Broke Business: Що сталося з банком Курченка?


Broke Business: Що сталося з банком Курченка?

Бізнес-імперія Сергія Курченка, що з’явилася нізвідки в 2012 році, за минулий рік серйозно виросла. Олігарх придбав Одеський нафтопереробний завод, Брокбізнесбанк, “Український Медіа Холдинг”, “Еволюшн Медіа”, ФК “Металіст” (разом зі стадіоном). У рейтингу найбільших олігархів країни він увійшов до першої десятки. Кожного місяця в ЗМІ з’являлася інформація про нові плани купівлі молодого магната, якого часто пов’язують з таким поняттям, як “Сім’я”.

Однак з початком політичної кризи справи у бізнесмена не пішли. Найбільший удар по репутації олігарха було завдано Брокбізнесбанком на початку лютого.

Коротка історія проблем

Про проблеми банку заговорили ще минулого тижня. За словами клієнтів, банк перестав обслуговувати рахунки. А вже в понеділок Брокбізнесбанк звинуватив у всьому збої з платіжною системою VISA. Американська компанія офіційно відмовилася коментувати цю ситуацію, при цьому уточнивши, що навіть під час конфліктів у Сирії та Лівії їхні карти продовжували працювати, і всі звинувачення відповідно є необгрунтованими.

“Гроші з Брокбізнесбанку масово виводилися за кордон, а там з карт в банкоматах знімали по $50-100 тис. за раз. Це все призвело до того, що платіжна система VISA призупинила платежі банку”, – розповідає співрозмовник Delo.UA. Крім того, Брокбізнесбанк перевищив ліміти за розрахунками, тобто по суті почав розраховуватися чужими грошима. VISA заблокувала рахунки банку, а фінустанова заблокувала всі випущені разом з платіжною системою карти. При цьому варто зауважити, що з 1 млн виданих платіжних карт Брокбізнесбанком близько 750 тис. випущені VISA. Це призвело до того, що з понеділка клієнти банку зіткнулися з проблемами під час розрахунків. Перед відділеннями Брокбізнеса і банкоматами вишикувалися черги. Як розповідали клієнти кореспонденту Delo.UA, банк видає не більше ніж 3 тис. грн на руки.

Крім того, у понеділок, 10 лютого з’явилась інформація про те, що з банком припиняє працювати “Київміськбуд”. “У Брокбізнесбанку нам просто не подобалося. В Укргазбанку все значно простіше, приємніше і вигідніше”, – розповів у понеділок ІА “ЛізіБізнесІнформ” голова правління-президент ПАТ ХК “Київміськбуд” Ігор Кушнір.

Ситуація загострювалася, і вже в середу допомогти Брокбізнесбанку вирішив Нацбанк, надавши рефінансування обсягом в 1 млрд грн. Всього, за словами заступника голови спостережної ради групи компаній “ВЕТЭК” Бориса Тимонькіна, НБУ надасть банку рефінансування в 2 млрд грн за необхідних, за підрахунками банкіра, 4 млрд.

“Ми купили певні папери, під них отримали перший транш рефінансування на 1 млрд грн”, – сказав він.

Додаткова ліквідність надала впевненість банку. “Будуть виконані всі платежі, які притримувалися, і всі банкомати будуть наповнені”, – додав Тимонькін, при цьому уточнивши, що проблеми банку були викликані не диверсифікованим портфелем депозитів фізосіб. У структурі пасивів Брокбізнесбанку висока питома вага VIP-клієнтів, тому відхід кількох з них з сумами близько 100 млн грн піддавав банк величезному ризику.

“Поки йшов приплив депозитів, це не представляло проблеми, але зі зміною ситуації на ринку після політичного загострення цей ризик збільшився”, – пояснив Тимонькін.

Для того, щоб стабілізувати ситуацію, ВЕТЭК прийняв рішення перевести на обслуговування в Брокбізнесбанк всі свої дочірні компанії. (Тепер ми дізнаємося про всі підприємства молодого олігарха?) “Крім того, з метою забезпечення подальшої стабільної роботи фінустанови група готова залучати значні фінансові ресурси з внутрішнього і зовнішнього ринків”, – підкреслюється у вчорашній заяві ВЕТЭКа.

У четвер, 13 лютого банк відновив співпрацю з VISA, перерахувавши платіжній системі необхідні кошти. “На сьогодні всі обмеження за видами операцій з картами Visa зняті. Наші клієнти можуть розраховуватися ними в торговельних мережах та знімати готівку в банкоматах в рамках встановлених лімітів”, – повідомив перший заступник голови правління Брокбізнесбанку Петро Пекур.

Крім того, раптово від своїх слів відмовився Ігор Кушнір. “Брокбізнесбанк залишається стратегічним партнером ПАТ “ХК “Київміськбуд”, – сказано в офіційній заяві компанії, поширеній у четвер.

Тож через тиждень після появи проблем ситуацію вдалося зам’яти. Проте залишається питання – що це насправді було?

Версії

Версій на ринку існує безліч, і жодну з них Delo.UA не ризикує розглядати як повністю вірну. Однак озвучити їх все одно цікаво.

Версія № 1. Інсайдерське кредитування. Протягом 2013 року в Брокбізнесбанку 4 рази змінювалося керівництво. Сергій Курченко декларував серйозні плани на банк, однак вони, судячи з усього, залишаться нездійсненними. Менше трьох місяців тому головний акціонер Брокбізнесбанку Сергій Курченко оголосив про вливання в статутний капітал банку 14,47 млрд гривень. Однак довести статутний капітал до 17 млрд так і не встигли. До того ж банк за рік подвоїв кредитний портфель з 13 до 26 млрд грн. Таке зростання кредитів пов’язують з внутрішнім кредитуванням в групі ВЕТЭК.

Версія № 2. Банк на одну угоду. Подейкують, що банк був куплений за рахунок кредитних грошей. Їх же Курченко міг отримати назад у вигляді кредитів вже свого банку. Це дуже поширена схема, розповідає Delo.UA один з керуючих великим банком. У такому випадку, банк міг бути потрібен лише як фінансовий гарант операцій основного акціонера. А про них ходять легенди. “Цей банк купувався для того, щоб провести низку операцій з нафтопродуктами, а після він вже буде не потрібен акціонерові”, – стверджує один з учасників енергоринку. Інші фінустанови, за словами джерела, не хотіли зв’язуватися з подібними операціями, тому Курченко купив свій банк. Але враховуючи, що тимчасова адміністрація від НБУ, незважаючи на всі проблеми, у банку так і не з’явилася, нам версія про “одноразовий банк” здається найменш реалістичною.

Версія № 3. Виведення капіталу. Тривала політична криза призвела до паніки серед олігархів. Багато західних країн серйозно почали говорити про фінансові санкції до певних персоналій. В результаті з України почали виводити капітали. Так, за інформацією представника України в Євразійській економічній комісії Віктора Суслова, тільки за січень з України було виведено $40 млрд.

“Виведення капіталів здійснюють за допомогою багатьох інструментів, в т.ч. за допомогою виплати відсотків за кредитами, виданих своїми іноземними структурами (своїми нерезидентами на користь своїх резидентів), дострокового повернення таких кредитів, виплати роялті, фіктивного імпорту товарів чи послуг тощо”, – уточнює адвокат АФ “Грамацький і партнери” Ігор Реутов.

Як стверджують експерти, які дотримуються цієї гіпотези, частина грошей банку була конвертована в долари і виведена з України.

Брокбізнесбанк був одним з найактивніших учасників міжбанківського валютного ринку, стверджує скарбник одного з українських банків.

Крім того, з грудня 2013 року намітилася тенденція відтоку депозитів з банківської системи. За інформацією в ЗМІ, за сім днів, з 3 по 10 лютого, населення вивело з банку Курченка банку 24% своїх депозитів – 357 млн ​​депозитів у гривні, і близько 800 млн у гривневому еквіваленті – з доларових депозитів.

Відтік депозитів можна пояснити не стільки загальним настроєм серед населення, скільки виходом з ринку низки великих гравців. Так, як стверджує голова Української асоціації банків Олександр Сугоняко, у депозитному портфелі українських банків існують значні диспропорції. Виходячи з даних Фонду гарантування вкладів фізосіб за попередні роки лише менше відсотка вкладників володіють більш ніж половиною всього обсягу депозитного портфеля. І активність саме цієї групи заможних людей може серйозно дестабілізувати банківську систему України, а виходячи з того, що чиновницький апарат МВС і НБУ не так давно був переведений на обслуговування до Брокбізнесбанку, то можна припустити, що серед них було багато бажаючих врятувати свої фінанси.

Однак, цей же фактор міг зіграти і на користь банку. У зв’язку з тим, що більша частина людей, що працюють на Інститутській 11, обслуговуються в цьому банку, НБУ просто не міг не відреагувати і не врятувати банк.

Версія № 4. Спланована провокація. Ще на початку січня загальний фінансовий стан не викликав стільки запитань. Банк 2013 рік закінчив зі збитками, але з незначним – у 19,62 млн грн. При цьому його кредитний портфель ще з часів кризи називали не дуже-то і здоровим. Саме це і призвело до продажу банку братами Буряками. Тоді іще вище фінансове керівництво країни дало персональні гарантії новому акціонеру (що, звичайно ж , навіть і не викликає подиву).

Однак, ці проблеми у банку вже давно і вони не могли стати настільки гострим сигналом для паніки вкладників. Спровокувала всю цю ситуацію проблема з VISA. Пан Тимонькін вказав, що вона виникла через шахрайське зняття $250 тис. за кордоном, через що зарубіжні транзакції за картками були заблоковані, однак в Україні вони продовжують працювати.

Крім того, в самому банку подейкують, що це була спланована акція проти банку. З політичних мотивів це могло бути цікаво багатьом політиків як в провладних групах (тим, кого не відносять до “сім’ї”), так і серед опозиції. Однак, вже дуже багато фактів не сходяться в цій гіпотезі. Таке тривале мовчання банку викликає подив, але версія має право на існування.

На ринку все спокійно

Яка б з гіпотез не виявилася вірною, допомога з боку НБУ лише трохи згладить, але однозначно не вирішить ситуацію з Брокбізнесбанком.

Водночас учасники ринку навіть найгірший сценарій – банкрутство банку – розглядають з олімпійським спокоєм.

“Банк уже не є системним – клієнтів фізосіб там не так вже й багато. Тож, якщо він збанкрутує, коштів фонду гарантування вистачить для покриття збитків”, – упевнений один з банкірів “першої десятки”. Нагадаємо, на 1 жовтня 2013 року портфель депозитів фізосіб у банку був 6,75 млрд грн, тоді як обсяг коштів, які знаходяться в резервах ФГВФО становить 8,1 млрд грн. Це звичайно ж може бути серйозним ударом по фонду, але терпимим. Тож, якщо паніка, пов’язана з Брокбізнесбанком, не перекинеться на інші фінустанови, то в цілому, банківська система може спати спокійно. Хоча їй і без банку молодоолігархів вистачає проблем.

Михайло Василенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua