Податок на нерухомість: все, що треба знати з 1 червня


Податок на нерухомість: все, що треба знати з 1 червня

1 липня 2016 року розпочинається відлік 60 днів, протягом яких українці повинні сплатити податок на нерухомість за 2015 рік. 60-денний термін закінчиться 28 серпня 2016 року, після чого тим, хто забарився, буде нараховано штрафну санкцію – 10% від суми податку, а якщо термін перевищить 30 днів – то й усі 20%. А отже, з огляду на старт періоду літніх відпусток, українцям рекомендують не зволікати.

Що ж іще потрібно знати громадянам про новий податок?

НА ПІДСТАВІ ЯКОГО ЗАКОНУ СТЯГУВАТИМУТЬ НОВИЙ ПОДАТОК?

Наприкінці минулого року народні депутати України внесли зміни до Податкового кодексу в частині податку на нерухоме майно. У зв’язку з цими змінами, а саме – пунктом 266.5 Податкового кодексу, – розмір податку в 2016 році буде коливатися від 0% до 3% мінімальної заробітної плати за 1 кв. метр об’єкта житлової або нежитлової нерухомості. Ставка визначається відповідним органом місцевої влади, а отже, буде відрізнятися в кожному регіоні. Наприклад, у Вінниці, Запоріжжі, Івано-Франківську та Харкові, у зв’язку з рішеннями міськрад, ставка податку на нерухомість в 2016 році складе 2%, у Хмельницькому, Черкасах, Чернівцях, Дніпропетровську та Києві – 1%, в Житомирі – 0, 5%, в Ужгороді – 0,4%, а в Кіровограді – 0,1%.

КОГО І ЧОГО СТОСУЄТЬСЯ ПОДАТОК?

Необхідність сплати податку стосується як громадян України, так і чужоземців, які мають у власності нерухомість в Україні.

Оподатковується як житлова нерухомість (квартира, будинок), так і нежитлова нерухомість (гаражі, майстерні, господарські споруди – сараї, хліви, літні кухні, вбиральні, погреби тощо).

Наприклад, якщо у фізичної особи у власності є будинок і льох, податок сплачується з обох об’єктів: з дому – за ставкою, встановленою місцевою радою для житлової нерухомості; льоху – за ставкою для нежитлової нерухомості.

Якщо нерухомість протягом 2015 року було продано, то податок на нерухомість доведеться платити як продавцеві, так і новому власнику.

ЗА ЩО ДОВЕДЕТЬСЯ ПЛАТИТИ?

Платити за свою нерухомість будуть не всі, а лише ті власники квартир і будинків, площа яких перевищує 60 і 120 квадратних метрів відповідно (чи будинку і квартири загальною площею в 180 “квадратів”). Та й сам податок буде нараховуватися тільки на площу, яка перевищує вищевказаний метраж.

Наприклад, якщо власник має квартиру в 75 квадратних метрів, то він буде платити податок тільки з 15 квадратних метрів. Або якщо ви є власником заміського будинку в 150 квадратних метрів, то сплатите податок з 30 квадратних метрів.

З огляду на розмір мінімальної зарплати, яка на 1 січня становила 1 378 гривень, максимум, який доведеться заплатити за один “зайвий” квадратний метр, у 2016 році складе 41,34 гривні.

Разом з тим, визначено і додаткову ставку податку. Так, заможні українці, які є власниками елітної нерухомості, загальна площа якої перевищує 300 квадратних метрів для квартир і 500 квадратних метрів для приватних будинків, повинні додатково сплатити 25 000 гривень на рік.

Однак, якщо нерухомість належить кільком власникам, то загальна площа такого майна під час нарахування податку ділитися на кількість власників. Наприклад, якщо в квартирі площею 200 квадратних метрів буде проживати 5 осіб, які пропорційно володіють частками в цій нерухомості, то на кожного власника припадатиме 40 квадратних метрів, а отже платити податок не потрібно.

КОМУ НЕ СЛІД ХВИЛЮВАТИСЯ ВЗАГАЛІ?

Є і пільгова категорія населення, яка взагалі не буде платити податок на нерухомість. До цієї категорії потрапляє житло, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями, тощо. Також не будуть обкладатися податком не нерухомість дитячі сади, храми і комунальні приміщення.

Крім цього, сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування. Так, вони встановлюють пільги з податку на нерухоме майно, що перебуває у власності громадян, з огляду на їхній майновий стан та рівень доходів. А щодо нежитлової нерухомості – залежно від майна, яке є об’єктом оподаткування. Однак слід зауважити, що такі пільги не поширюються на житло, якщо його площа перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі або якщо воно здається в оренду, лізинг чи використовується у підприємницькій діяльності.

ХТО РОЗРАХОВУЄ СУМУ ПОДАТКУ?

Сума податку розраховується державною податковою інспекцією за місцем реєстрації платника податків.

Але тим громадянам, які підпадають під дію податку, однак у період з травня до липня поточного року не отримали податкове повідомлення-рішення про нарахування їм податку на нерухомість, ліпше самостійно звернутися за платіжкою в податкову.

КУДИ ЙДУТЬ ГРОШІ З ПОДАТКУ НА НЕРУХОМІСТЬ?

З 2014 року податок на нерухомість віднесено до місцевих податків, і кошти, що надходять у результаті його сплати, буде спрямовано на потреби громади.

Юлія Тетянич

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Нерухомість
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua