис під зверненням за скасування президентського декрету, яким запроваджено “податок на дармоїдство”. Активісти опозиційних партій і громадських організацій відзначають, що такої активності білоруси не проявляли навіть під час виборчих кампаній.

Член незалежної профспілки працівників радіоелектронної промисловості Олександр Сахарук розповів, що коли він збирав підписи близько одного з Брестських магазинів, і коли кількість тих, хто підписався, перевалила за сотню, до нього підійшов співробітник міліції.

“Дільничний інспектор висловив претензії з приводу того, що нібито чіпляюся до громадян, – ділиться подробицями Сахарук. – Але люди в буквальному сенсі “відбивали” мене від міліціонера, заявивши, що ніякого примусу при зборі підписів не було”. Проте пару днів по тому на активіста незалежної профспілки склали протокол “за несанкціонований масовий захід”. Тепер його очікує суд.

На вуличну активність громадян, пов’язану з негативним ставленням до декрету №3, розраховують в Об’єднаній громадянській партії (ОГП), Білоруській партії лівих “Справедливий світ” і в інших опозиційних структурах регіону. Виконуючий обов’язки голови Брестської обласної організації ОГП Володимир Вуєк розповів, що тільки в Бресті в міськвиконком було направлено 26 заявок на пікети, провести які передбачалося протягом одного дня (18 лютого) на людних вулицях і біля великих торгових об’єктів.

Під різними приводами влада заборонила всі пікети, натомість в Брестську область і інші регіони Білорусі в ці дні були відряджені представники адміністрації президента. Разом з місцевими органами влади вони організовують свою інформаційну кампанію, що включає прийом громадян і організацію прямих телефонних ліній, щоб зняти напругу в суспільстві, пов’язану із закінченням терміну сплати “податку на дармоїдство”.

Алесь Петрович

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua