Біопаливо виявилось неекологічним - вчені — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Біопаливо виявилось неекологічним - вчені

Світ
1236
Паливо з рослинної сировини не можна вважати беззастережно “дружелюбним” до природи через процес його отримання, стверджують вчені з Ланкастерського університету (Великобританія). Вони оцінили вплив на навколишнє середовище масових посадок тополі, верби, евкаліпта – тих дерев, що швидко ростуть, які вважаються ідеальною поновлюваною сировиною для вироблення біоетанолу в Європі. У доповіді йдеться, що в процесі росту ці дерева виділяють речовину ізопрен, яка змішується з присутніми у повітрі забруднювачами і в підсумку завдає цілком відчутного удару по людині.
За даними Європейського агентства з навколишнього середовища, забруднення повітря стають причиною близько 500 тис. передчасних смертей в Європі щорічно. Основна причина цих забруднень – використання викопного палива. Хоча біоетанол вважається набагато чистішою його альтернативою, до цих пір не проводилося вичерпної оцінки того, як впливає на довкілля саме вирощування біосировини. Цю прогалину і взялися заповнити автори нового дослідження.
Відповідно до їхніх висновків, посадки тополі, верби та евкаліпта, які є перспективною сировиною для біопалива, можуть негативно відбиватися на якості повітря. “Великомасштабне виробництво біопалива в Європі буде мати невеликий, але суттєвий вплив на людей і врожайність сільськогосподарських культур”, – стверджує Нік Хьюітт з Ланкастерського університету, провідний автор роботи.
Вся справа у високих рівнях ізопрену, який виділяють дерева, що швидко ростуть. Ця хімічна сполука, взаємодіючи з іншими забруднювачами повітря при сонячному світлі, утворює токсичний озон. Збільшення озону в атмосфері, за підрахунками вчених, до 2020 року буде “вбивати” 1400 європейців щорічно (сукупний збиток від цих смертей оцінюється приблизно в $7,1 млрд) і негативно позначиться на врожаї, зокрема пшениці та кукурудзи (збиток близько $1,45 млрд на рік). Аналогічна картина, за прогнозами, буде спостерігатися і за межами Європи, у країнах, де біопаливо виробляється у великих обсягах і які також страждають від забруднення повітря, у тому числі в Сполучених Штатах і Китаї.
Так чи інакше, на думку експертів, переваги заміни викопного палива біопаливом ігнорувати не слід, а негативний вплив пріоритетних “біопаливних” культур необхідно враховувати при плануванні їх посадок.
Енджела Керп, науковий директор програми зі скорочення вуглецевих викидів британського інституту Ротамстед Рісеч, каже, що в будь-якому разі вуглецеві викиди значно страшніші від ізопренових. Погоджуючись, що і з останніми, звичайно, потрібно щось робити, вона не вважає, що Великобританія повинна переглядати свою зацікавленість у біопаливі.
Професор Оттолайн Лейсер з Кембріджського університету переконана, що політика з використання біопалива повинна проводитися з урахуванням зазначених складнощів. Нові майданчики для посадок біопаливної сировини, на її думку, повинні розташовуватися далеко від мегаполісів і промислових районів з їх забрудненим повітрям, що не сприятиме утворенню озону. Також вона допускає, що для зменшення викидів ізопрену може бути задіяна генна інженерія.
До слова, і сам автор дослідження розглядає такий підхід як один зі способів вирішення проблеми. Відповідаючи на запитання про альтернативу “викритим” ним деревам, що швидко ростуть, Нік Хьюітт зазначив: “У теорії, хоча я і не захищаю цю точку зору, можна було б виростити генетично модифіковані тополі або верби, які мають генетичну схильність до придушення виробництва ізопрену”.
За матеріалами:
РБК daily
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас