Союз неможливий — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Союз неможливий

Світ
4876
Росія не виключає, що по відношенню до товарів, що надходять до Митного союзу з території України, застосовуватиметься єдиний митний тариф і спеціальний митний контроль. Це відбудеться, якщо Україна підпише угоду про зону вільної торгівлі з ЄС, заявив перший віце-прем’єр Ігор Шувалов за підсумками переговорів прем’єра Росії Дмитра Медведєва і його українського колеги Миколи Азарова. Росія зайняла жорстку позицію і намагалася пояснити її Україні.
Україна не зможе одночасно створити зону вільної торгівлі з ЄС і вступити в Митний союз, не виключено, що по відношенню до товарів, що надходять з території України до країн Митного союзу, Росія буде застосовувати захисні заходи. Такі підсумки переговорів прем’єрів Росії і України Дмитра Медведєва і Миколи Азарова.
Переговори пройшли в Москві за ініціативою української сторони, через тиждень після того, як була закінчена митна війна між Росією і Україною.
«Ви подзвонили, сказали, що є резон зустрітися. Поговорити про ті інтеграційні процеси, в яких могла б взяти участь Україна», – сказав Дмитро Медведєв, відкриваючи переговори, і запропонував своєму українському колезі обговорити юридичні та економічні наслідки підписання Україною угоди про асоціацію з Євросоюзом, частиною якої є створення зони вільної торгівлі України і ЄС.
Угода припускає, що будуть обнулені ввізні мита на 99,1% європейських товарів на Україну і на 98,1% українських товарів до ЄС. Угода була парафована в березні 2012 року. Очікується, що вона буде підписана в листопаді цього року.
У свою чергу, Микола Азаров заявив, що країни повинні відновлювати свій товарообіг. У березні цього року Володимир Путін на зустрічі з українським президентом Віктором Януковичем заявляв, що за підсумками 2012 року товарообіг між країнами склав $ 45,2 млрд, за підсумками року він скоротився на $ 5 млрд.
Однак за підсумками переговорів конкретних домовленостей, які дозволили б відновити товарообіг, досягнуто не було. Російська сторона виходить з того, що угода України і ЄС буде підписана. Наслідки цього кроку обговорюються «в останні тижні» і «всі ці обговорення поновилися з більшою силою після того, як митні органи (Росії) стали більш ретельно перевіряти потоки товарів з України», уточнив перший віце-прем’єр Ігор Шувалов після переговорів.
У експертів є серйозні побоювання, що після набуття чинності угоди між Україною та ЄС на територію Росії почнуть «безконтрольно» надходити деякі товарні групи.
«Нам доведеться застосовувати спеціальні заходи, щоб захистити Митний союз від тих товарних груп, які будуть через Україну надходити, або ті групи товарів, які будуть видавлюватися європейськими товарами, що надходять з території України», – сказав Шувалов.
Він не виключив введення спеціальних заходів по відношенню до товарів, що перетинають кордони єдиного митного простору. Може бути введений механізм спеціального митного контролю або ж єдиний митний тариф на всі товари, що надходять з території України, який зараз не застосовується до всіх товарів, уточнив Шувалов.
18 серпня схожі побоювання висловлював радник президента РФ Сергій Глазьєв, який заявив, що угода про асоціацію України та ЄС несе для Росії загрозу реімпорту товарів з Європи, Туреччини та інших країн. Якщо це відбудеться, російській митниці доведеться посилити перевірку вантажів, попереджав Глазьєв.
Також у ході переговорів обговорювалося питання про можливість вступу України до Митного союзу вже після підписання угоди з ЄС. У договорі про асоціацію з ЄС для України така можливість не виключається. Країна вже після створення зони вільної торгівлі з ЄС може увійти до зони вільної торгівлі з іншими країнами, вказують представники України. Це ж підтвердив Шувалов.
Але російська позиція полягає в тому, що Україна не зможе створити зону вільної торгівлі з ЄС і одночасно бути членом Митного союзу. Це неможливо, уточнив перший віце-прем’єр.
Причини – в різниці правил регулювання, що діють в Митному союзі і в ЄС, а також у тарифній політиці.
Україна за угодою з ЄС бере на себе зобов’язання прийняти і почати застосовувати на своїй території правила технічного регулювання, фітосанітарного контролю і т. д., вже діючі на території Європи. Усередині Митного союзу діють свої норми регулювання, які «вже мають наднаціональний характер», уточнив Шувалов.
«Таким чином продукція може оформлятися за зовсім іншими правилами в Україні і мати преференції (в ЄС) стосовно інших груп товарів, які йдуть по технічному регулюванню, чинному на території Митного союзу», – пояснив Шувалов.
Він пояснив, що технічне регулювання Митного союзу базується на нормах ЄС, але з цілої низки пунктів – системі декларування, підтвердження відповідності і т. д. – має відмінності, які Росія не планує усувати. «У нас діють свої інститути, і ми будемо розвивати їх в рамках Митного союзу. Це не інститути ЄС», – підсумував Шувалов.
Що ж до тарифів, то Україна після підписання угоди з ЄС отримає нульову митну ставку на свої товари. У той час як у Митному союзі діє єдиний митний тариф.
«По суті, це може затягнути всі країни Митного союзу і України в нескінченні багаторічні переговори про рівень митно-тарифного регулювання. По суті це означає, що ніякого Митного союзу тоді не буде», – каже Шувалов.
У підсумку подальші переговори з питання вступу України до Митного союзу після створення зони вільної торгівлі з ЄС перший віце-прем’єр вважає безглуздими.
Переговори пройшли на високому рівні, був задіяний найвищий рівень експертів, і сторони «намагалися знайти варіанти навіть з перехідним періодом», розповів Шувалов.
«Навіть якби тут ми знайшли компроміс, і ми на нього готові, за єдиним митним тарифом у них немає можливості. Вони угодою про зону вільної торгівлі з ЄС абсолютно пов’язані», – каже Шувалов.
«Ми домовилися, що митні органи повинні за ситуацією спостерігати, щоб це не було як грім серед ясного неба, що митні органи почали застосовувати жорсткі правила, не попередивши заздалегідь».
Після переговорів Микола Азаров не зробив ніяких заяв для преси.
Яна Мілюкова
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас