5671
В Україні оцінка житла подешевшала в 2,5 рази
— Нерухомість
1 листопада в Україні набули чинності нові правила здійснення угод на ринку нерухомості: при купівлі або продажу житла повинна здійснюватися обов’язкова оцінка спеціально сертифікованими у Фонді держмайна оцінювачами. Саме з суми оцінки, а не угоди, будуть стягуватися податки, а також розраховуватися обов’язкові платежі (раніше, як відомо, суми занижувалися до рівня оцінки БТІ). Згідно з роз’ясненням Держкомпідприємництва, угоди успадкування та дарування обов’язковій оцінці не підлягають. Кореспондент «Вістей» випробував новий механізм на собі.
Ціна впаде
Видавати оцінки за новими правилами можуть тільки компанії, які пройшли навчання і отримали спеціальний сертифікат ФДМ: на 1 листопада було близько 370 таких фірм. Експерти впевнені, що такого числа фахівців буде цілком достатньо. «Дуже багато говорилося про те, що вартість послуг зросте мало не в 7-10 разів, але це неправда», – запевнив голова виконавчої ради Асоціації оцінювачів України Костянтин Черниш. Як сказали «Вістям» оцінювачі, їхні тарифи можуть навіть знизитися.
«Раніше оцінка квартири коштувала в Києві від 600 до 800 грн, а тепер 300. Адже виїжджати на місце за новими правилами необов’язково. Сама процедура займає близько 10 хвилин», – розповіла нам керівник київської філії компанії «Аргумент» Ганна Мурзенко. Розповісти про квартиру можна буде по телефону. Справа в тому, що тепер оцінка нерухомості здійснюється за допомогою комп’ютерної програми. «Обов’язкова програма буде не одна – їх існує три або чотири», – повідомив нам президент Асоціації фахівців банківської оцінки Сергій Фролов.
Питають навіть про лінолеум
Кореспондент газети «Вести» попросив оцінити за допомогою нової програми свою квартиру. Крім адреси, кількості квадратних метрів, оцінювач по телефону запросив ще місце розташування (центр – окраїна) і інфраструктурні нюанси (наявність по сусідству парку, поліклініки, супермаркету, транспортної розв’язки). При розрахунку ціни враховується також тип будинку (цегляний або панельний, багатоповерхова забудова, старовинна або довоєнна і пр.), матеріал стін і перекриттів, наявність ліфта і домофону, балконів, наявність охорони і стан кожної з кімнат (вказується, наприклад, матеріал, яким вистелена підлога). Всього – 42 позиції.
Ціна вище, ніж у БТІ
Після опису об’єкта оцінки починається пошук чотирьох аналогів з постійно оновлюваної бази. «Якщо варіанти з бази нас не влаштовують, ми шукаємо об’єкти, як і раніше, на сайтах і в газетах оголошень. Порівнюємо аналоги за ціною квадратного метра. По суті, програма вираховує автоматично з варіантів, обраних оцінювачем», – пояснила «Вістям» Ганна Мурзенко. Також, за її словами, оцінювач повинен перевірити правдивість наданих по телефону відомостей. Наприклад, пробити по інтернет-картах чи дійсно поруч з будинком знаходиться парк. За підсумками, оцінка квартири виявилася 616 000 гривень, хоча вартість квартири за оцінкою БТІ становила лише 193 000. Правда, нова оцінка все одно дала ціну нижче ринкової (близько мільйона).
Оксана Гришина
За матеріалами: Вісті
Поділитися новиною