Необдумані вчинки Японії загрожують миру в Азії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Необдумані вчинки Японії загрожують миру в Азії

Світ
2441
Катастрофічні помилки громадської дипломатії уряду Абе призводять до охолодження відносин не тільки з Китаєм, але і з США
Японська громадська дипломатія з одного боку виглядає абсурдно, а з іншого – не віщує нічого доброго. В останні місяці країна постійно здійснює недоречні вчинки в рамках своєї зовнішньої політики, які, як здається, спрямовані на те, щоб якомога сильніше образити азійських сусідів і при цьому збентежити західних союзників. Ось приклад з недавнього минулого. Японія представила найбільший військовий корабель, побудований в країні з часів Другої світової війни. Номінально це есмінець, проте, фактично, корабель є авіаносцем. Цілком можливо, що посилення японського флоту – це закономірна відповідь на нарощування озброєння в Китаї. Однак враховуючи наростаючу напругу в азійських морях, Японії потрібно діяти обережно. І який розумник здогадався назвати новий корабель «Ізумі» – так само називався японський військовий корабель, який брав участь у нападі на Китай у 1930х. Китай негайно звинуватив Японію в свідомій провокації. Таке звинувачення можна було б легко відмести, якби вибір назви «Ізумі» був одиничним випадком. Але всього за кілька днів до цього Таро Ассо, заступник прем’єр-міністра, висловив припущення про те, що у нацистів можна було б запозичити відповідну модель для перегляду пацифістської конституції Японії. «Ми повинні діяти без зайвого шуму, – розмірковував пан Ассо. Одного разу люди усвідомили, що ваймарська конституція перетворилася на нацистську. Ніхто й не помітив, як це сталося. Чому б нам не взяти на замітку цей підхід?» Ці зауваження були зустрінуті гнівними протестами, що змусило офіційного представника внести деякі роз’яснення: «Адміністрація Абе негативно ставиться до нацистської Німеччини».
Усього за пару місяців до цього недоречний образливий вчинок зробив сам Сіндзо Абе. Японського прем’єр-міністра сфотографували з піднятим догори великим пальцем в кабіні навчально-тренувального літака під номер 731, який був намальований збоку на видному місці. Але 731 – це номер підрозділу японської імперської армії, сумно відомого тим, що він проводив біологічні та хімічні експерименти на людях. Я був у Південній Кореї, коли в травні з’явилася ця фотографія, – і майже кожен кореєць, з яким я розмовляв, був переконаний, що це свідома провокація. У той момент я вважав подібну думку параноєю. Але зараз я не так в цьому впевнений. Після цього новий президент Кореї Пак Кин Хе демонстративно відвідала Пекін з державним візитом перш, ніж відправитися в Токіо – порушивши прецедент, встановлений чотирма її попередниками. Ставлення японського уряду до військового минулого країни буде знову перевірено на цьому тижні: 15 серпня консерватори часто відвідують храм Ясукуні в Токіо, щоб віддати данину пам’яті японцям, загиблим у війнах. У храмі поховані останки 14 військових злочинців, тому ці візити свідомо є серйозною образою для решти країн Азії. Судячи з усього, в цьому році пан Абе і найбільш високопоставлені члени кабінету міністрів утримаються від спокуси відвідати Ясукуні, хоча багато молодших членів уряду, швидше за все, поїдуть туди.
Однак відносне обмеження щодо Ясукуні не може відшкодувати вже завдані збитки. Західні друзі Японії стривожені. Один житель Токіо, який має зв’язки в уряді, називає його «самим націоналістичним урядом з 1945 р.». Він додає, що деякі люди з оточення пана Абе створюють враження, що «єдиний негативний чинник, пов’язаний з Другою світовою війною, – поразка Японії». Подібні думки відштовхують не лише Китай, а й Штати – на захист яких покладається Японія. Насправді високопоставлені американські чиновники, судячи з усього, зараз стурбовані японським націоналізмом так само, як і китайським різноманіттям. В недавній статті Курт Кемпбелл, який був помічником держсекретаря США з Азії під час першого президентства Барака Обами, висловив стурбованість з приводу небезпеки виникнень війни в Тихоокеанському регіоні і зазначив, що «і Токіо, і Пекін мають намір підігрівати внутрішні націоналістичні настрої». Катастрофічна громадська дипломатія уряду Абе, мабуть, вселяє жах у багатьох компетентних дипломатів країни, так як вони намагаються захищати інтереси Японії в регіоні, який стає все більш небезпечним. Це викликає загальний жаль, тому що деякі ідеї пана Абе, що стосуються відродження нації, мають правильний напрямок. «Абеноміка» – це ризикований, але давно назрілий проект боротьби з японською дефляцією. Навіть наводиться гідний аргумент на користь перегляду післявоєнної конституції Японії, щоб країна могла більше зробити для свого захисту.
В умовах нарощування могутності Китаю, Японія – третя за рахунком найбільша економіка в світі – знаходиться в аномальному положенні: вона занадто сильно залежить від США в питаннях власної безпеки. Існуючі умови накладають обмеження і на Японію, і на Америку. У результаті Японія нервує і розсерджена масштабом залежності від Штатів. А американці стривожені тим, що японський уряд може втягнути їх у війну з Китаєм. Більш збалансована розстановка сил призвела б до зменшення американських гарантій безпеки для Японії, щоб незначні територіальні суперечки в Східно-Китайському морі більше не загрожували початком світової війни. У свою чергу Японії було б дозволено створювати власні військові сили, причому їй би навіть надали в цьому підтримку. Будь-яка подібна зміна балансу стратегічних сил в Азії напевно змусила б затремтіти від хвилювання багато азійських країн, включаючи Пекін і Сеул. У результаті для врегулювання ситуації довелося б використовувати все дипломатичне мистецтво і проявити максимальну делікатність. Навпаки, міністри, які засідають у Токіо, роблять неконструктивні двозначні заяви з приводу імперського минулого Японії і дивні зауваження щодо нацистів і військових загонів, що піддавали людей тортурам. Це було б смішно, якби не було так сумно – і так небезпечно.
Гідеон Рахман, The Financial Time
За матеріалами:
forexpf.ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас