Торгова війна може завершитися масовою висилкою українських заробітчан з Москви — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Торгова війна може завершитися масовою висилкою українських заробітчан з Москви

Казна та Політика
4659
Масова висилка українських гастарбайтерів з Росії може стати вагомим аргументом на користь відмови Києва від європейського вектора інтеграції. Такий спосіб впливу на опонента досі російська сторона не застосовувала. Тим часом, за даними міграційних служб, до 3 млн українців здійснюють в Росію по кілька поїздок на рік. Багато затримуються на два-три місяці і нелегально тут працюють. Ось проти них і може бути направлений караючий меч російських міграційних служб і правоохоронних органів.
У неділю прем’єри Росії та України Дмитро Медведєв і Микола Азаров у ході телефонної розмови домовилися про зустріч голів митних служб двох країн.
Актуальність консультацій викликана тим, що українські експортери з 14 серпня зіткнулися з раптовим посиленням контролю при ввезенні вантажів на територію РФ. У Києві впевнені, що рішення приймалося в Москві на найвищому рівні, а російська влада переводить стрілки на Федеральну митну службу (ФМС), яка-де з власної ініціативи почала з пристрастю перевіряти весь український експорт.
У прес-службі ФМС вчора у другій половині дня підтвердили – зустріч головних митників двох країн планується, проте назвати точний час її проведення не змогли. Це міг бути як вечір понеділка, так вівторок або середу, що збігається із заявою представників уряду РФ про те, що російсько-українські консультації можуть відбутися в найближчі дні. Словом, Москва явно не форсує події. І робить більш ніж прозорі натяки, що якщо урок не буде засвоєний, то підуть більш жорсткі санкції. Не випадково напередодні із заявою виступив радник президента РФ Сергій Глазьєв, за словами якого перевірка вантажів на російсько-українському кордоні поки разова акція. Але у разі підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС митне адміністрування може бути посилене.
Таким чином, представник Кремля відкрито назвав справжню причину того, що відбувається на російсько-українському кордоні. Західний вектор інтеграції домінує в Києві незалежно від того, які сили перемагають на президентських і парламентських виборах. Це не влаштовує Москву, яка не розлучається з мрією втягнути Україну в орбіту Митного союзу (МС). “Без України не може відбутися ніякий інтеграційний блок”, – переконаний директор Інституту економіки РАН Руслан Грінберг. Ще в квітні вчений щиро вважав, що “чисто економічно в України немає жодних шансів десь влаштуватися, крім Митного союзу”. Однак визнавав, що на політичну підтримку в Києві розраховувати не доводиться. У можливість зближення України та ЄС мало хто вірив, а проект раптово стартував і вже восени може бути реалізований.
Важелі впливу братньої Росії
Перешкодити альянсу Києва з Брюсселем практично неможливо, що не скасовує показового покарання партнера по МС, який не відбувся. Суворістю на кордоні щодо українських експортерів справа навряд чи обмежиться. В арсеналі у Москви є й інші важелі. Вважається, що слабке місце у Києва – трудові мігранти.
За даними ФМС, торік зафіксовано більше 10 млн. в’їздів до Росії громадян України. Їх здійснили понад 3 млн осіб. Інакше кажучи, більшість з них в’їжджали на територію РФ по кілька разів. Багато хто з цієї більшості їдуть на заробітки, володіючи правом залишатися в Росії на термін до трьох місяців. Цього часу достатньо, щоб, наприклад, відремонтувати “під ключ” одну-дві квартири. За оцінкою експертів, кожна п’ята сім’я росіян, приводячи житло в порядок, наймає нелегалів. За даними Національного банку України, в 2012 році трудові мігранти надіслали своїм сім’ям переказів на 6,5 млрд дол. Лідером названа Росія, в якій українці заробили до 2,3 млрд дол.
Якщо Москва, виховуючи Київ, вирішить, що називається, перейти на особистості, тобто впливати на українську владу через український же електорат, то для цього буде потрібно всього лише змістити акценти масштабної кампанії, розгорнутої в країні проти нелегальних мігрантів. І якщо в липні, за даними ФМС, було виявлено менше 1,6 тис. українців, які незаконно перебувають на території РФ, то за короткий термін цей показник може істотно зрости.
Віце-президент Центру політичних технологій Олексій Макаркін такого розвитку ситуації не виключає. Хоча й визнає, що співробітникам міграційної служби відловлювати українських гастарбайтерів буде дуже складно. За зовнішніми ознаками відрізнити українця від росіянина майже неможливо. Він не таджик і не узбек, яких за версту видно в натовпі.
Втім, технічно це завдання вирішується, була б політична воля. Треба лише змінити форми роботи – замість облав на ринках і підпільних підприємствах, де працевлаштовані сотні нелегалів, зорієнтувати дільничних на методичну перевірку житлового сектора. Наприклад, новобудов. Поквартирний обхід, перевірка документів, виявлення іноземців, у тому числі громадян України, в будівельних спецівках, їх затримання та депортація, з ретельним обшуком і вилученням незадекларованої валюти, можуть дати бажаний результат.
“Економіка в черговому витку конфлікту між Москвою і Києвом, звичайно, є. Але політика превалює”, – говорить директор Інституту стратегічного аналізу ФБК Ігор Ніколаєв. У Росії, на його думку, є ідея-фікс, відтворити якщо не СРСР, то щось подібне. Роль збирача земель на пострадянському просторі виглядає привабливою, філософськи зауважує експерт.
За матеріалами:
Независимая газета
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас