Артем Ковбель: технокомпанії vs виробничий сектор. У що краще інвестувати у 2022? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Артем Ковбель: технокомпанії vs виробничий сектор. У що краще інвестувати у 2022?

Фондовий ринок
624
Про «перегрітість» цін на папери технологічних компаній останнім часом не говорить тільки ледачий. Деякі експерти навіть закликають не інвестувати в ІТ-сегмент, щоб не роздувати і без того надуті ціни на акції.
Замість цього інвесторам радять інвестувати у виробничі компанії, як більш благонадійні. Але чи так це?
Виробничі компанії сповільнюються
Останніми роками чітко простежується тенденція: виробничі компанії повільніше зростають, повільніше розвиваються, і рівень їхнього прибутку теж менший в порівнянні з ІТ-компаніями.
На це вказує ціла низка факторів, опосередкованих і не дуже. Ось лише деякі з них:
1. Мультиплікатор. Виробничі компанії давно оцінюються за нижчими мультиплікаторами до операційного прибутку, ніж технологічні. Для перших вони складають х4−5, для других — х10.
2. Відсутність гнучкості. В умовах коронакризи і спровокованих нею проблем з логістикою, інфляцією і стрибків цін на ресурси (особливо газу, ціна на який в Європі не так давно досягала 2000 доларів) виробничі компанії змушені обмежувати і знижувати темпи виробництва. Це призводить до зниження їхнього прибутку і волатильності цін на акції.
Наприклад, через чергове закриття на карантин цілого міста в Китаї роботу призупинили навіть великі заводи, такі як Shenzou International (шиє одяг для Найк і Адідас). В результаті його власник мільярдер Ма Цзяньжун тільки за добу втратив 750 млн доларів.
3. Перерозподіл учасників списку Forbes. Ось це якраз непрямий показник ослаблення розвитку виробничих компаній, але зате досить яскравий.
Ще років п’ять тому в топ-100 найбагатших людей світу здебільшого входили власники і керівники різних будівельних, видобувних, енергетичних і виробничих компаній.
Сьогодні ж більшість учасників списку — це люди, пов’язані з ІТ-сегментом. Серед них є навіть засновники зовсім молодих стартапів.
Більш того, в списку Forbes збільшується не тільки кількість айтішників, а й рівень їхніх доходів. Наприклад, той же Джеф Безос за 2021 рік збільшив свої статки на 64 млрд доларів.
Все це доводить: саме технологічні, а не виробничі компанії більш інвестиційно привабливі на сьогодні А їхні інтелектуальні активи відрізняються більшою мобільністю, масштабованістю і захищеністю.
А як щодо «мильної бульбашки»?
Вона є, і з цим сперечатися безглуздо. Але також в ІТ-сфері є і дуже перспективні напрямки для інвестування, на яких реально заробити і при тому — з меншими ризиками. До них можна віднести:
  • Рішення для забезпечення конфіденційності та кібербезпеки. Враховуючи сучасні реалії, таких технологій потребують всі учасники ринку, від пересічного споживача до великого бізнесу і держав.
  • Штучний інтелект для вирішення бізнес-завдань. Рішення, засновані на ШІ-технологіях, дозволяють ефективніше вирішувати різні завдання, знижувати витрати і підвищувати продуктивність в різних сферах бізнесу. Наприклад, металургійна компанія Big River Steel за допомогою ШІ навчилася передбачати ринковий попит на сировину, а також оптимізувала витрати на виробництво.
Алмазний кар’єр Renard в Квебеку розробив розумну систему зі сортування та утилізації відходів, яка покращує якість процесу видобутку алмазів. Подібне впровадження високих технологій у виробничий бізнес останніми роками спостерігається все частіше, а найголовніше — ці процеси відкривають величезні перспективи для всіх учасників ринку. Інвесторам гріх цим не користуватися.
  • Decision intelligence – це технології для прийняття рішень. Вони засновані на інструментах аналізу даних з подальшою їх оптимізацією для вибору найкращого варіанту в тій чи іншій ситуації. Аналітики Gartner прогнозують, що в наступні два роки третина великих організацій буде використовувати такі технології для прийняття рішень для підвищення конкурентної переваги.
Фактор Китаю
Певні ризики для ІТ-індустрії, як і в цілому для світової економіки, несе не тільки бульбашка, що роздувається на фондових ринках, але і ситуація в КНР.
Місцевий уряд там посилює тиск на технологічні компанії, навмисно ускладнюючи життя одним (наприклад, ігровій індустрії), але при цьому старанно залучаючи інвестиції в інші галузі (той же захист даних і хмарні технології).
В результаті багато китайських IT-компаній протягом 2021 року зазнали збитків. Сервіс доставки їжі Meituan з 1 січня втратив 22,76% вартості паперів на біржі в Гонконзі, Tencent — 19,62%, Alibaba — 50,35%.
Також в Китаї посилюють вимоги для ІТ-компаній при проведенні IPO за кордоном. І навіть обговорюють скасування IPO для компаній, які працюють з користувацькими даними.
Такі зміни потрібно відстежувати і адаптуватися до них.
І все ж таки
Незважаючи на наявні проблеми, ІТ-сегмент залишається одним з найпривабливіших для інвестування.
Технологічні компанії показують динамічний розвиток і стабільний приріст прибутку, вони краще адаптовані до роботи в умовах кризи, ніж будь-які інші індустрії. Така ситуація збережеться в ближній і середній перспективі точно.
Артем Ковбель, аудитор, співзасновник, партнер компанії Crowe Erfolg, член ASIS, ACFE, ASCP
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас