0 800 307 555
0 800 307 555

Україна переходить з готівки


Україна переходить з готівки

Кабінет міністрів вчора оприлюднив постанову № 706 від 29 червня, якою змінив порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення. Документ зобов'язав усіх суб'єктів господарювання "забезпечити можливість використання спеціальних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари (послуги)". Масовий перехід закладів сфери роздрібної торгівлі та громадського харчування на прийом платіжних карт закріплений постановою Кабміну № 878/2010. У містах з населенням понад 100 тис. осіб підприємства зобов'язані були встановити POS-термінали до 1 липня, а у малого бізнесу для цього є час до 31 грудня. До цієї ж дати повинна завершитися терміналізація населених пунктів, в яких проживає від 25 тис. до 100 тис. чоловік. Таким чином, нове правило не торкнеться сіл і селищ міського типу.

Наявність терміналу обов'язкова при використанні в магазині касового апарату - біля кожної другої каси. За даними Держстату, на 1 січня в країні діяло 64,8 тис. об'єктів роздрібної торгівлі та 23,4 тис. точок ресторанного бізнесу. Директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександр Карпов відзначає, що зараз використовується 250 тис. касових апаратів. Кількість торговельних платіжних терміналів втричі менше - Нацбанк на 1 квітня нарахував їх 80 тис. одиниць. Зміна торгових правил була необхідною, щоб почати штрафувати магазини, в яких після 1 липня і 31 грудня інспектори не виявлять POS-терміналів. Відповідно до Кодексу адміністративних правопорушень, невиконання вимоги уряду загрожує касирам магазинів штрафом від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34-85 грн), а їх посадовим особам - від 5 до 10 мінімумів (85-170 грн).

У цілому ринок до нових правил морально готовий. "Ця норма реалізується в частині підготовки до Євро-2012, коли до нас будуть приїжджати люди, і їм потрібно буде оплачувати покупки. Закон вимагає забезпечити можливість користування картами, тому можна встановлювати один апарат на магазин, - говорить генеральний директор Української торговельної асоціації Ігор Кишко. - Для дрібних магазинів це буде незручно, але особливих труднощів виникнути не повинно. Розрахунок картами навіть в невеликих точках є звичайною практикою в Європі". За даними Національного банку, в Україні на 1 квітня 36 млн клієнтів видано 48 млн карт, але використовується з них лише 29 млн шт.

І хоча оплату установки апарату (середня вартість $300) банки зазвичай беруть на себе, торгові підприємства повинні платити комісію за обслуговування безготівкових операцій. "Як правило, банки встановлюють платіжні термінали безкоштовно. Середня ставка їх обслуговування становить 1,6% від суми операції. Для роботи терміналу підійде будь-який тип зв'язку: телефон чи інтернет", - відзначає Карпов.

Гальмує розвиток безготівкових розрахунків необхідність додаткового часу для авторизації платіжної операції. Проте навіть транснаціональні компанії готові виконувати українські правила. Наприклад, мережа ресторанів McDonald's, яка поки пропонує для розрахунків лише один термінал у закладі на Хрещатику, має намір забезпечити можливість оплати картками. "До кінця наступного року ми плануємо встановити термінали у всіх наших 71 ресторані. Вони будуть не на кожній касі, тому що є точки з 14-15 апаратами, - говорить керівник департаменту державних і громадських зв'язків мережі ресторанів McDonald's Михайло Шуранов. - Це складний процес, оскільки наші операції розраховані по секундах, а розрахунок карткою займає досить тривалий час. А трапляється, що системи зависають, і утворюється величезна черга".

Незважаючи на всі складнощі, навіть маленьким магазинам в регіонах доведеться виконати вимогу уряду. "Коли встановлювали касові апарати, нікого не хвилювало, великий магазин або маленький. Це вигідно, тому що йдеться про контроль сплати податків. До того ж уже 30 млн людей готові розраховуватися картками, тому ця норма збільшить обсяг безготівкових розрахунків на порядок", - відзначає Карпов. Щоб зайняти частку на цьому ринку, кредитні установи шукають різних технічних можливостей.

"Взагалі ситуація з терміналами на ринку досить сумна, тому що найдешевший термінал коштує $220, - говорить заступник голови правління-керівник центру електронного бізнесу ПриватБанку Олександр Вітязь (38,34 тис. торгових терміналів, або 48% українського ринку). - Ми охоче співпрацюємо з дрібними магазинами, тому що для нас цей напрямок є пріоритетним. У нас є термінал, собівартість якого 7,4 грн, а встановлювати ми його готові безкоштовно".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua