Чи зможе Україна заробити на Євро-2012?


Чи зможе Україна заробити на Євро-2012?

Зараз, коли на полях далекої ПАР киплять футбольні пристрасті, українські уболівальники чекають, що і на нашій вулиці буде свято. Всі ми сподіваємося, що Євро-2012 у нас ніхто не відбере. Але за будь-які веселощі доводиться платити.

Чужі нездійснені надії

Як правило, організатори світової і континентальної першості намагаються заздалегідь розрахувати витрати і доходи від підготовки і проведення турніру.

Ось що говорить про витрати на проведення нинішнього чемпіонату світу офіційний сайт уряду ПАР: до квітня 2010 року витрати цієї країни на підготовку до ЧС склали вже більше 5 мільярдів доларів. При цьому кількість туристів, які приїхали в країну, виявилася меншою, ніж очікувалося, - 450 тисяч замість 550 000 уболівальників, на яких розраховували організатори.

За планами уряду ПАР, вони хотіли заробити додаткові 12 мільярдів доларів надходжень до бюджету. Або по 24 тисячі доларів з кожного туриста! Ви можете собі уявити, щоб такі кошти були витрачені в ПАР уболівальниками? Більше того, враховуючи податки, потрібно, щоб туристи витратили хоч би ще втричі більше! Це і зовсім з області фантастики. Зрозуміло, що ПАР навряд чи вдасться відбити свої витрати.

Але навіть в таких розвинених країнах, як Канада і Греція, витрати на підготовку і проведення спортивних заходів відрізнялися істотно. Зимова Олімпіада у Ванкувері принесла бюджету діру в один мільярд доларів. А Олімпіада в Афінах стала мало не основною проблемою, за яку греки і вся Європа розплачуються досі. На підготовку Ігор Греція витратила 11 мільярдів доларів, а заробила "аж" 2 млрд євро.

Наші реалії

Ще два роки тому українська влада затвердила наступний фінансовий план з підготовки до Євро-2012. Всього планувалося витратити близько 15 млрд євро. З цих коштів з бюджетів різних рівнів - близько 5 млрд євро, решту грошей збиралися отримати від приватних інвесторів. Але реалії виявилися не такими перспективними.

- За первинними планами за інвестпроектами близько 80% коштів на підготовку до Євро-2012 мали прийти від приватних інвесторів, - говорить заступник голови правління Комітету громадського контролю ЧЄ-2012 Тетяна Тимошенко. - За оцінками експертів, з цих запланованих коштів удалося залучити поки не більше 20%. Найбільша недостача інвестицій - в готельному бізнесі. Точніших оцінок ніхто дати не може, адже в уряді фактично не складено бізнес-плану з підготовки до чемпіонату.

Серед причин браку інвестицій експерти називають світову фінансову кризу. При цьому не втрачають оптимізму, що інвестори прийдуть, але тут і нам потрібно змінити щось в економіці і у ставленні до інвесторів.

- Проблеми із залученням коштів приватних інвесторів пов'язані зі світовою фінансовою кризою і з поточними проблемами з європейською валютою, - говорить генеральний директор інвестиційної компанії КУА "Інеко-інвест" Олег Морква. - Гадаю, що якщо в 2011 році країнам ЄС удасться вирішити свої фінансові проблеми, то Україну чекає приплив іноземних інвестицій. А якщо в країні значно покращиться макроекономічне і регуляторне середовище, то і приплив інвестицій збільшиться.

Якщо ж інвестор не прийде, то частину цих коштів доведеться викласти з держбюджету. А там цього року і без того діра в 56 мільярдів гривень.

На чому можна заробити?

Отже, давайте прикинемо, скільки наша країна зможе заробити на Євро-2012.

Перша стаття доходів - це вболівальники, які витратять тут свої гроші. У УЄФА розраховують, що кожен фан залишить в Україні в середньому 2-3 тисячі євро. Наші експерти говорять про декілька можливих сценаріїв.

- За оптимістичним сценарієм, уболівальники витрачатимуть 400 євро на день, а за песимістичним - лише 100, - говорить Тетяна Тимошенко.

Прогнози щодо кількості іноземних туристів теж розходяться. За одними даними, це 650 тисяч іноземців, а за іншими - близько мільйона. За найоптимістичнішими підрахунками вони витратять тут близько 2 мільярдів євро, з яких державі дістанеться близько 400 мільйонів євро.

Друга стаття витрат - це компенсація з боку УЄФА приймаючій стороні. Зазвичай сума прив'язується до ВВП країни і складає 0,2-0,25% від валового внутрішнього продукту. Враховуючи значення українського валового продукту, ми можемо точно розраховувати приблизно на 300 млн євро. Правда, досі не зрозуміло, хто отримає ці гроші - Федерація футболу України чи бюджет країни.

Ну ось, мабуть, і все.

Не важко підрахувати, що сумарний прибуток складе 700 млн євро (близько 900 млн доларів).

Як бачите, при вкладенні 5 млрд євро держава зможе компенсувати всього 700 млн. Допустимо, що наші розрахунки занижені і країна заробить у півтора рази більше. Все одно відбити витрати на організацію ігор не удасться - негативна різниця між витратами і прибутком складе 4 мільярди євро.

З іншого боку, витрачені кошти - це вкладення в економіку країни. Адже будівельні компанії в більшості українські, та і будують об'єкти інфраструктури в основному з вітчизняних будматеріалів, а значить, підготовка до Євро-2012 розкручує саме українську економіку.

Єдиним негативом залишається те, що на підготовці наживаються нечисті на руку чиновники. Пригадайте хоч би звинувачення на адресу розкрадання бюджетних коштів при реконструкції стадіону в Києві.

Компетентно

Чемпіонат Європи відразу не окупиться

- Проведення Євро-2012 для України - це більше іміджовий проект, реклама країни, а не можливість швидко заробити, - вважає гендиректор інвестиційної компанії Олег Морква. - За своєю суттю чемпіонат Європи, як і будь-яка значна спортивна подія, для нашої країни - збитковий проект, який не окупається відразу. Це робота на перспективу. А ось в Німеччині або Італії, де є вся спортивна і туристична інфраструктура, це принесло б прибуток організаторам.

Але в довгостроковій перспективі Євро-2012, звичайно, принесе як геополітичні, так і інвестиційні дивіденди Україні. Фактично це рівень для соціального і культурного зростання країни. Тобто якщо в Україні все-таки будуть побудовані готелі, аеропорти і дороги, то це, без сумніву, залучатиме в країну іноземців, що у свою чергу підвищить доходи від туризму як приватним інвесторам, так і державі. Але станеться це не за рік і не за два, адже, наприклад, середня окупність одного готелю складає понад 10 років.

Крім того, не варто забувати, що вся спортивна і соціальна інфраструктура залишиться в Україні і після чемпіонату. Пам'ятаєте, який ефект був від проведення Олімпіади в СРСР в 1980 році? Про цю подію говорили не один рік. Якби її не було, то багато об'єктів у містах Союзу так і не були б побудовані.

Грошики

Хто заробить під час підготовки ЧЄ
* Будівельники
* Виробники будматеріалів
* Нечисті на руку чиновники

під час проведення ЧЄ
* Телекомпанії
* Федерація футболу України
* Готелі, ресторани
* Аеропорти
* Виробники і продавці сувенірної продукції
* Виробники і продавці спортивної продукції
* Перевізники, таксисти

Андрій Гаценко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua