Експерт прогнозує зростання інфляції через виплати субсидій готівкою


Експерт прогнозує зростання інфляції через виплати субсидій готівкою

Виплата субсидій населенню готівкою в рамках програми монетизації субсидій спровокує зростання інфляції, що значно перевищує показник 5%, запланований Національним банком України.

Такий прогноз на своїй сторінці в Facebook зробив експерт в сфері енергетики Андрій Герус.

“З урахуванням всіх факторів, мій прогноз – інфляція за підсумками 2019 року буде набагато вищою, ніж 5%, які таргетує НБУ як свою мету”, – заявив він.

Читайте також: В Україні збільшилася кількість отримувачів субсидій

На думку експерта, основними факторами, які спровокують значне перевищення показника врахованої інфляції, є ризик різкого збільшення грошових коштів, які несвоєчасно або не в повному обсязі підуть на оплату комунальних послуг, при тому, що борги за газ, тепло і електроенергію вже становлять понад 60 млрд грн.

“Така монетизація готівкою сприятиме подальшому падінню платіжної дисципліни, позаяк жорстких дій до споживачів-неплатників напередодні парламентських виборів застосовувати не будуть”, – написав він.

Герус вважає, що для регулювання ситуації Нацбанк буде підвищувати облікову ставку, а економічні показники слабшатимуть.

“Швидше за все, щоб стримувати інфляцію, НБУ триматиме високою облікову ставку, а можливо, і ще її підвищить, кредити будуть дорогі, економіка слабка, а гривня буде девальвувати. Також є сумніви, що НБУ піде на валютну лібералізацію в таких умовах”, – зазначив він.

Експерт вважає оптимальним варіант, коли субсидії перераховуються на спеціальні банківські рахунки субсидіантів, а потім з них споживачі сплачували житлово-комунальні послуги і тільки залишок могли використовувати на свій розсуд, але для реалізації такого підходу в Україні потрібні інфраструктура і час для підготовки.

“За даними НБУ, зараз 37% дорослого населення взагалі не має банківських рахунків, тому президент і уряд прийняли політичне рішення роздавати субсидії готівкою. Перші такі виплати повинні бути в березні (напередодні виборів) і складуть не менше 6 мільярдів гривень, за інформацією міністра соціальної політики Реви”, – зазначив він.

За словами Геруса, рішення прийнято на період березень-травень, а далі буде додатково розглядатися, яка система субсидій ефективніша.

“Якщо ж виплату готівкою буде продовжено до кінця року, то всього за рік буде так виплачено ще понад 40 мільярдів гривень. Але я не вірю, що знайдуться такі гроші для виплати готівкою, і не вірю, що МВФ буде спокійно на таке дивитися”, – сказав він.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua