Українська промисловість досягла дна — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Українська промисловість досягла дна

Казна та Політика
1922
«Промисловість, схоже, нарешті досягла свого дна», – говорить головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан. У липні падіння українського промвиробництва сповільнилося до 4,9% (рік до року), відрапортувала Держслужба статистики. У червні 2013-го індекс впав на 5,7%, в травні – на 9,3%.
Сталевари допомогли
Головна новина місяця – вперше з січня 2012 року зростання демонструють металурги. Якщо в першій половині 2013-го індекс виробництва в цій галузі стиснувся на 7,6% (рік до року), а в червні – на 6,3%, то в липні він виріс – на 1,6%.
Поки причина ситуативна. З 9 липня по 7 серпня на Близькому Сході, куди Україна продає третину готової металургійної продукції – Рамадан. За 2-3 тижні до його закінчення комерсанти починають активно поповнювати свої запаси, що допомогло наростити українське виробництво, відзначає аналітик з металургії ІК Concorde Capital Роман Тополюк.
Разом із зростанням попиту на металургійну продукцію намітилося і зростання цін. «Починаючи з травня 2013 року, ціни на зовнішніх ринках спочатку на сировину, а потім на заготівлю та готову продукцію почали підвищуватися – хоча вони як і раніше нижче рівня цін початку 2013-го», – констатує голова київського представництва «АрселорМіттал Кривий Ріг» Володимир Ткаченко. У липні продукція сталеварів подорожчала на 3% (місяць до місяця), що почасти посприяло страйку на двох метзаводах в Туреччині – Isdemir і MMK Atakas.
Ткаченко поки не готовий стверджувати, що спостерігається зростання зовнішнього попиту – нова тенденція. Тополюк у своїх прогнозах сміливіший. Зростання цін на сталь на світових ринках, вважає він, триватиме, щонайменше, до листопада-грудня 2013 року. Попит, виходячи з фундаментальних факторів, також буде йти на поправку. «Останні два роки Україна скорочувала поставки металопродукції в ЄС. Але в другому кварталі 2013 року у Франції та Німеччині – двох із трьох найбільших економік Євросоюзу – намітилося пожвавлення. Це означає, що паралельно із зростанням ВВП збільшується і споживання металу», – підкреслює Тополюк.
Згідно з липневим прогнозом галузевої організації Eurofer, падіння в європейській будівельній галузі, яка споживає 40% всієї металопродукції, сповільнюється. І якщо за результатами 2013 вона все ще буде в мінусі, то вже з першого кварталу 2014-го розпочнеться слабке зростання. В інших галузях європейської економіки пожвавлення почнеться швидше – і як наслідок, активізується і попит на продукцію українських металургів, прогнозує Тополюк.
Але головний ризик-фактор тепер – торгівля з Росією, обумовлює директор «CASE-Україна» Дмитро Боярчук. «Ми продаємо на російський ринок значну частину продукції машинобудування і металургійної галузі. І якщо проблеми на митниці продовжаться, це може підкосити ефект від позитивних змін на зовнішніх ринках для українських виробників», – вважає він.
У різні сторони
Відзначилася не лише металургія. Позитивні зрушення в липні показали майже всі галузі. Але, на відміну від металургів, у ряді випадків причина – лише низька база порівняння 2012 року. Наприклад, після того як у березні 2012-го був закритий Лисичанський НПЗ, решту року українська нафтопереробка падала двозначними темпами. Так що уповільнення падіння в галузі до 8,9% виглядає добре, лише якщо не враховувати, що в липні 2012-го скорочення виробництва перевищило 32% (рік до року).
У добувній промисловості спад також скоротився, але реального поліпшення не помітно, визнає аналітик Dragon Capital Денис Саква. Показовий приклад – компанія Coal Energy, яка в липні зменшила видобуток вугілля на 66% (рік до року). У інших виробників – ті ж проблеми, хоча і в менших масштабах. Причини – низький попит на вугілля як в Україні, так і за її межами. «Споживання електроенергії падає – і промисловістю, і населенням – через не дуже спекотне літо, – пояснює Саква. – А це, разом з високими запасами вугілля на складах, змушує видобувні компанії скорочувати виробництво». У результаті в липні видобуток вугілля зменшився на 1,7% – до 7,07 млн тонн.
У машинобудуванні – різноспрямовані тенденції. Приміром, «Луганськтепловоз» за січень-липень 2013 року випускав у середньому по 19 секцій локомотивів на місяць, а в липні він виробив 22 секції, відзначає в сьогоднішньому огляді роботи промисловості аналітик Concorde Capital Роман Дмитренко. Виробництво вантажних автомобілів збільшилося на 16,7%, а от легкових – навпаки, впало на 24,7%.
Дар’я Марчак
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас