Підготовлено порядок проведення держзакупівель


Підготовлено порядок проведення держзакупівель

Учора міністр економіки Богдан Данилишин оприлюднив перелік норм, які будуть включені в тимчасовий порядок проведення держзакупівель. Кабінет міністрів запропонував збільшити поріг вартості закупівель та істотно знизити витрати на проведення держкомпаніями тендерів, але при цьому зберегти узгодження проведення закупівель в одній компанії. Підприємства позитивно оцінюють всі пропозиції, крім останньої - вона може знову привести до затягування тендерних процедур.

Міністерства економіки, фінансів та юстиції підготували проект тимчасового положення, що буде регламентувати порядок проведення держзакупівель до прийняття нового закону "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за держкошти", повідомив учора міністр економіки Богдан Данилишин. У минулий четвер Верховна рада скасувала чинний закон про держзакупівлі, доручивши Кабміну у двотижневий термін розробити його нову версію на основі закону від 2004 року.

У період між скасуванням попередньої редакції і прийняттям нового закону депутати зобов'язали держпідприємства і бюджетні установи закуповувати товари та послуги відповідно до порядку, визначеного Кабміном. За словами Данилишина, чиновники при його підготовці врахували побажання учасників держзакупівель, які скаржилися на низький поріг проведення торгів і платне оприлюднення інформації про тендер, що невиправдано збільшувало їхні витрати.

Тимчасові правила, за словами міністра, будуть передбачати безкоштовне розміщення оголошень в "Віснику держзакупівель", інших державних друкованих виданнях або на сайтах замовників торгів. Мінімальну вартість проведення закупівлі товарів і послуг підвищать із 20 тис. грн до 100 тис. грн, робіт - з 50 тис. грн до 300 або 500 тис. грн, а мінімальну кількість учасників знизять із трьох до двох. Узгодження процедури закупівлі в одного учасника або розгляд скарг тепер буде проводити не міжвідомча комісія з питань держзакупівель при Рахунковій палаті, а нова колегіальна рада при Мінекономіки. У такий спосіб міністерство поверне собі функції вповноваженого органа з питань держзакупівель, які з 2005 року виконував Антимонопольний комітет. Нинішній голова комітету Олексій Костусєв неодноразово заявляв про готовність передати ці функції.

Богдан Данилишин заявив, що ці норми значно "спростять та здешевлять" процедуру проведення держзакупівель. За даними, документ готували швидко - ще вранці на нараді в першого віце-прем'єра Олександра Турчинова не були погоджені поріг вартості закупівлі та функції вповноваженого органа. А в Мін'юсті ввечері заявили, що останню версію для правової експертизи не одержували. Втім, цей проект ще вчора схвалив президент Віктор Ющенко.

Експерт з планування відділу залучення інвестицій управління економіки Київського авіаційного заводу "Авіант" Оксана Головаш вважає, що скасування платних послуг скоротить витрати замовників та учасників процедур, які тільки за оприлюднення оголошення в тематичному каталозі платили 13 тис. грн. А скорочення кількості учасників до двох дозволить підвищити ефективність проведення тендерів. "Часто трьох учасників було знайти важко", - говорить Головаш.

Втім, начальник Ільїчівського морського торговельного порту Геннадій Скворцов упевнений, що узгодження процедури закупівлі в одного учасника в новій комісії все так само буде блокувати держзакупівлі. За його словами, передача повноважень від міжвідомчої комісії колегіальній раді не вирішує проблеми - процедура узгодження вимагає надання великого обсягу документів, що затягує покупку. "Ми звернулися в міжвідомчу комісію з питанням закупівлі портальних кранів, місяць вони мовчали, потім втратили документи, а потім - відмовили в узгодженні. Для комерційних портів це неприйнятно, тому що ринок і ціни реагують на зміни швидко", - пояснює Скворцов.

За його словами, порти є комерційними організаціями, зацікавленими в проведенні тендерів по мінімальній вартості. Тому вони повинні проводити закупівлі без узгодження, але з можливістю перевірки з боку контролюючих органів, упевнений Скворцов.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua