Як "Вітіну тисячу" платять у колишніх республіках СРСР


Як "Вітіну тисячу" платять у колишніх республіках СРСР

Казахстан розрахувався облігаціями, Литва - заводами, а в Молдові просять вкладників почекати 20 років.

На хвилі загальнонаціонального ажіотажу навколо "Соціальних ініціатив" Віктора Януковича, "Комментарии" вирішили, що не зайвим буде подивитися на сусідів по "Радянському минулому" і з'ясувати - як же в колишніх союзних республіках здійснюються компенсації за внесками в Ощадбанку СРСР.

Росія - схема "два до одного"

Москва визнала борг перед росіянами за "дореформеними внесками", - саме так у Росії називаються накопичення населення в Ощадбанку СРСР, - в 1995 році. За оцінками російського Мінфіну, обсяг страхових і банківських заощаджень складає близько 345 млрд. радянських рублів, з яких близько 315 млрд. "дерев'яних" було зосереджено в ощадкасах Союзу. Виплати вкладникам почалися в 1996 році і проходили за формулою "один російський рубль за один радянський рубль". У 2009 році уряд Володимира Путіна ухвалив рішення подвоїти виплати - "два російські рублі за один радянський рубль". Очікується, що виплати будуть закінчені до 2013 року. До слова, загальна сума за втраченими "радянськими внесками" оцінюється експертами в 22 трлн. рублів ($750 млрд.).

Білорусь - населення просять почекати

У Білорусі втрачені внески намагалися повертати ще в 1998-1999 роках. Але почавши з обмінного курсу $500 за 10 тис. радянських рублів програма закінчилася на курсі $22 за ті ж 10 тис. рублів. Після такого "перерахунку" зобов'язань перед громадянами, останні просто перестали звертатися за компенсацією. Питання знову було піднято вже перед минулими президентськими виборами 2010 року. Тоді білоруський Центробанк оцінив витрати з виплат приблизно в $2 млрд. І чинний на той час глава Нацбанку республіки Петро Прокопович пообіцяв білорусам все повернути "з урахуванням інфляції та всіх відсотків за минулі роки". Правда, в 2011-му Мінську вже було не до компенсацій - республіка захлинулася у валютній кризі. Вже в кінці минулого місяця новий глава Нацбанку Білорусі Надія Єрмакова заявила, що влада країни все-таки не відмовляється компенсувати втрачені внески в Ощадбанку СРСР, от тільки точно не в 2012-му. "У тій ситуації, яка склалася в економіці в минулому році, і в тій, яка прогнозується в цьому, немає можливості піти на подібні заходи. Але питання з порядку денного не знято. Будемо сподіватися, що зможемо до нього повернутися", - зазначила вона.

Литва - заради компенсацій попрощалася з держмайном

Литва на сьогодні - одна з двох колишніх республік Радянського Союзу, яка компенсувала своїм громадянам внески. Правда, виплати проходили за схемою "один літ за один радянський рубль", але при сумі не більше 6 тис. радянських рублів. Щоб розрахуватися таким чином з населенням, уряду країни довелося витратити на ці компенсації 80% всіх надходжень від приватизації.

Естонія і Латвія - повертати повинна Москва

Незважаючи на те, що Литва все-таки повернула своїм громадянам внески в Ощадбанку СРСР, екс-спікер парламенту цієї країни Вітаутас Ландсбергіс вже після початку кризи заговорив про те, що Росія, як правонаступник Радянської Імперії, повинна компенсувати Литві всі витрати. І навіть пригрозив залучити до цієї справи структури ЄС. А приклад такої заяви подали сусіди. Латвія і Естонія саме так і вчинили.

Казахстан - виплати держоблігаціями

Другою державою, яка фактично розрахувалась з громадянами за втраченими внесками, виявився Казахстан. У цій країні в 2002 році населенню вирішили роздати державні компенсаційні облігації, які гарантували власникові за 15 тис. радянських рублів суму в національній валюті, - тенге, - еквівалентну $100. Погашення передбачалося протягом трьох років. Було підраховано, що для виплат 7 млн. казахам з бюджету знадобиться $90 млн.

Азербайджан - внески компенсують навіть мертвим

Указ про повернення азербайджанським громадянам внесків в Ощадбанку СРСР президентом цієї держави Ільхамом Алієвим був підписаний буквально 14 березня 2012-го. Згідно з указом, правонаступник радянського Ощадбанку, - Кapital Bank, - почне виплати одночасно з українським Ощадбанком - 1 червня цього року. А завершитися програма повинна 31 грудня 2013-го. В залежності від розміру внеску буде виплачено по $0,13-1,1 за один радянський рубль. Всього ж для повернення внесків 2,4 млн. осіб буде потрібно близько 1 млрд. манатів ($1,3 млрд.). При цьому уряд Азербайджану заявив, що компенсації будуть виплачені навіть спадкоємцям вкладників, що пішли з життя, за умови надання ощадкнижки, посвідчення особи одержувача та документа, що доводить спадщину. Компенсацію пообіцяли і громадянам країни вірменської національності. Проте місцеві політики відразу заявили, що більшість вірмен зняли свої внески і покинули Азербайджан ще до карабахського конфлікту.

Вірменія - максимум $200 за тисячу "дерев'яних"

Розрахуватися з вкладниками Ощадбанку СРСР у Вірменії обіцяють до 2015 року. Ставки в цій країні - від $200 до $20 за одну тисячу радянських рублів залежно від розміру внеску. За даними уряду Вірменії, щомісяця компенсацію отримують 1000-1100 осіб.

Молдова і Киргизстан - не раніше ніж через 20 років

У зазначених вище республіках також намагаються поступово виплачувати компенсації за радянськими внесками, однак плачевний стан державних бюджетів змушує місцевих чиновників говорити про граничні терміни виплат 15-20 років.

Андрій Сантарович

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua