0 800 307 555
0 800 307 555

Підуть по домівках: на перевірку одержувачів субсидій та допомог хочуть відправити інспекторів


Підуть по домівках: на перевірку одержувачів субсидій та допомог хочуть відправити інспекторів

В Україні готують масштабні перевірки одержувачів соціальної допомоги. На офіційному сайті Мінсоцполітики виставлено на громадське обговорення проект постанови Кабміну, яким прописується порядок таких перевірок.

Як перевірятимуть? Контроль за людьми поставлять на потік — перевіряючі будуть в буквальному сенсі слова ходити по домівках, вивчаючи на практиці, як живуть ті, хто претендує на бюджетні гроші або вже їх отримує.

До речі, в телеграм-каналі Finance_ukr ми часто публікуємо лайфхаки, як заощадити на оплаті комунальних послуг.

Причому, якщо не пустити контролерів до оселі, виплати автоматично припиняються. Зупиняти виплати зможуть і за результатами перевірок.

Перевірки не в новинку. Варто зазначити, що ідея так званих «соціальних рейдів», коли інспектори йдуть додому до одержувачів субсидій і допомог і на місці розбираються, як живе сім’я, чи є в квартирі дорогі речі, ремонт, тобто наскільки реальна картина відповідає поданим документам про доходи, не нова.

Мінсоцполітики вже хотіло запустити перевірки соціальних інспекторів у рамках верифікації одержувачів субсидій. Причому тоді передбачалося, що за рішенням перевіряючих виплати можуть припинятися на термін до 30 днів. Скажімо, якщо виявлялися розбіжності між документах і картинкою реального життя субсидіантів.

Читайте також: З майже 368 тисяч заявок на субсидію виплати отримали 172 тисячі

Але інститут соціальних інспекторів на повну силу так і не запрацював. А Конституційний суд визнав незаконною норму про можливість призупинення виплат.

Але цього разу Мінсоцполітики підготувало новий проект постанови, який, по суті, реанімує ідею з масовими «виїзними» перевірками. Тільки цього разу мова йде вже не тільки про субсидіантів, а взагалі про всіх одержувачів соцдопомоги, як приватних осіб, так і, наприклад, дитячих будинків тощо.

Якщо його приймуть, перевірки почнуться вже з 1 січня 2022 року.

Думка юриста. За словами експерта, цей документ — унікальний, адже в ньому зібрана ціла колекція норм, які прямо порушують законодавство і Конституцію.

«Почнемо з того, що житло людини є недоторканним, і проникнути до нього без дозволу власника можна лише за рішенням суду. Крім того, Конституційний суд свого часу вже вказував на неприпустимість припинення соціальних виплат, якщо немає вагомих доказів, що людина отримує їх незаконно. Широкі повноваження перевіряючих, які їм хочуть надати, і зовсім відкривають можливості для масштабної корупції на місцях — люди будуть змушені „домовлятися“ з інспекторами, аби за їхньою наводкою у сім’ї не забрали субсидію або допомогу», — зазначає голова адвокатського об’єднання «Кравець і Партнери» Ростислав Кравець.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Опитування
В Контексті Finance.ua