"Ъ": Україні завдали пару — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Україні завдали пару

Казна та Політика
3117
В Києві відбувся саміт Україна-Євросоюз (ЄС). Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу оголосив про можливість підписання Угоди про асоціацію в 2010 році, але дорікнув українській владі в непроведенні реформ. Тим часом за рамками саміту залишився один з головних результатів переговорів Києва і Брюсселя в 2009 році. ЄС дав Україні неофіційний сигнал про можливість отримання членства, але попередив, що заявка України на вступ до Євросоюзу може бути розглянута лише разом із заявкою Молдови. Тепер прогрес євроінтеграції Києва залежить від прогресу Кишинева, зокрема від вирішення замороженого придністровського конфлікту.
Підсумки саміту Україна-ЄС підтвердили прогнози: не прозвучало сигналів про поліпшення європейської перспективи Києва. Сторони констатували, з одного боку, незавершеність переговорів щодо розділу про зону вільної торгівлі (ЗВТ) Угоди про асоціацію, а з іншого боку - високий рівень готовності політичного розділу цього документа. Позитивною новиною став прогноз Жозе Мануеля Баррозу про терміни завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію.
"Сподіваюсь, ми зможемо завершити переговори в 2010 році", - заявив Баррозу. Єврокомісар з питань європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер уточнила, що можливе просування в переговорах залежить від того, чи настане в Україні період стабільності за підсумками президентських виборів. Нагадаємо, як неодноразово наголошувалося, українські експерти чекають завершення переговорів щодо ЗВТ не раніше 2011-2012 років.
Прогноз на 2010 рік виявився, мабуть, єдиною позитивною тезою у виступі Жозе Мануеля Баррозу. У присутності журналістів він піддав жорсткій критиці українську владу, звинувативши її в непослідовності і систематичному порушенні обіцянок.
"Пане президенте, я говоритиму з вами чесно, - звернувся президент Єврокомісії (ЄК) до головуючого на саміті президента Віктора Ющенка. - Нам дуже часто здається, що обіцянки України про реформи виконуються лише частково. Зобов'язання, взяті вами, лише частково дотримуються, а слова не завжди супроводжуються діями".
Президент ЄК деталізував свої звинувачення в процесі закритої частини саміту. Основні претензії Брюсселя стосувалися недотримання домовленостей з МВФ, а також бездіяльності уряду в частині виконання зобов'язань, узятих Україною на Брюссельській конференції з модернізації газотранспортної системи. Як стверджують учасники засідання, дискусія була емоційною. Ющенко доводив європейським чиновникам, що не може відповідати за прорахунки Кабінету міністрів, який він і сам постійно критикує.
Жозе Мануель Баррозу у відповідь намагався пояснити, що Брюссель не хоче вникати в українську внутрішньополітичну боротьбу і лише констатує порушення з боку влади України, адресуючи претензії главі держави. Варто зазначити, що прем'єр-міністр Юлія Тимошенко на саміті відсутня, хоч і була запрошена на засідання.
Виступаючи перед представниками ЗМІ, Віктор Ющенко намагався довести, що винуватцями незадовільних результатів саміту є всі гілки влади, окрім президентської. "Переговори ускладнило невиконання урядом зобов'язань, взятих в рамках співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Те ж стосується неефективної роботи парламенту", - заявив Ющенко. Проте думка Баррозу залишилася незмінною: "Щоб впоратися з проблемами й отримати результат, вам потрібна політична стабільність". А пізніше один з представників ЄК сказав: "У Євросоюзі 27 країн, в кожній - свій парламент і прем'єр. І це не заважає Баррозу представляти позицію ЄС. Тому аргументи Ющенка для нас непереконливі".
За підсумками саміту сторони схвалили формальний звіт про прогрес в переговорах між Україною і ЄС, в якому, втім, залишилася не відображеною одна з головних новин переговорного процесу 2009 року. Як стало відомо, на одній із зустрічей високого рівня представники ЄК повідомили українським дипломатам про нову, неофіційну умову вірогідного отримання Україною членства в ЄС.
Як відомо, в декларації попереднього саміту Україна-ЄС (Париж, вересень 2008 року) сказано, що ЄС "бере до уваги європейські очікування України і вітає її європейський вибір". Представники ЄК конкретизували це формулювання, повідомивши українським дипломатам, що їм слід заздалегідь готуватися до вірогідних переговорів про повноправне членство.
"За неофіційною традицією Євросоюзу розширення завжди відбувається групами. І щоб в далекому майбутньому ви стали членом ЄС, вам потрібно знайти партнера в свою групу, - пояснив позицію ЄК високопоставлений співрозмовник в Брюсселі. Україна погодилася з цим доводом і повідомила, що за такого партнера вибрала собі Молдову".
"Формально ми самі вибрали Молдову як партнера, - підтвердило інформоване джерело в українському зовнішньополітичному відомстві. - Але де-факто у нас не було можливості відмовитися".
Як розповів один зі співрозмовників, Брюссель і Київ домовилися не обговорювати ці домовленості офіційно, а обмежитися експертним рівнем: "Ми усвідомлюємо, що до офіційного розгляду питання нашого членства можна буде перейти не скоро. І при обговоренні 'молдовського питання' наші колеги підкреслили це".
Синхронізація євроінтеграційного процесу несе ризики для Києва. Головний з них пов'язаний з існуванням невизнаної Придністровської Молдовської республіки. "Зараз мало підстав сподіватися, що проблема Придністров'я буде вирішена в короткочасній перспективі. А консервація цього конфлікту, очевидно, буде використана в Європі як аргумент проти європейської і євроатлантичної інтеграції", - вважає директор Європейського інституту політичних досліджень Молдови Віорел Чиботару.
Втім, найближчими роками ситуація може змінитися. Європейські чиновники, наприклад Беніта Ферреро-Вальднер, вважають, що після зміни влади в Молдові, де комуністи втратили монопольне право на формування зовнішньої політики, у цієї країни з'явилися непогані перспективи для розвитку взаємин з ЄС. "Молдова - маленька країна, у неї інша економіка, їх законодавство більш адаптоване до acquis communautaire. Переговори з Кишиневом будуть набагато простіші, ніж з Києвом, і я не здивуюся, якщо ми підпишемо Угоду про асоціацію з Молдовою раніше, ніж з Україною", - відзначив представник ЄК, який побажав залишитися неназваним.
Сергій Сидоренко
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас