"Ъ": Паливо може подешевшати ще на 20%


"Ъ": Паливо може подешевшати ще на 20%

Експортне мито на російську нафту з 1 січня може знизитися з $192,1 до $117 за тонну, заявив учора заступник начальника відділу митних платежів мінфіну Росії Олександр Сакович. 100% нафти, що поставляється в Україну, імпортується з Росії, що переглядає мито залежно від ціни на нафтопродукти на світових біржах за попередній квартал. За останні три місяці ціна знизилася з $60 до $40 за барель.

На думку генерального директора ВАТ "Галичина" (Дрогобицький НПЗ) Олександра Лазорко, у випадку зниження ввізного мита закупівельна ціна палива для України знизиться з нинішніх $600-610/т до $500/т. "Це дозволить українським НПЗ, на чию частку припадає 40% продажів нафтопродуктів, знизити ціни на 10-12%", - відзначив він. Слідом за виробниками знизити ціни повинні будуть й імпортери, вважає генеральний директор мережі АЗС "Донецькойлсервіс" (мережа закуповує нафтопродукти в імпортерів) Віктор Мартиросян. "40% ринку - це значна частка, і якщо всі виробники знизять ціни, інші постачальники також будуть змушені продавати дешевше", - сказав він.

Україна споживає щорічно близько 16 млн т нафтопродуктів на суму $12,4 млрд: по 5 млн т бензину і дизпалива, 6 млн т мазуту. У країні працюють шість НПЗ потужністю більше 52 млн т на рік, їхнє поточне завантаження становить 11%. Обсяг імпорту нафти за 10 місяців - 8,5 млн т.

Зниження цін на нафтопродукти може бути ще більш істотним - традиційна витрата палива в січні на 17-20% нижча, підкреслив заступник директора науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев. У прес-службі Лукойла в Москві прогнозують, що падіння роздрібних цін на нафтопродукти в Україні в січні може досягти 20%. Середня вартість Аі-95 на 10 грудня становила 4,61 грн/л, Аі-92 - 4,42 грн/л, А-76 - 4,12 грн/л, дизпалива - 5,12 грн/л. У зв'язку зі зниженням цін на нафтопродукти у світі в Україні з жовтня їхня вартість знизилася в середньому на 30%.

Нагадаємо, з 1 жовтня уряд Росії оголосив про зниження експортного мита - для бензину і дизельного палива ставка знизилася з $372,2/т до $263,1/т, мазуту - з $183/т до $141,7. Наступний перегляд мита на експорт нафтопродуктів повинен бути в січні.

Однак, на думку аналітика консалтингової компанії UPECO Сергія Куюна, здешевлення палива в січні може нівелюватися зміцненням долара. "Якщо долар у січні підвищиться хоча б до 8 грн, це перекриє для імпортерів нафти вигоди від зниження мита, і ціна на нафтопродукти залишиться колишньою", - вважає він, оскільки нафтокомпанії, що поставляють сировину на українські НПЗ, розраховуються за нафту у доларах.

Олег Гавриш

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua