424
Експерт: уповільнення економік США і європейських країн може призвести до другої хвилі рецесії
— Казна та Політика
Уповільнення розвитку економік США і європейських країн, а також дані про проблеми в китайській економіці та деяких країнах БРІК може призвести до другої хвилі глобальної рецесії, вважає директор Центру макроекономічних досліджень (ЦМІ) Сбербанку РФ Ксенія Юдаєва.
"Якщо сповільнюється американська економіка, є дані про уповільнення європейської, і навіть з'явилася інформація про проблеми в економіках Китаю та інших країн БРІК, то ми дійсно можемо мати справу з другою хвилею глобальної рецесії, яка давно очікувалася, але так і не відбулася, - сказала Юдаєва на брифінгу в середу. - Звичайно, це та ситуація, яка всіх нервує і може призвести до ще одного раунду значних фінансових втрат для фінансових і нефінансових інститутів".
"Головне питання - буде рецесія чи ні, друге важливе питання - чи може повторитися ситуація, яку ми спостерігали минулої рецесії, коли країни, що розвиваються, будуть основним двигуном економічного зростання", - вважає Юдаев. За її словами, викликає нервозність інформація про проблеми в банківському секторі Китаю, пов'язані з поганою бюджетною ситуацією провінцій, а також в Індії і в Бразилії, де проблеми викликані уповільненням економічного зростання. "Ситуація в цих країнах викликає деякі питання, але поки що саме вони залишаються основними стабілізаторами економічного зростання", - зазначила експерт.
"Я сподіваюся, що рецесії не буде", - висловила думку Юдаєва. Говорячи про те, що необхідно для її запобігання, директор ЦМІ сказала: "Безумовно, якби американці вчинили так само, як в 2008 році, - збільшили витрати, а не скорочували - вони могли б підтримати зростання. Я не здивуюся, якщо вони зараз зроблять QE3 (третя хвиля "кількісного пом'якшення", - ред.). Можна скільки завгодно говорити, що друге кількісне ослаблення QE3 не вивело економіку в швидке економічне зростання, але все одно воно її злегка підтримало".
В цілому в Європі та США необхідні структурні реформи. "На короткому горизонті, крім простих заходів - фіскальних і монетарних, запропонувати що-небудь складно. Але, думаю, потрібні структурні реформи і в США, і в Європі, які б дозволили змінити ситуацію", - сказала Юдаєва. Зокрема, США необхідно в першу чергу змінити систему оподаткування корпорацій, які зараз не стимульовані на вливання інвестицій, а також звернути увагу на підтримку малого бізнесу та зайнятості населення.
Директор ЦМІ зазначила, що глобальне економічне уповільнення, безумовно, відіб'ється на економічній ситуації в Росії, проте з точки зору бюджету та цін на нафту підтримуючим чинником стане ситуація в арабських країнах. "Соціальна напруженість в Саудівській Аравії - той фактор, який буде підтримувати ситуацію в Росії на плаву навіть в умовах уповільнення економічного зростання", - стверджує експерт.
За матеріалами: Банки.ру
Поділитися новиною