Горять всі терміни: чому українці не можуть забрати свої біометричні паспорти


Горять всі терміни: чому українці не можуть забрати свої біометричні паспорти

Історії про черги на оформлення біометричних закордонних паспортів зараз вже супроводжуються розповідями про те, скільки нервів люди витрачають на те, щоб їх забрати.

Підвищений попит на біометрику після скасування візового режиму України з ЄС призвів до того, що в обіцяний термін українці не можуть отримати документи для виїзду за кордон. У багатьох під загрозою відпочинок, комусь доводиться повністю відмовитися від путівок і куплених квитків.

Навіть фірми-посередники не гарантують своїм клієнтам виготовлення паспортів протягом декількох днів. При цьому державне підприємство “Поліграфічний комбінат “Україна” з виготовлення цінних паперів”, який персоналізує дані і друкує паспорти, тільки цього місяця відвантажило близько 190 тисяч документів.

Але, як показує практика минулих років, після закінчення сезону літніх відпусток попит на нові закордонні паспорти падає на 30-40%. Чи очікують у Державній міграційній службі (ДМС), що ажіотаж піде на спад, про готовність українців судитися з державою за не виданий вчасно біометричний паспорт, і як людям вдається забрати свої документи буквально за кілька днів до від’їзду – читайте в цьому матеріалі.

У підвішеному стані

Ажіотаж з отриманням біометричного паспорта не спадає. За словами начальника прес-служби Державної міграційної служби Сергія Гунька, з початку року до середини липня вони видали 1,85 млн документів для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм. Щодня відомство видає 20-22 тис. біометричних паспортів. За інформацією державного підприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” з виготовлення цінних паперів”, на якому персоналізуються дані і друкуються самі документи, на замовлення ДМС тільки в червні вони виготовили близько 300 тис. біометричних паспортів. Для порівняння – в червні минулого року вони випустили в три рази менше документів.

У поліграфкомбінаті “Україна” виданню повідомили, що за 18 днів липня, персоналізовано і відвантажено 185,76 тис. закордонних паспортів на замовлення ДМС і 4,56 тис. документів – на замовлення Міністерства закордонних справ. Через підвищений попит Державний центр персоналізації документів, який входить до складу поліграфкомбінату “Україна”, працює цілодобово без вихідних протягом останніх двох місяців.

Причому в ДМС прогнозують лише спад туристичного попиту на документи для виїзду за кордон до кінця липня – початку серпня. Але відповісти, наскільки зменшиться наплив бажаючих і як це позначиться на очікуванні біометричних паспортів, в ДМС не беруться. “Тисячі людей оформляють паспорти, але вони їхати найближчим часом не мають наміру, а збираються зберігати ці паспорти для чогось у себе вдома, тому що безвіз. Безвіз – це більше психологічний фактор, тому робити прогнози не буду. Але ми сподіваємося, що в серпні вже такого не буде”, – заявив Сергій Гунько.

У поліграфкомбінаті повідомили, що, згідно з щорічною статистикою, із закінченням літнього сезону відпусток очікується істотне зменшення попиту на документи для виїзду за кордон орієнтовно на 30-40% (до 13 тис. документів на добу). Водночас зараз органи ДМС і паспортні сервіси тримає в облозі безліч людей, у яких зриваються їхні відпустки і заплановані поїздки через те, що їм вчасно не видали документи. Серед тих, хто ризикує залишитися без паспорта напередодні поїздки і Олена Чуранова. Вона з сім’єю планувала відвідати родичів у Празі з перельотом через Вроцлав.

Квитки куплені на 20 липня. Олена з дитиною подавали документи на отримання паспорта 16 червня в відділенні державного підприємства “Документ”, а її чоловік – на тиждень раніше. Її ніхто не попереджав про затримку з видачею, тому вона розраховувала отримати паспорт в термін через 20 робочих днів. Але досі ні вона, ні її чоловік паспорта не отримали. За її словами, 12 липня їй прийшло СМС про те, що видача документів затримується.

У паспортному сервісі звинувачують поліграфкомбінат, що той не встигає друкувати, а вони ніяк не можуть вплинути на це. Дійсно, на сторінці ДП “Документ” у Facebook підприємство відповідає клієнтам, що вони не враховують того, що в Україні паспорт друкують різні підприємства в кілька етапів.

“Ми не можемо прогнозувати точний час затримки, оскільки затримки відбуваються на стадії персоналізації. Такі роботи проводяться у співпраці з Головним обчислювальним центром Єдиного державного демографічного реєстру та Державним центром персоналізації документів ДП “Поліграфічний комбінат “Україна” з виготовлення цінних паперів” і знаходяться за межами нашого впливу. Це окремі державні органи і підприємства” – зазначено в одній з відповідей. До слова, зараз у сервісах ДП “Документ” клієнти підписують розписку про те, що вони повідомлені про затримки з видачею паспортів.

Олена Чуранова підтвердила, що всі структури намагаються “перевести стрілки один на одного”: “Мені не вдалося додзвонитися на комбінат “Україна”, але тим, кому вдавалося, повідомляли, що друкують все день в день, а міграційна служба пізно передає документи. В інтернеті повно оголошень про термінові паспорти – за 2-3 робочі дні, коментарі про “дівчаток, які на місці, без черг все зроблять”.

Так, дійсно, з’явився величезний попит зараз, плюс літо. Але через те, що крім тих, хто робить паспорти офіційно, зросла кількість тих, хто робить їх “по своїх каналах”, в результаті перших засовують на другий план і виходять затримки”. Але навіть такі люди і компанії, які обіцяють за подвійну-потрійну оплату оформити паспорт в стислий термін, чесно зізнаються про затримки з документами.

Так, в одній з компаній відповіли, що виходів на поліграфкомбінат “Україна” у них немає і вплинути на швидке друкування паспорта вони не зможуть. Частина контор вже не роблять документи за пару днів. Менеджер фірми з Дніпра Євгенія розповіла, що зараз їхні клієнти чекають свої паспорти мінімум десять днів. Хоча на їхньому сайті ще зазначено, що вони можуть оформити документи на виїзд за п’ять днів. “Уже в останній раз нам затримали документи на два дні.

Ось чекаємо ще один паспорт, який оформляли за терміновим. Уже три дні затримка, і навіть не знаю, коли він прийде”, – поскаржилася співробітниця.

Якщо сім’я Олени не отримає своїх документів, то, як мінімум, вони втратять гроші, витрачені на купівлю авіаквитків у Польщу. За її словами, квитки купили по акції і перенесення дат вильоту не передбачено.

Тому навіть якщо купувати їх на інше число, то всі раніше витрачені гроші – близько шести тисяч гривень – вони втратять.

Поїздку і плани побачити своїх рідних доведеться також відкласти на невизначений час. “Якщо я не отримаю паспорт, я планую як мінімум отримати юридичну консультацію з приводу такого розгляду (судового розгляду з державою через зірвану поїздку, – ред.). Далі буду вирішувати”, – розповіла Чуранова.

Білети і наполегливість

Ті, хто збирається в Європу і має дійсні закордонні паспорти, можуть терміново подавати на оформлення візи, не чекаючи біометричного паспорта.

Але за прискореною процедурою необхідно буде переплатити. Як розповіла Надія, яка планувала виїхати до своєї подруги в Краків вже 22 липня, у візовому центрі їй відмовили у відкритті візи через Польщу. До від’їзду залишалося шість днів, тому вони не могли оформити її за такий термін.

Однак запропонували зробити візу через Іспанію. Дівчині довелося б витратити на цей варіант близько 100 євро – 35 євро – за саму візу, ще стільки ж – за терміновість, а також близько тисячі гривень за послуги центру. Але поки Надія намагається отримати свій паспорт в Дарницькому відділенні ДМС в м.Києві. Зараз дівчина себе картає, що не подала документи на термінове виготовлення паспорта протягом семи днів. 10 червня, в день здачі документів, їй ніхто не говорив, що є якісь затримки з видачею готових паспортів.

“Моя поїздка запланована на 22 липня. Я вирішила, що запасу в десять днів буде достатньо. Тому і вирішила заощадити ці 300 гривень (сума, яку потрібно переплатити за прискорене виготовлення паспорта – ред.)”, – розповіла вона. Дівчина не заглядала на сайт ДМС, щоб перевірити, чи надрукований її документ для виїзду за кордон.

Прийшла в відділення вона навіть не 11-го, а 15-го липня. Але співробітники ДМС їй відповіли, що паспорта її немає і протягом тижня, швидше за все, його не виготовлять. В той день видавали документи тільки тим, хто мав отримати їх ще 3-4 липня.

Вона намагалася додзвонитися на гарячу лінію ДМС, але там ніхто не відповідав. Заступник начальника Дарницького відділення ДМС в Києві порекомендувала Надії прийти у вівторок з купленими квитками на поїзд до Польщі. “Все що вони можуть зараз зробити – це написати в центральний апарат ДМС, що у людини вже є квитки на руках, тому потрібно прискорити друкування документів.

Але гарантій, що це спрацює, вона мені не дала”, – розповіла дівчина. Але наполегливість і наявність квитків про від’їзд найближчим часом можуть допомогти отримати затриманий у друку паспорт буквально в останні дні перед від’їздом. Один з таких щасливчиків – Ксенія, яка отримала свій багатостраждальний паспорт ввечері 17 липня, за півтора дні до вильоту. Її історія подачі схожа з багатьма. Документи на паспорт вона здала 14 червня з терміном виготовлення 20 днів.

12 липня прийшла СМС про те, що друк затримується. Протягом наступних двох днів займалися варіантом відкриття візи, але не встигли податися. Вже 15 липня перевірили статус документа на сайті ДМС і побачили “паспорт відправлений на персоналізацію 12.07”. Це означає, що він відправлений на друк. На наступний день вони поїхали в “Паспорт. Сервіс” на бульварі Шевченка, де і подавали спочатку документи на виготовлення.

Вони показали квитки на 19 липня, які ретельно перевірили співробітники офісу. “Нас записали в “терміновий список” і пообіцяли доставити паспорт 17-18 липня. 17 липня паспорт надрукували і ввечері привезли в сервіс”, – розповіла Ксенія. Ніяких доплат за те, щоб потрапити в цей “терміновий список”, дівчина не робила. Люди, які отримали біометричний паспорт, діляться своїм досвідом “вигризання” документів у соціальних мережах.

Наприклад, користувач Дарина Синельникова радить відразу дізнаватися в місцях, де людина подавала документи, яке саме управління ДМС займається паспортом, і їхати прямо туди.

Зазначимо, що “Поліграфкомбінат “Україна” в пік попиту на біометричні документи вже максимально збільшив свої виробничі потужності – більш ніж на третину.

На офіційній сторінці ДП зазначено, що вони зараз з Міністерством економічного розвитку і торгівлі докладають “максимальних зусиль для придбання додаткового обладнання з випуску паспортів громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм”. У відповіді на запит видання на підприємстві уточнили, що мова йде про купівлю імпортного сучасного обладнання для персоналізації полікарбонатної сторінки шляхом лазерного гравірування і перфорації з можливістю внесення даних на безконтактний електронний носій. Це обладнання аналогічне тому, яке вже є на підприємстві, але з вдвічі більшою продуктивністю. На сьогодні підписано контракт на поставку обладнання. Орієнтовний термін поставки, монтажу та введення в експлуатацію – 4-6 місяців.

“Уже сьогодні одночасно вирішується питання про можливість взяття в оренду обладнання вітчизняного виробника. Зараз проведені випробування цього обладнання, в юридичному і технічному аспекті відпрацьовується питання його інтеграції в виробниче середовище поліграфкомбінату “Україна”. Планується введення в експлуатацію цього обладнання в серпні 2017 року.

Це дозволить в найкоротші терміни додатково збільшити кількість персоналізованих документів на 30% на місяць”, – повідомили на поліграфкомбінаті.

P.S. Уже ввечері у вівторок Олені Чурановій прийшло СМС про те, що її документи готові. Напередодні вона написала заяву в відділенні ДП “Документ” про те, що виліт 20-го з прикріпленими копіями квитків, і її поставили в “терміновий список”.

Ірина Лопатіна

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua