Українцям хочуть нав'язати додаткові платежі за газ


Українцям хочуть нав'язати додаткові платежі за газ

Оселі українців почали «відрізати» від газу. Люди змушені тижнями сидіти без гарячої води і можливості приготувати собі їжу. Причиною всьому – бажання облгазів звалити на плечі українців витрати на техобслуговування будинкових мереж. З тими, хто не послухався, борються просто – відключають від газопостачання.

На сьогодні в «чорні» списки вже потрапили міста з Полтавської, Харківської, Запорізької та Херсонської областей. Також пройшла інформація про подібні випадки в Києві й інших містах.

Почалося все з того, що облгази почали розсилати главам ОСББ приписи про укладення додаткових угод про технічне обслуговування газорозподільної системи (ГРС) всередині і зовні житлових будинків. У разі відмови, будівлі в десятиденний термін відрізають від «труби». Мається на увазі, що крім існуючих платежів, ОСББ ще окремо повинні платити за технічне обслуговування ГРС.

У кого будуть проблеми

Домоуправителі впевнені – вимоги газовиків незаконні, адже труби перебувають на балансі облгазів. Отже, і стежити за їх станом зобов’язані вони. Цю версію підтвердили і в Національній комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг.

За словами секретаря парламентського Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Вікторії Войцицької, ОСББ в принципі не можуть виступати стороною договору щодо експлуатації внутрішньобудинкових мереж, оскільки не є власниками цих мереж. А постачальники поставляють блакитне паливо не об’єднанню, а кожному мешканцю окремо.

Правда, це не зупиняє облгази, які продовжують відключати будинки під різними приводами: борги, прориви труб, техработи тощо.

Як розповів юрист, президент Асоціації ОСББ «Розвитку самоврядування» Станіслав Драганов, найбільше проблем у тих будинків, де встигли поставити загальнобудинкові газові лічильники. Так облгази намагаються легалізувати встановлені без узгодження з мешканцями пристрою, шляхом підписання договорів.

«Свого часу я давав рекомендації, що не варто такі договори підписувати, а потрібно вимагати письмово надати документи на встановлений загальнобудинковий лічильник», – додав Драганов.

Блокують машини газівників

Самі ОСББ називають такий ультиматум не інакше як шантажем. Таким чином, на думку мешканців, облгази хочуть перекласти на них відповідальність за утримання і ремонт газорозподільних будинкових систем. А на тих голів ОСББ, хто відмовився підписувати документ, облгази пишуть кляузи на ім’я глав обладміністрацій з проханням «вплинути».

«Облгази намагаються перекласти всю відповідальність на мешканців, хоча в новому законі про ЖКГ кажуть, що обслуговування здійснює оператор ГРС. А в договорах облгази вказують лише вартість техобслуговування, а всі інші роботи йдуть за окремими договорами. Найжахливіше, що вартість усіх цих послуг не регулюється державою. Тобто монополіст може встановлювати ціну, яку надумає. Та й взагалі маразм – облгаз обслуговує трубу до будинку, газ подає до квартири, а фасадну трубу обслуговуйте хто хоче?», – зауважила в розмові з UBR.ua голова Асоціації ОСББ Лілія Мартинова.

Позицію житлових об’єднань підтримали і в Комітеті ВР з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, і запропонували пошукати правди в судах.

Але іноді офіційні відповіді від держорганів допомагають вирішити питання і в досудовому порядку, кажуть управителі. Правда, тільки якщо в хід ідуть не тільки офіційні листи і витяги із законів.

Після чергового ультиматуму, в одному з міст терпіння у людей скінчилося, і вони заблокували машину газівників. На розбирання збіглися поліція і голови найближчих ОСББ. В процесі палкої дискусії, з пред’явленням відповіді з Верховної Ради, погроз судом, Антимонопольним комітетом і перекриттям дороги на виїзді з міста – облгаз здався і газопостачання відновили. Але так щастить далеко не всім. І поки з’ясування відносин у багатьох містах тривають, ОСББ готують позови до суду, а люди змушені сидіти без газу.

Денис Вергун

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування