"Ъ'": Банки зможуть користуватися бюджетними ресурсами — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ'": Банки зможуть користуватися бюджетними ресурсами

Казна та Політика
501
Кабмін опублікував прийняту напередодні постанову №1024, якою затвердив порядок викупу Мінфіном у 2010 році облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) за рахунок тимчасово вільних коштів єдиного казначейського рахунку (ЄКР) і розміщення коштів ЄКР на депозитах у банках. Відповідно до документа рішення про купівлю ОВДП і вкладення грошей ЄКР на депозити буде приймати міністр фінансів. Після цього Мінфін на своєму сайті публікує повідомлення про проведення аукціону з купівлі ОВДП на біржах, з якими Мінфін укладе договори.
Організатори торгівлі повинні мати власний капітал розміром понад 40 млн грн - цьому критерію відповідає ПФТС. Напередодні аукціону уряд встановлює ставку дохідності облігацій, нижче якої не буде викуповувати бонди, і має намір викуповувати спочатку заявки з найвищою ціною - фактично нижче номінальної вартості ОВДП. Хороша ціна купівлю облігацій та накопичення купонного доходу в період утримання ОВДП на балансі уряду дозволять держбюджету заощадити на обслуговуванні держборгу. Якщо банк не зможе викупити ОВДП назад, Мінфін зможе перепродати їх або достроково погасити.
Банки для розміщення вільних грошей Мінфін відбере на конкурсній основі, при цьому в конкурсі зможе взяти участь навіть одна заявка. Якщо буде кілька учасників, Мінфін задовольнить заявку за найвищою депозитною ставкою. Термін дії депозитних договорів повинен закінчуватися до 25 грудня, після чого гроші мають бути повернуті до бюджету.
Короткочасне розміщення грошей може принести уряду додаткові доходи, а викуп ОВДП - заощадити витрати, якщо Мінфін зможе прогнозувати і контролювати динаміку бюджетного сальдо. Зараз оперативні кошти Держказначейства знаходяться на окремому рахунку в НБУ, який не нараховує на них відсотки, бо не користується ними. Коливання залишків на ЄКР істотні. Нацбанк повідомляв, що з початку жовтня з планки 8,8 млрд грн до кінця місяця обсяг коштів ЄКР впав до 2 млрд грн і лише в останній день місяця зріс до 5,8 млрд грн.
Це пояснюється тим, що основні податкові платежі надходять в кінці місяця. Банкіри говорять, що вільні кошти уряду дозволять підвищувати короткотермінову ліквідність банків.
"З точки зору банків це цікавий інструмент, тому що виникає можливість отримати велику ліквідність тоді, коли вона буде потрібна", - зазначив директор казначейства "Райффайзен Банк Аваль" Володимир Кравченко. Однак зараз комерційні банки на ці гроші розраховувати не зможуть. "У Мінфіні вирішили, що депозити можна розміщати тільки в двох держбанках (Ощадбанку та Укрексімбанку.- ред.), - сказав топ-менеджер однієї з найбільших установ. - Вони затвердили документ з одним застереженням: принаймні в цьому році будуть працювати з держбанками, а потім видно буде. Обсяг депозитів буде обмежений, тому що вони хочуть обкатати новий інструмент".
Фінансисти вважають, що обидва інструменти - депозити коштів Держказначейства і зворотний викуп ОВДП - є операцією РЕПО та їх використання створює макроризики. "Вихід Держказначейства на ринок призведе до появи другого емісійного центру грошової маси, чому постійно противився Нацбанк", - заявив казначей одного з найбільших банків.
"Якщо раніше кредитування "Нафтогазу" відбувалося через рефінансування держбанків, то тепер це можливо під виглядом депозитів Мінфіну, - пояснив заступник голови одного з великих банків.- Уряд випускає бонди, бере гроші, розміщує їх у держбанках, які знову купують нові бонди". Банкіри впевнені, що Нацбанк не зміг перешкодити виходу цієї постанови Кабміну після звільнення більше місяця тому Наталії Гребенник, яка очолювала департамент монетарної політики НБУ.
"Як поставиться до цього МВФ, який контролює грошову масу, ще питання", - зауважив один з казначеїв.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас