Банкіри очікують від НБУ підвищення ставки — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Банкіри очікують від НБУ підвищення ставки

Казна та Політика
544
Національний банк України (НБУ) 9 грудня підвищить облікову ставку на 50 базисних пунктів (б.п.) — до 9% річних, прогнозує більшість опитаних агентством «Інтерфакс-Україна» банкірів.
«Ми вважаємо, що за підсумком засідання КМП НБУ 9 грудня облікову ставку може бути підвищено на 0,5 п.п., до 9%. Ми можемо спостерігати посилення проінфляційних ризиків. Зростає ймовірність, що ціни на сировину (нафту, газ, зернові) на світових ринках залишаться високими на довший термін, ніж очікувалося раніше», — повідомив директор департаменту казначейських-інвестиційних послуг Укрексімбанку Антон Болдирєв.
За його словами, світові ціни на продукти харчування утримуються на десятирічному максимумі (+27,3% р/р в листопаді згідно з даними ФАО) і через зростання глобального попиту на продовольство можуть зберігатися на високих рівнях до надходження нових врожаїв, а сформовані очікування щодо вартості енергоносіїв перебувають на підвищеному рівні протягом 2022 року.
Крім того, прогнозовані карантинні обмеження через погіршення епідеміологічної ситуації в світі, зокрема від нових штамів коронавірусу, можуть посилювати кризу в глобальній логістиці, підживлюючи інфляцію.
Болдирєв вказав, що також існує ризик істотного відтоку іноземного капіталу з України в умовах посилення глобальної невизначеності і можливого прискореного згортання стимулюючої політики світовими центральними банками через високу інфляцію і ризики подальшого посилення.
«Варто також відзначити деяке ослаблення гривні за останні тижні на ~4,8%, попереднє зміцнення якої було вагомим дезінфляційним фактором. Однак зараз є ймовірність, що високі ціни будуть зберігатися більш тривалий час. Наприклад, НБУ в останньому прогнозі на 2022 рік підвищив ціни на нафту, пшеницю, газ», — констатував експерт.
Начальник управління казначейства Мегабанку Андрій Олійник також вважає, що НБУ, ймовірно, може підвищити облікову ставку на 0,5 п.п.
«НБУ не стримував агресивно зміцнення гривні (з січня до початку листопада поточного року), тим самим (у тому числі) він боровся з інфляцією. Відповідно, поточне зростання курсу долара до гривні (з 9−10 листопада) може також підштовхнути до підвищення ставки», — пояснив він.
Його думку поділяє аналітик стратегічного розвитку банку «Південний» Костянтин Хведчук, який зазначає, що хоча передбачається сповільнення інфляції в листопаді, інфляційні ризики на наступний рік посилилися.
«З часу жовтневого рішення НБУ істотно ослабла гривня, прискорилася інфляція за кордоном і продовжують рости ціни виробників. Все це буде стримувати наближення інфляції до мети в 5%», — вказав банкір.
Він зазначив, що при цьому ключова ставка перебуває поблизу нейтрального рівня і повільно переноситься на ринкові ставки через надмірну ліквідність.
«Для повернення інфляції до мети наступного року НБУ все-таки доведеться посилювати монетарні умови, і, ймовірно, підвищення ставки буде не останнім», — прогнозує Хведчук.
Аналогічну думку висловив голова правління Юнекс Банку Іван Світек, який також очікує підвищення облікової ставки 9 грудня до 9%.
«В основі цього прогнозу лежить вищий, ніж очікував Національний банк, рівень інфляції за підсумками жовтня. А також загальносвітовий тренд на посилення монетарної політики центробанками по всьому світу. Але підкреслю, що і рішення зберегти ставку на поточному рівні не буде для мене дивним», — пояснив він.
За словами банкіра, результати останнього цьогоріч засідання монетарного комітету НБУ передбачити вкрай складно, позаяк на користь підвищення ставки на 0,5 п.п. говорить, наприклад, радикальна зміна риторики більшості центробанків найбільших економік планети, а з іншого боку, темпи зростання ВВП за підсумками року виявляться істотно нижчими від первинних прогнозів, в тому числі і самого НБУ.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас