Китай обжене США — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Китай обжене США

Казна та Політика
1314
До 2027 року китайська економіка обійде американську і стане найбільшою, вважають в Goldman Sachs. Це станеться, якщо Китай збереже нинішні темпи розвитку. Але довгострокові прогнози рідко збуваються: за такий час світова економіка може сильно змінитися.
Китайська економіка стане найбільшою в 2027, вважає головний економіст Goldman Sachs Джим О'Ніл. Таким чином, економіка КНР обійде американську на 14 років раніше, ніж очікували експерти компанії. "Коли ми в 2003 році вперше висунули припущення, що Китай може кинути виклик США і стати найбільшою економікою до 2041, багато хто думав, що це нездійсненна мрія чи марення курця опіуму, для здійснення якого практично немає шансів. Насправді це можливо набагато раніше, і дійсно, ми думаємо, що це трапиться в найближчі 20 років, а якщо бути точними, то в 2027", - написав О'Ніл у колонці для британської газети Evening Standard.
З 2001-го по 2008 рік ВВП Китаю збільшився більш ніж у три рази - з $ 1,3 трлн до $ 4,3 трлн. Це дозволило країні в 2007 році "посунути" з третього місця світового рейтингу Німеччину.
"Підйом економіки Китаю в такий короткий проміжок часу еквівалентний створенню майже двох нових британських економік за ті ж сім років", - пише О'Ніл. Але це не межа. Goldman Sachs підрахував, що ВВП Китаю досягне $ 5,4 трлн вже до 2010 року, збільшившись на $ 1,1 трлн в порівнянні з рівнем кінця 2008 року. А наступного року китайська економіка обжене японську, яка знаходиться на другому місці. При цьому Goldman Sachs ще досить стриманий у своїх прогнозах. Так, минулого року в дослідженні PricewaterhouseCoopers зазначалось, що китайський ВВП обжене американський до 2025 року, а до 2050-го китайська економіка буде на 29% більшою від американської.
Навіть зараз, незважаючи на кризу, економіка Китаю продовжує зростати, тоді як економіка США і Японії перебуває в рецесії. Так, за підсумками 2009 року, згідно з прогнозами Світового банку, ВВП Китаю збільшиться на 8,4%, а ВВП США впаде на 3%, ВВП Японії скоротиться на 6,8%, ВВП єврозони - на 4,5%. "Основний ривок Китаю відбудеться в першу чергу за рахунок зростання внутрішнього споживання, на тлі падіння долара і підвищення внаслідок цього ролі юаня. А з виходом китайської валюти в світові резервні можна буде вважати китайську економічну гонку закінченою, і далі залишиться тільки констатувати зростаюче відставання старої наддержави від нового лідера", - вважає керівник департаменту довірчого управління Столичної фінансової корпорації Кирило Алексеєв.
"Якщо оцінити обсяг китайського та американського ВВП на кінець 2009 року за паритетом купівельної спроможності і припустити, що починаючи з 2010 року темпи зростання економіки Китаю та США складуть 8% і 2% відповідно, то нескладні обчислення говорять про те, що Китай обійде Штати вже в 2018 році", - додає заступник начальника аналітичного департаменту ІК "Арбат Капітал" Олексій Павлов.
Втім, будь-які оцінки і прогнози на 20-30 років вперед суперечливі. Вся справа в тому, що Goldman Sachs будує розрахунки, виходячи з того, що темпи зростання американської економіки в найближчі роки будуть нижчими від потенційних, а Китай продовжить зростати темпами, близькими до нинішніх. "З цим прогнозом можна було б погодитися, але за умови, що ситуація продовжить розвиватися так само, як вона розвивається зараз. Але не факт, що так буде", - говорить начальник аналітичного департаменту компанії "Альпарі" Єгор Сусін.
"До довгострокових прогнозів на 20-30 років вперед треба ставитися зі здоровим почуттям гумору. Це, звичайно, хороше інтелектуальне заняття, але марне. Серйозно сприймати такі економічні іграшки не варто", - погоджується гендиректор економіко-правової школи ФБК Сергій П'ятенко. Досить згадати, як змінювалася карта світу протягом двадцятого століття, коли за 20-30 років відбувалися світові війни, зникали імперії.
"Хто міг в 1950 році припустити японське диво? А хто в розпал японського дива міг припустити, що в 1990-і країна увійде до стагнації, в якій так і перебуває?" - наводить приклад П'ятенко. "Світова економіка в найближче десятиліття буде дуже сильно видозмінюватися, старі механізми взаємозв'язку будуть ламатися, в результаті цього Китай цілком може наздогнати США і раніше 2027, але за певних обставин може зіткнутися з тривалою кризою надвиробництва і перекредитування і в результаті не наздогнати США і до 2050 ", - робить висновок Сусін.
Ольга Танаса
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас