3718
Американці звернулися до «Юскутум», щоб повернути вилучене у миколаївських IT-компаній обладнання
— Технології&Авто
Нещодавно ЗМІ писали про «маски-шоу» в Миколаєві: одразу в три IT-компанії – CamoIT, SamsonIT і APC-IT – раптово нагрянули з обшуком, заарештували співробітників, а на завершення вилучили всю техніку дочиста, від серверів до флешок. Причиною перевірок, як пояснили директорам потерпілих компаній, стала кляуза нікому не відомого громадянина Тимченка, а вилучення проводилося за підозрою керівництва компаній в порушенні авторських прав і законодавства про працю.
Всі три компанії пов’язані між собою одним загальним клієнтом – це американська IT-компанія, яка аутсорсить в Україні техпідтримку, розробку ПЗ і колл-центр. Назви цієї компанії не вказують, але ймовірно це Onyx Enterprises, яка фігурує в ЗМІ за даним інцидентом. Дії співробітників МВС паралізували роботу як виконавців, так і замовника, і призвели до того, що американці несуть значні збитки і не мають наміру цього так залишати. Їх інтереси в правовому полі України представлятиме компанія «Юскутум». Юристи розраховують не лише повернути постраждалим бізнесам обладнання, а людям роботу, але також за законом покарати винних.
У свою чергу, в прес-центрі миколаївського МВС поспішили заявити, що ніяких неправомірних дій співробітники відомства не здійснювали. Проте свідки з місця подій стверджують інше, зі слів директора CamoIT Олександра Книжника, всі співробітники його компанії підписали колективну заяву про неправомірні дії представників влади, а ще кожен подав скаргу в індивідуальному порядку.
А вчора під будівлю Миколаївської міської ради вийшли з плакатами близько 200 людей – всі вони співробітники CamoIT, SamsonIT і APC-IT. Люди скандували: «Поверніть нам роботу!» Ніхто з представників місцевої влади до протестувальників не вийшов, і мітинг перемістився під будівлю Миколаївської облдержадміністрації. Зі слів організаторів мітингу, близько 500 осіб в результаті проведених обшуків позбулися роботи. А мета самого пікету полягає в тому, щоб міська влада звернула увагу на цей конфлікт і посприяла його вирішенню.
«Ми намагалися добитися справедливості в Миколаєві, але зрозуміли, що там це нікому не цікаво. Тому приїхали шукати її в столиці», – розповів AIN.UA директор CamoIT Олександр Книжник. Його батько, Сергій Книжник, керує компанією SamsonIT. Разом вони намагаються привернути увагу преси та громадськості, розповідаючи подробиці того, що відбувалося у них в офісах 12 листопада 2013 року.
Озвучені нюанси проведення обшуку вимагають належної правової оцінки. Такі слідчі дії ніколи не можуть допомогти розслідуванню злочину. Більше того, самі вони явно носять злочинний характер. Якщо Україна хоче хоч якимось чином забезпечити умови з розвитку бізнесу, то з подібним свавіллям слід боротися. Люди втрачають роботу, бізнес зупиняється, і якщо ми подивимося, чи дійсно були ці «зарплати в конвертах», неліцензійне ПЗ, і чи проводиться реальне розслідування – мені здається, відповідь буде негативною», – підсумував Афян.
Як це було
«Все почалося з того, що вранці, об 11 годині, у всьому будинку офісного центру відключили електрику, – розповів Олександр. – Уже через кілька хвилин в офіс увірвалися люди в цивільному. На прохання охоронців пред’явити посвідчення, слідчий «професійно» відштовхнув його ліктем і увірвався в приміщення, а за ним ціла юрба – чоловік 40”. В офісі CamoIT на своїх робочих місцях знаходилося близько 200 співробітників, приблизно третина з яких – жінки. «Одна з них вагітна, вони змусили її годину стояти в коридорі, а відпускали вони лише тих, хто вже дав свідчення», – додає Олександр .
Людей протримали під арештом 4:00 (в SamsonIT співробітників, зі слів директора Сергія Книжника, не відпускали з ранку і до глибокої ночі), а коли, нарешті, дозволили залишити офіс, не дозволили навіть забрати свої особисті речі, «які мають відношення до роботи». Наприклад, флешки або записники. У приміщенні залишилися лише директор та адміністратор CamoIT.
Буквально за кілька тижнів до інциденту правоохоронці вже навідувалися в CamoIT в рамках кампанії по боротьбі з кіберзлочинністю. Тоді Книжник показав візитерам всі ліцензії, які підтверджують, що його компанія працює в рамках закону і не порушує нічиїх авторських прав. «В управлінні по боротьбі з кіберзлочинністю вже розуміють, у чому суть бізнесу – вони познайомилися з компанією, подивилися ліцензії, зрозуміли, що компанія дійсно працює «в білу». Але після них чомусь прийшла міліція, яка, мабуть, була не задоволена, що з нею не поділилися інформацією, – припустив адвокат, партнер практики IT і медіа права АТ «Юскутум» Дмитро Гадомський.
Зверніть увагу, стаття 176, яка була застосована правоохоронцями в даному випадку, в Україні захищає лише кілька великих іноземних правовласників – це можна підтвердити в управлінні реєстру судових рішень, подивившись, на чию користь приймаються всі вироки по даній статті. Крім іноземних правовласників в дії цієї статті зацікавлені лише самі правоохоронні органи.
З приводу процедури вилучення: відчувається розуміння міліцією процесу – якщо вони вимикають в офісі електрику, скидають диски в пакет, забирають системні блоки, то виходить, що вони вже встигли проаналізувати без експертів, що знаходиться на цих носіях. Виходить, вони вже встановили, що на них знаходиться піратське ПЗ. При цьому, вилучалося обладнання з позначками – наклейками про те, що всі ПЗ на ньому ліцензійні», – сказав юрист.
Те ж саме з «грубими порушеннями трудового законодавства» – керівництво миколаївських IT-компаній звинуватили в тому, що співробітникам видавали зарплату «в конвертах», таким чином ухиляючись від податків. Однак більша частина співробітників CamoIT оформлені як СПД, вони отримують замовлення безпосередньо від американських клієнтів і оплату за свою працю також отримують від них. «Все по безготівковому розрахунку, жодних конвертів, 5% доходів, як належить за законодавством, відраховується на користь держави», – пояснив Олександр Книжник.
«Ми маємо справу з класичним аутсорсингом, який має місце в Україні вже більше п’яти років. Схема заснована на договорах з СПД – програміст працює на одного або декількох замовників як приватний підприємець. Тут і мови не йде про трудові відносини. Зрозуміло, міліціонери вирішили застосувати статтю про порушення законодавства про працю – більше нічого», – прокоментував Гадомський. Безпосередньо на компанію CamoIT працює 23 людини. Зі слів Книжника, всі вони оформлені як годиться, отримують білу зарплату, податки сплачуються в повному розмірі.
Що далі?
Зрештою Книжник підписав акт про вилучення обладнання, після чого міліція залишила офіс CamoIT. Зі слів Олександра, правоохоронці навіть чомусь обшукали його автомобіль. «Не уявляю собі, що вони хотіли там виявити – неліцензійне ПЗ?», – Дивується Книжник.
«Під час вилучення обладнання документи були оформлені не дуже добре, порушення кримінально – процесуального кодексу в наявності, причому досить грубі. Підстави на те, щоб повернути обладнання, у нас є, питання лише в тому, наскільки в Україні працює наявність процесуальних підстав», – підбив Дмитро Гадомський.
Юристи мають намір звернутися до правовласників із запитом про те, чи мало місце порушення їхніх авторських прав у Миколаєві. «Сподіваюся, в даній конкретній ситуації нам вдасться домогтися того, що правовласники чітко оголосять, є у них претензії чи ні. Представники цих правовласників працюють в Україні і уповноважені робити заяви. А ще ми простежимо джерело інформації про те, що в CamoIT використовувався неліцензійний Windows, Corel Draw і Adobe Photoshop, – заявив Артем Афян.
Як розповів на прес-конференції Олександр Книжник, вже наступного дня після вилучення обладнання у ЗМІ почала з’являтися інформація про те, що правоохоронці нібито перевірили вже десять комп’ютерів і на шести з них виявили піратське програмне забезпечення. «А сьогодні (18 листопада – ред.) З’явилася інформація про те, що перевірено вже 400 комп’ютерів, які були вилучені в трьох компаніях, і приблизно на половині з них було піратське ПЗ. Ми намагаємося на це все якось відповідати і показувати фото своїх ліцензій, яких гори. Є накладні і все інше», – сказав Олександр.
Юристи вірити на слово правоохоронцям не мають наміру і збираються провести власну перевірку. «Я сподіваюся, що результати цієї експертизи дійсно існують. Якщо це так, ми будемо ініціювати перевірку цієї експертизи, і ми маємо намір покласти її в основу подальшого переслідування посадових осіб, які допустили незаконні дії. Тому що якщо подібна експертиза буде, і в рамках повторної експертизи буде виявлено, що на носії щось було дописано, то винні будуть притягнуті до відповідальності», – заявив Артем Афян, адже піратське ПЗ могло бути завантажено на вилучені носії вже після конфіскації.
Зі слів Афяна, дуже багато питань викликає фізична особа, яка написала заяву. «Ми будемо з’ясовувати, хто саме і на яких підставах це заявив, в яких стосунках ця людина з правоохоронними органами, чи була вона співробітником правоохоронних органів. І спробуємо зробити так, щоб цьому була дана належна правова оцінка». «Проти осіб, які надали неправдиву інформацію про скоєння злочину, буде ініціюватися виробництво за даним фактом. Також буде ініційовано притягнення співробітників правоохоронних органів до кримінальної відповідальності за неправомірні дії щодо представників миколаївських компаній», – розповів Гадомський.
А ще юристи планують з’ясувати, чому для розслідування злочину з авторських прав і трудовому законодавству потрібно формувати слідчу групу з 30 осіб. «Очевидно, у Миколаївській області рівень злочинності дуже знизився і всі інші напрямки вже повністю опрацьовані, – зауважив Афян. – Ми будемо направляти запит, щоб з’ясувати ці моменти, і зробимо все, щоб отримані дані також були покладені в оцінку дій правоохоронних органів».
За матеріалами: Ain.Ua
Поділитися новиною