У ФГВФО назвали основні судові рішення, що повпливали на процес ліквідації банків-банкрутів — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

У ФГВФО назвали основні судові рішення, що повпливали на процес ліквідації банків-банкрутів

Особисті фінанси
290
У 2021 році український суд прийняв не одне важливе рішення у справах, що стосуються неплатоспроможних банків. Finance.ua, як портал, що слідкує за фінансовим ринком, розповідає про три основні судові справи, що значно повпливали на правовідносини Фонду гарантування вкладів та банків-банкрутів під час їхньої ліквідації .
Рішення 1: ТОП-менеджери неплатоспроможного банку мають компенсувати шкоду, нанесену кредиторам (справа №910/11027/18).
У травні Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення за позовом ФГВФО до 14 колишніх керівників банку «Укоопспілка». Згідно з рішенням, ці особи мали відшкодувати солідарно понад 76 млн грн шкоди, яку вони завдали кредиторам банку. Як кажуть у Фонді гарантування, це перше остаточне судове рішення в цій категорії справ, яке має сформувати правозастосовчу практику.
Пізніше, врахувавши висновки у справі щодо АБ «Укоопспілка», Верховний Суд направив на новий розгляд ще дві справи за двома банками («Даніель» та «Легбанк»). Загальна сума заявлених вимог за цими справами становить понад 1,53 млрд грн, а кількість відповідачів – 35 осіб.
До речі, якщо ви все ще не підписані на телеграм-канал Finance.ua, рекомендуємо це зробити прямо зараз. Всього декілька кліків – і найважливіші новини для ваших гаманців завжди будуть у вашому улюбленому мессенджері.
Якщо ж порахувати загалом, то нині у судах на різних етапах розгляду перебувають позови, пред’явлені до 816 відповідачів (акціонерів та пов’язаних осіб) 69 банків на загальну суму 97,8 млрд грн. Отримані кошти з позовів спрямовуватимуться на розрахунок із кредиторами банків, що ліквідуються.
Рішення 2: Ліквідація банків у порядку загальної процедури банкрутства – неприпустима (справа № 910/4475/19).
Постановою Верховного Суду щодо цієї справи було підтверджено, що ліквідація банку в порядку загальної процедури банкрутства є неприпустимою. Натомість вона має відбуватися лише за процедурою, що регулюється спеціальним законодавством – Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Чого очікувати від відсотків по вкладах в Україні

Також упродовж року Фонд гарантування часто застосовував положення так званого «банківського закону» (№ 590-ІХ) – це дозволило відновити контроль та продовжити ліквідаційну процедуру ще у чотирьох так званих «зомбі-банках»: ПАТ «АКБ «Капітал», ПАТ «Банк Велес», ПАТ «Златобанк», ПАТ «КБ «Преміум». Таким чином, Фонд гаранутвання зміг відновити ліквідаційні процедури у банках і поновити розрахунок із кредиторами цих фінустанов.
Рішення 3: Банки, що ліквідуються, можуть відчужувати у ході торгів активи на користь фізичних та юридичних осіб (справа № 906/1174/18)
У березні Велика Палата Верховного Суду прийняла Постанову, якою визнала договір про відступлення прав вимоги недійсним та скасувала рішення про державну реєстрацію прав і обтяжень, якою розмежовано ознаки договору факторингу та договору відступлення права вимоги, що дає чітке уявлення про їх відмінності.
Це рішення підтвердило правомірність відчуження банками, що ліквідовуються, прав вимог за кредитними договорами на користь фізичних осіб та юридичних осіб без статусу фінансової установи.
Ці правові висновки дають змогу уникнути численних безпідставних позовів, зменшуючи навантаження, як на судову систему, так і безпосередньо на Фонд гарантування та банки.

Довідка Finance.ua:

  • до речі, у листопаді Верховна Рада ухвалила в цілому закон про дозвіл Фонду гарантування вкладів фізичних осіб позиватися в інтересах кредиторів банків-банкрутів;
  • станом на 1 листопада 2021 року загальна сума вкладів фізосіб у банках-учасниках Фонду гарантування вкладів склала 629,36 млрд грн;
  • за посиланням ми розповідали, за яких обставин вкладник набуває права на відшкодування коштів, а які кошти ФГВФО не відшкодовує;
  • якщо ж банк став неплатоспроможним, а ваш вклад перевищує гарантовану суму відшкодування або є таким, що не відшкодовується Фондом гарантування вкладів, вкладник може заявити кредиторські вимоги до банку. Як це зробити – пояснили у ФГВФО.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас