Кому вигідна війна на Сході


Кому вигідна війна на Сході

Вже чотири місяці на сході нашої країни не припиняються криваві протистояння, які призводять до загибелі українських військових і мирного населення і до значних фінансових втрат.

За даними ООН, війна вже обійшлася Україні у 8 млрд грн, а кількість загиблих перевалила за 1000 осіб. Кому ж потрібні бойові дії, які розпочалися в країні? «Сегодня» запитала експертів, кому може бути вигідна війна в Україні, а також проаналізувала доповідь ООН про наші втрати (див. інфографіку).

Прокоментувати доповідь ООН в РНБО не змогли – там лише пояснили, що у них є дані щодо загиблих військових (їх – 363). «Точних даних про загиблих місцевих жителів немає: ми не можемо їх зібрати. Територія контролюється терористами», – сказав нам прес-секретар РНБО Андрій Лисенко.

ПОЛІГОН. Війна на сході України насамперед вигідна Росії, вважають частина експертів. «Є версія, що Донбас – це полігон для Росії, на якому їхні снайпери, командири боємашин і диверсанти відпрацьовують свої навички, – сказав нам професор політології НаУКМА Олексій Гарань. – Ще одна мета РФ – вимотати Україну, щоб нав’язувати їй свою політику в сфері торгівлі і не дати здійснити реформи. Адже успішна, ефективна демократія в Україні – головна небезпека для режиму Путіна: це був би сильний демонстраційний ефект для росіян».

ВІЙСЬКОВІ. Вигідні бойові дії і оборонному комплексу РФ, анонімно пояснюють економічні експерти: «Їхній оборонно-промисловий комплекс націлений на заробітки на війні. Тому було б дуже добре, якби санкції направили саме на експорт оборонки, а не на енергетику або банки». Втім, є й інша думка: зіткнення вигідні всім військовим. «Збільшується фінансування ВПК. Це вигідно тим, хто займається постачанням озброєння, амуніції та продовольства, – пояснює джерело. – Але в Україні складно знайти однозначно зацікавлених осіб, адже наші втрати значно перевищують прибуток». «Єдиний сектор, якому війна завжди вигідна, – військовий, – погоджується політолог Володимир Фесенко. – Він традиційно зацікавлений у війні, адже без війни ніхто не виділяє гроші на армію».

КОМПЛЕКСИ ПУТІНА. Інші експерти вважають, що наша війна потрібна Путіну для контролю росіян. «Для РФ все обійдеться втратою кількох сотень мільярдів доларів, А в Україні паралізувало цілий промисловий регіон, – вважає Олександр Палій. – Але є політика, є психологія і комплекси російського керівництва. Путін отримав величезний бонус після взяття Криму майже без крові. Росіяни, які живуть у стані бідності та приниження, радіють, коли б’ють когось іще. Путін довго грав на цих настроях і вже не зміг вчасно зупинитися. А тепер загроза міжнародної ізоляції і можливе посилення натовських військ у Східній Європі вдарять по ньому».

ПОТРІБНА ПЕРЕМОГА. Але, кому б не була вигідна війна, Україна має якнайшвидше її закінчити. «Для нас бойові дії – це тільки мінуси: гальмування реформ і трата ресурсів, – говорить Фесенко. – Зараз інтереси політиків збігаються: всім владам вигідно закінчити війну якнайшвидше, в серпні-вересні. Але вони хочуть закінчити її шляхом витіснення терористів». На думку Фесенка, в РФ зараз теж далеко не всі задоволені війною. «В оточенні Путіна зараз розкол. Одні вважають, що потрібно показати всьому світу, яка сильна нова Росія. Але інші вважають, що війна руйнує економічний альянс РФ з Європою і породжує економічні ризики. Я чув, що російські олігархи не в захваті від санкцій», – говорить він.

Олександра Захарова, Варвара Ткачова

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua