На які документи потрібно звернути увагу, купуючи житло на первинному ринку нерухомості?


На які документи потрібно звернути увагу, купуючи житло на первинному ринку нерухомості?

Українців лякають черговим підйомом цін на первинному ринку нерухомості. Втім, це не найстрашніші прогнози, та й зараз вони можуть викликати посмішку: хто хотів вкласти в нерухомість вже давно це зробив, а враховуючи нюанси нинішньої економічної та політичної ситуації подібні інвестиції – опція над якою треба поміркувати, перш ніж робити якісь практичні кроки. Тож далі радимо читати лише тим, кому дісно потрібно вирішити свої житлові питання і ви плануєте робити покупку на первинному ринку нерухомості.

Наприкінці січня як грім серед ясного неба з’явилась новина – співробітники правоохоронних органів зупинили будівництво в Києві чотирьох житлових комплексів та вилучили будівельну техніку через відсутність у забудовників дозвільної документації. Мова йшла про будівництво житлових комплексів “Перлина Троєщини”, “Сосновий бір”, “Східні ворота” і “Мозаїка”.

За даними DOM.RIA.com, ця подія відбилась на статистиці здійснених угод – вектор попиту почав зміщуватися в бік вторинного ринку житла. Зараз попит поділився на 50 на 50 між вторинним і первинним ринком нерухомості. Але при розгляді такої статистики треба зважати на дані не лише у відсотках, але у фактичній кількості угод. Ринок зараз м’яко кажучи пасивний, тому десяток угод на “вторинці” можуть легко перетворитись у захмарний показник росту у відсотковому вираженні.

В Державній архітектурно-будівельній інспекції України (Держархбудінспекція) порекомендували громадянам перевіряти у відомстві наявність дозволів на будівництво у забудовників, щоб не постраждати від дій шахраїв. “Купуючи житло за ціною істотно нижчою від ринкової, треба бути особливо обережним, адже за цією дешевизною також часто ховаються шахраї”, – заявив глава відомства Максим Мартинюк.

На які ж документи треба дивитись потенційному покупцеві?

Експерт Конфедерації будівельників України, співвласник Development Creative Group Юрій Сусляк радить звернути увагу на наступні документи, аби мінімізувати свої ризики:

1. Правовстановлюючі документи на земельну ділянку, де, власне, має відбуватися будівництво. Необхідно дізнатися, хто власник цієї землі, чи є земельний акт, чи вона викуплена/чи орендована, яке цільове призначення використання земельної ділянки, чи відповідає це цільове призначення фактичній забудові.

Майбутньому інвесторові також необхідно ознайомитися з містобудівними умовами та обмеженнями, зокрема, щодо поверховості майбутнього будинку та можливими обмеженнями й перешкодами, пов’язаними з місцем розташування самого будівельного майданчика, зокрема, у відносинах «з сусідами». Слід також звернути увагу на те, чи ця земля не є місцевою історичною та культурною пам’яткою, не є місцем вшанування пам’яті, місцем відпочинку, чи на цьому майданчику не зведено якісь самовільні/або навіть не зовсім самовільні забудови – садові будинки, гаражі, дитячі та спортивні майданчики, тощо.

2. Ліцензію на будівництво, що видається Міністерством регіонального розвитку, будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України

3. Дозвіл на будівництво. Зазвичай цей документ видають виконавчі комітети місцевих рад

4. Декларація на початок будівельних робіт (видається Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю) та дозволи на підведення комунікацій.

5. Документи з інформацією про генерального підрядника

Важливо: у всіх документах звернути увагу на термін дії та співставити його зі строками будівництва.

Якщо Ви є майбутнім пайовиком житлово-будівельного кооперативу, що власне й практикується сьогодні найчастіше, – залучіть юриста та разом ознайомтеся зі статутом цього ЖБК, а також зразком примірного договору на будівництво вашої оселі. Вивчіть, які, власне, зобов’язання бере на себе забудовник, що вимагається від вас, окрім сплати пайових внесків.

Не останніми будуть поради щодо «авторитетності» забудовника. Якщо забудовник вже давно перебуває на ринку, має попередню успішну історію будівництва житлових будинків, реалізовує одразу декілька будівельних проектів в різних місцях – ваші шанси вчасно отримати своє омріяне житло – зростають.

Комерційний директор пошуковика нерухомості ЛУН Андрій Міма також радить залучити до роботи юриста, якщо виникають сумніви. “На жаль, повний і точний перелік документів вказати досить важко, тому що все залежить від конкретного випадку”, – відмічає експерт.

Окрім зазначених вище документів він радить звернути увагу і на такі:

– договори між забудовником/генпідрядником (і у генпідрядника повинна бути ліцензія на будівництво. Забудовник також може бути генпідрядником)

- договори між забудовником і тією організацією, яка приймає гроші у приватних
інвесторів (це як правило або фонд, або фінансова компанія)

“Якщо якихось документів немає (зазвичай у відділах продажів кажуть “поки немає, але робиться”), або якісь права отримані “за рішенням суду”, ще й наприклад “села Красне Львівської області” для будівництва ЖК в Києві, то це свідчить про високі ризики появи великих проблем”, – відмічає Андрій Міма.

Крім того, він радить скористатись оглядами “таємних покупців”, обговореннями та коментарями на форумах з нерухомості.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua