Притулок Сноудену: Білий дім розчарований, конгрес обурюється — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Притулок Сноудену: Білий дім розчарований, конгрес обурюється

Світ
3017
Влада США після рішення Росії надати притулок Едварду Сноудену так і не озвучила відповідні заходи, обмежившись виразом розчарування і обіцянкою подумати про доцільність візиту Барака Обами до Москви. Члени конгресу відреагували різкіше, закликавши до конкретних дій аж до розширення НАТО та списку Магнітського, однак експерти вважають малоймовірною масштабну кризу у відносинах двох країн.
Вимушене 38-денне ув’язнення Сноудена в транзитній зоні аеропорту “Шереметьєво” закінчилося вдень у четвер, коли він отримав документи, що дозволяють перетнути російський кордон: свідоцтво ФМС про надання тимчасового притулку до 31 липня 2014 року. У США екс-співробітника оборонної компанії, який розголосив секрети спецслужб звинувачують за трьома статтями, по кожній з яких йому загрожує до десяти років в’язниці.
Від Бостона до Москви
“Ми глибоко розчаровані, що російський уряд зробив подібні кроки у відповідь на дуже ясні і законні вимоги з нашого боку, виражені публічно і приватно, вислати пана Сноудена і повернути його в США”, – сказав на брифінгу прес-секретар Білого дому Джей Карні.
На думку адміністрації, те, що відбулося підриває двостороннє співробітництво у правоохоронній сфері, яке пожвавилося після терактів на марафоні в Бостоні.
Відповідаючи на запитання, чи поїде президент США Барак Обама на вересневу зустріч зі своїм російським колегою Володимиром Путіним у Москві, Карні сказав: “Ми оцінюємо доцільність саміту”. Що ж до участі у саміті “Великої двадцятки” в Санкт-Петербурзі, Вашингтон не може повідомити про якісь зміни своїх планів, додав він.
Представника Білого дому запитали і про те, чи змусило рішення російської влади переосмислити так зване “перезавантаження” у відносинах двох країн. Про те, що подія завадить “перезавантаженню”, написав у Twitter один з найвпливовіших американських сенаторів республіканець Джон Маккейн.
Карні заявив, що політика адміністрації Обами в російському напрямі дала важливі результати: співпраця щодо Ірану, договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3), транзит вантажів з Афганістану. Він висловив надію, що сторони будуть рухатися вперед, незважаючи на розбіжності.
“У нас були розбіжності з Росією в останні чотири з половиною роки, були конфлікти. І ми гранично ясно висловлювали свою позицію з приводу цього, наприклад щодо Сирії. І це обговорювалося, і обговорюватиметься в міру руху вперед”, – сказав представник Білого дому .
Два + Два = нуль
Представник держдепартаменту США Марі Харф додала до сказаного, що під питанням і зустріч між міністрами закордонних справ і оборони, намічена на 9 серпня в Вашингтоні.
“Ми також оцінюємо доцільність цього”, – відповіла Харф на запитання, чи можливе скасування переговорів у форматі 2+2.
За її словами, Росія заздалегідь не поінформувала США про рішення у справі Сноудена.
“Ми не були повідомлені заздалегідь про цей крок. Ми зараз виходимо на російську владу, щоб отримати формальне підтвердження і обговорити питання більш докладно”, – сказала вона.
Представник держдепу додала, що Вашингтон продовжує вимагати від російської влади повернення Сноудена на батьківщину, але не хоче, щоб це вплинуло на двосторонні відносини в цілому.
“Ми оцінюємо доцільність саміту і переговорів 2+2. Так що це може мати вплив, але відносини ширше, і у нас є багато інтересів, що стосуються національної безпеки”, – зазначила Харф.
Мовчання президента, красномовство в конгресі
Президент США Барак Обама не став коментувати в четвер ситуацію з наданням Росією тимчасового притулку Сноудену.
Після його переговорів з лідером Ємену відразу кілька журналістів попросили Обаму прокоментувати подію. У відповідь глава держави лише з посмішкою сказав: “Всім дякую”.
Набагато більш багатослівними виявилися члени конгресу. Давній критик Росії сенатор Маккейн запропонував розширити список Магнітського, завершити створення системи ПРО в Європі, активніше працювати над прийняттям Грузії в НАТО і допомогти російській опозиції.
“Перше, що ми повинні зробити – це значно розширити список Магнітського, щоб притягнути до відповідальності багатьох порушників прав людини, які все ще насолоджуються своєю безкарністю. Нам потрібно просунутися до завершення всіх етапів програми протиракетної оборони в Європі, і швидкими темпами йти до чергового розширення НАТО, включаючи Грузію”, – йдеться в заяві Маккейна.
За його словами, Вашингтон повинен також щось протиставити таким судовим процесам в Росії, як справа Ходорковського і справа Навального. “Нам довго потрібен був більш реалістичний підхід до відносин з Росією, і я сподіваюся, що сьогодні ми все-таки почнемо”, – заявив сенатор. На його думку, рішення Москви надати притулок Сноудену – ляпас усім американцям, навмисна спроба перешкодити США.
Голова сенатського комітету з міжнародних справ Роберт Менендес (демократ) згоден, що рішення російської влади зашкодить відносинам двох країн.
“Сноуден потенційно може завдати великої шкоди інтересам національної безпеки США, і інформація, витік якої він дав, може допомогти терористам і іншим людям у світі, які хочуть завдати реальної шкоди нашій країні. Росія повинна повернути Сноудена, щоб він постав перед судом у себе вдома”, – заявив Менендес.
Сенатор Чарльз Шумер (демократ) висловив думку, що президент США повинен закликати до перенесення саміту G20 з Росії.
Помічник російського президента Юрій Ушаков раніше заявив, що питання про долю Сноудена носить незначний характер і не може впливати на російсько-американські відносини. За його словами, Москва зацікавлена ​​в розвитку відносин з США по всіх напрямах. Ушаков нагадав, що Володимир Путін неодноразово говорив: це той випадок, до якого керівництво країни не має ніякого відношення.
В очікуванні вигоди
Надання Сноудену притулку в Росії викличе критику з боку США, але не кризу у відносинах, оскільки Москва намагається мінімізувати наслідки розбіжностей із Вашингтоном, вважає заступник директора програм Євразії і Росії Центру стратегічних і міжнародних досліджень Джеффрі Манкофф.
“Я думаю, що рішення надати Сноудену тимчасового притулку призведе до тимчасової бурі критики з боку США. Але в контексті різних стратегічних питань, які впливають на двосторонні відносини – Сирія, протиракетна оборона, контроль над поширенням ЗМЗ, Іран, боротьба з тероризмом і так далі – це навряд чи викличе велику кризу”, – сказав Манкофф РІА Новини.
За його словами, в Росії не хочуть псувати відносини з США через Сноудена. “Москва, очевидно, намагається мінімізувати наслідки цього рішення і сигналізує Вашингтону, що вона не хоче, щоб справа Сноудена кинула тінь на широкий контекст відносин або стала на шляху планованого саміту Обами і Путіна в Москві”, – сказав експерт.
Директор Інституту Кеннана у Вашингтоні Метью Рожанські у свою чергу зазначив, що саміт навіть може бути успішним, але президент США чекає від Росії відповідних запевнень.
“Заява Білого дому, схоже, передбачає, що рішення Росії надати Сноудену тимчасовий притулок робить менш ймовірним саміт між Путіним і Обамою у вересні. Хоча питання Сноудена саме по собі не має великої важливості, це сигнал того, що Обама може очікувати від Путіна на майбутніх двосторонніх зустрічах”, – сказав РІА Новини Рожанські.
“Якщо Обама поїде на саміт і поїде ні з чим, він вважатиме це втратою часу. Отже, без додаткових запевнень, що зустріч дасть будь-які вигідні результати для відносин США і Росії, я думаю, вона навряд чи відбудеться”, – додав директор Інституту Кеннана.
За матеріалами:
РІА Новини
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас