Кіпр без банків — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кіпр без банків

Кредит&Депозит
3002
Підприємства Кіпру, від дрібних до найбільших, звикають обходитися готівкою – депозити на острові залишаються замороженими вже майже півроку. Обмеження на рух капіталу знищили довіру до банківської системи країни і погіршили стан економіки.
Кіпрська економіка привчається жити без «кровоносної системи». Більше п’яти місяців минуло з тих пір. як в країні були введені обмеження на рух капіталу, але близько 90% депозитів в Bank of Cyprus – найбільшому держбанку, який зараз реструктурують, – досі заморожені.
Люди і підприємства тепер намагаються взагалі не зв’язуватися з банками, що погіршує стан економіки.
«М’ясник, у якого я закуповуюсь, повинен негайно розплачуватися зі своїми постачальниками, і у нього немає іншого виходу, як вимагати і з мене оплату при отриманні, – розповідає власник таверни в Нікосії Константінос Менціс газеті The Wall Street Journal. – Я намагаюся працювати тільки з готівкою. Для мене кредитування більше не існує».
Більш великі підприємства також орієнтуються на готівку. Глава кіпрського виробника цементу Vassiliko Cements Тоні Антоніу зізнається, що не розраховує на внутрішні продажі, а сподівається постачати товар на експорт до Єгипту, Лівії, Алжир та Ізраїль. «Там дають готівку», – пояснює Антоніу. Його продажі на Кіпрі ледь складають чверть від рівня 2008 року, кількість співробітників компанії за останні пару років скоротилася вдвічі, до 170 осіб. Тепер, за словами Антоніу, він буде наймати тільки випускників-інженерів і не більше ніж на дев’ятимісячні контракти з зарплатою 900 євро на місяць.
Обмеження на рух капіталу на Кіпрі були введені 16 березня коли держава погодила з трійкою міжнародних кредиторів (Єврокомісія, Європейський центробанк і Міжнародний валютний фонд) умови надання 10 млрд євро допомоги. Центробанк Кіпру ввів жорсткі обмеження на банківські транзакції: зняти в банкоматах можна було не більше 300 євро на день, а для переказу за кордон понад 5 тис. євро необхідно спеціальний дозвіл. Потім був закритий другий найбільший банк країни – Popular Bank/Laiki, а незастраховані депозити Bank of Cyprus частково списані ( до 47,5 %).
Власник компанії, що продає водяні насоси, Мантос Мавроматіс все ще з жахом згадує, як у той березневий ранок раптово виявив, що з 2 млн євро в Bank of Cyprus він може отримати тільки 200 тис. Ще 950 тис. були перетворені на сумнівної цінності акції цього банку, а інші просто заморожені. Він умовив своїх 15 співробітників на 10- відсоткове скорочення зарплати, але все ще не може гарантувати, що не буде скорочення штату. Мавроматіс проте сподівається врятувати підприємство: «Я сказав банку, що він, може бути, отримає мій будинок, але не мою компанію».
Обмеження на рух капіталу поступово слабшають, але в якомусь вигляді проіснують ще кілька років, припускають місцеві банкіри. Тим часом вже зрозуміло, що заморожування не вберегло від потрясінь, а, навпаки, підстьобнуло масове зняття коштів. Нобелівський лауреат з економіки радник кіпрського уряду Крістофер Піссарідес каже, що населення знімало по 30 млн євро на день. На момент заморожування депозити двох найбільших банків становили 24,6 млрд євро. «Bank of Cyprus пережив величезну втрату ліквідності, – зазначає Піссарідес. – Якщо так буде продовжуватися, його чекає доля Laiki, і це призведе до катастрофи».
ВВП Кіпру швидко знижується: у першому кварталі показник впав на 4,8%, у другому – на 5,4% (дані Євростату). Рівень безробіття становить 17,3% (дані Євростату за червень), що вище 15,5%, що очікувалися трійкою. «Економічні прогнози все ще занадто оптимістичні», – вважає експерт консалтингової фірми Exotix Габріель Штерн, який очікує зниження економіки на 15% за підсумками року, що стане найгіршим показником в історії країни в мирний час.
Катерина Меремінська
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас