1068
Банкірів змусять "відбілити" зарплату
— Казна та Політика
Державна податкова адміністрація (ДПАУ) має намір змусити банки збільшити відрахування до бюджету, Пенсійного фонду та фонду соцстраху.
Для цього держорган зобов'яже фінустанови розраховувати і публікувати звичайні процентні ставки з кредитів та депозитів, що, на думку чиновників, істотно скоротить можливості банків з оптимізації оподаткування.
Платити доведеться більше
За словами начальника відділу організації перевірок банківських установ ДПАУ Сергія Чемериса, зараз багато банків використовують наступну схему ухилення від податків: банк видає кредит своїм співробітникам під 2-3% річних, потім ці ж гроші приймає на депозит під 18-20%.
Одержуваний співробітниками банку дохід з такого депозиту звичайно становить частину їх зарплати або виступає як премія. У такий спосіб фінустанова скорочує податкові відрахування з фонду заробітної плати, а також зменшує оподатковуваний прибуток банку, з якого потрібно сплатити в бюджет 25%.
"Якщо ж ввести механізм звичайних процентних ставок, то всі банки зобов'язані будуть визначати і публікувати цей показник для кожного конкретного виду кредитів/депозитів. І якщо банк видасть кредит під 3%, а звичайна процентна ставка з кредиту буде 20%, то дохід із цієї різниці у відсотках (17%) він зобов'язаний буде включати собі у валовий дохід і платити податки на звичайних умовах. Тобто економічно буде недоцільно використовувати таку схему оптимізації", - пояснює Чемерис.
Впровадити складніше, ніж придумати
На шляху впровадження нововведень податківців стоїть тільки одна перешкода - прийняття парламентом закону "Про застосування звичайних цін під час податкового контролю". Втім, голова парламентського комітету з питань податкової політики Сергій Терьохін говорить, що даний законопроект може бути прийнятий вже на поточній сесії Верховною Радою. "Ми внесли його на розгляд, і до прийняття в першому читанні він уже готовий, хоча над деякими деталями ще потрібно попрацювати", - уточнив депутат.
Самі банкіри досить спокійно відреагували на ініціативу податкової ввести обов'язковий розрахунок і публікацію звичайних процентних ставок. "Подібні схеми скорочення податкових відрахувань використовують невеликі, так звані "кишенькові" банки, тому нічого страшного в ідеї ДПАУ я не бачу", - говорить заступник голови правління Приват-Банку Юрій Пікуш.
Крім цього, банкіри сумніваються, що фіскальним органам удасться розробити життєздатний механізм впровадження і контролю звичайних процентних ставок. "У кожного з 176 українських банків є як мінімум три депозитні і кілька кредитних програм, і так за кожною з основних валют (гривня, долар, євро). Тому я важко уявляю собі, як вони будуть вводити ці ставки", - говорить перший заступник голови правління банку "Контракт" Павло Крапивін.
Підтримує колегу і голова правління Міжнародного Іпотечного Банку Юрій Блащук: "Процес визначення справедливої (звичайної) ціни кредиту/депозиту дуже складний, напевно, тому поки що ні ДПАУ, ні Нацбанк не розробили чіткої методології її визначення, хоча розмови про це ведуться вже давно".
Звичайна процентна ставка - ставка, що встановлюється з кожного конкретного виду (депозитів і кредитів), для всіх клієнтів банку на стандартних умовах.
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною