Китай злякався дефолту США


Китай злякався дефолту США

Китай, як одного з найбільших власників американського держборгу, не могли не стурбувати розмови про дефолт Штатів. Нагадаємо, що Китай є найбільшим кредитором Штатів, зберігаючи більше $1 трлн. у вигляді казначейських облігацій.

"Я насправді переймаюся з приводу ризиків, що США оголосять дефолт за своїми зовнішніми боргами. Це, я впевнений, може призвести до знецінення долара. Результат буде дуже серйозний, і Пекіну потрібно застерегти Вашингтон від цих дій", - заявив вчора радник Народного банку Китаю Лі Даокуй.

За його словами, будь-яка форма дефолту США може дестабілізувати світову економіку і погіршити і без того напружені відносини Штатів з КНР та іншими урядами, що зберігають американські долари в резервах.

"Ми повинні бути напоготові і побоюватися економічних і політичних ризиків від надмірного наявності в нас доларових активів. Штати ведуть експансійну фіскальну і монетарну політику для стимулювання економічного зростання, і їм може виявитися дуже важко боротися зі спокусою опустити курс долара за кордоном і підняти інфляцію вдома", - застерігає голова департаменту міжнародних розрахунків Адміністрації управління держрезерву Китаю Гуань Тао.

Вагомий привід для хвилювань у власників доларів з'явився минулого тижня, коли американські конгресмени 318 голосами проти 97 відмовили адміністрації президента Барака Обами у збільшенні верхньої межі боргу.

Ще у травні обсяг держборгу США досяг визначеного законодавством стелі - $14,294 трлн. За словами міністра фінансів Тімоті Гайтнера, уряду потрібно дозволити позичити ще $2,4 трлн., Щоб "захистити визнання і довіру до США і уникнути катастрофічних економічних наслідків для громадян". В іншому випадку кошти, необхідні на виплати за рахунками, закінчаться у США 2 серпня. Цю дату експерти охрестили днем ​​"Х" для світових ринків.

"Дефолт може викликати фінансову кризу, яка буде сильнішою, ніж та, після якої ми тільки починаємо зараз відновлюватися", - попередив конгресменів Тімоті Гайтнер.

Однак багато експертів сприймають ці прогнози зі скептицизмом і називають дефолт не настільки великим злом, як падіння країни в боргову яму. Місяць тому легендарний інвестор Стен Дрюкенміллер висловив думку, що він би вважав за краще короткочасно відмовитися від погашення боргів, якщо це змусить американських законодавців розробити програму скорочення витрат і схвалити середньостроковий план боротьби з дефіцитом бюджету, який досягне цього року $1,4 трлн.

Ідею довести країну до дефолту, щоб змусити демократа Барака Обаму скоротити витрати бюджету, підтримали багато лідерів Республіканської партії, включаючи колишнього губернатора Міннесоти та кандидата на пост президента США Тіма Поленті. Сенатор Пет Тумі навіть представив законопроект, схвалення якого зробить обслуговування держборгу пріоритетнішим за всі інші державні платежі.

"Ця ідея набуває все більше прихильників серед республіканців. Думка про те, що короткочасний дефолт не створить проблем, перетворюється на віру і стає основним напрямком", - відзначає стратег Республіканської партії США Вин Вебер.

Той факт, що в сприйнятті політиків дефолт з розряду "неприпустимих" перейшов у категорію "нестрашних", лякає фінансових експертів. Міжнародне рейтингове агентство Moody's пригрозило знизити кредитний рейтинг США, що перебуває на найвищому рівні "ААА", відразу на кілька сходинок, якщо Штати пропустять хоч би одну виплату за своїми борговими зобов'язаннями.

Як писали "ЭИ", інше рейтингове агентство - Standard & Poor's - вже знизило прогноз довгострокового рейтингу США зі "стабільного" на "негативний", оскільки у США, в порівнянні з іншими країнами, що мають рейтинг "ААА", занадто великий бюджетний дефіцит (10,5% ВВП) і державний борг (93% від ВВП).

Аналітики вказують, що США - дуже велика країна, щоб лякати фінансове товариство дефолтами. Її економіка за обсягом складає чверть світової, а американський долар слугує головною резервною валютою для більшості країн. Навіть найкоротший дефолт США може спровокувати паніку, обвал курсу долара і круте зростання відсоткових ставок по всьому світу.

"Ринки припускають, що конгресмени США припинять полеміку і своєчасно збільшать розміри допустимого боргу. Але нервозність зросте, якщо рішення не буде досягнуто в наступні п'ять-шість тижнів", - говорить стратег лондонського інвестфонду Monument Securities Марк Оствальд.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua