Точка зору: Держава навряд чи зможе повернути собі надані на рекапіталізацію банків кошти


Точка зору: Держава навряд чи зможе повернути собі надані на рекапіталізацію банків кошти

"Рекапіталізація системних банків є економічно невигідною, оскільки держава, як правило, є неефективним власником і навряд чи зможе повернути собі кошти, які були направлені на рекапіталізацію банків, при їх подальшому продажі", - вважає партнер юридичної фірми "Гвоздій і Оберкович" адвокат Сергій Оберкович.

Таку думку він висловив, коментуючи заяву, зроблену днями директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду (МВФ) Домініком Стросс-Каном відносно того, що можливим новим банківським кризам потрібно запобігати іншим шляхом, а не рекапіталізацією за рахунок держав, оскільки парламенти повторно не схвалять такий шлях.

"В період кризи набагато важливіше мінімізувати або взагалі за можливості виключити витрачання державних коштів", - вважає С.Оберкович.

На його думку, потрібно використовувати досвід інших європейських держав, який довів свою ефективність на практиці. Наприклад, забезпечити отримання гарантій від держави на повернення міжбанківських кредитів, аби одні банки не боялися розмістити вільні грошові ресурси, а інші використовували їх на користь економіки країни.

"В період криз дуже важливо посилити контроль за міжнародними перерахуваннями для того, щоб запобігти "вимиванню" грошей з країни за схемами власників самих же банків. І, нарешті, підсилити особисту відповідальність власників банків за результати діяльності банків", - зазначив С.Оберкович.

В свою чергу старший юрист Адвокатського об'єднання Arzinger Олександр Плотников вважає, що в Україні повністю відсутній механізм підтримки справедливої ринкової конкуренції між банками, що отримали державну підтримку, і тими, хто таку підтримку не отримав.

На його думку, з економічної точки зору, банки, що отримали державну підтримку, отримали необґрунтовані конкурентні переваги перед рештою банків, оскільки продовжують працювати на рівних умовах.

"Україні в цьому питанні необхідно переймати досвід країн Європейського Союзу, де вироблені досить ефективні механізми підтримки здорової економічної конкуренції", - підсумував О.Плотников.

На думку партнера Міжнародної юридичної групи AstapovLawyers Олега Мальського, існує чималий ризик того, що банки знову почнуть повторювати свої помилки - видавати кредити під слабке забезпечення або видавати кредити з лишком, полюючи за долею на ринку.

Як він пояснив, саме для цього необхідна розробка абсолютно нового механізму зовнішнього контролю для недопущення такої ситуації.

"Двічі рекапіталізувати банки буде украй важко, як і країні, так і державному бюджету", - вважає О.Мальський.

Як повідомлялось із посиланням на директора-розпорядника МВФ Домініка Стросс-Кана, рекапіталізація банків державою є одноразовим заходом.

За його словами, двічі в одну і ту ж річку не можна входити - буде неможливо знову звертатися за мільярдами до парламентів, аби витягнути фінансовий сектор.

На його думку, необхідно шукати нові шляхи вирішення цієї проблеми, зокрема, за рахунок посилення нагляду, введення спеціальних податків, аби вони змінили ризиковану політику банківського сектора.

В той же час глава МВФ зазначив, що доки повністю ефективна зброя проти криз системних банків відсутня.

Україна в рамках програми рекапіталізації в 2009-2010 роках направила на націоналізацію трьох банків і докапіталізацію двох держбанків 26 млрд грн. В даний час розглядається доцільність виділення на ці заходи ще більше 10 млрд грн.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua