Хто "замовив" дешевий долар? Середнiй клас втрачає свої заощадження


Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»

Якщо у вас у «панчосі» є тисяча доларів, то за останні дві доби ви збідніли приблизно на 300 гривень. Після бюджетних ударів уряду по малому бізнесу («спрощенцях») до атаки на середній клас приєднався Нацбанк. Зла іронія ситуації полягає в тому, що найбільше страждає саме середній клас — соціальна група, що відіграла вирішальну роль у перемозі Віктора Ющенка на виборах. Олігархи курсові коливання якось переживуть.

Учора дискусія, викликана різким зміцненням курсу гривні, блискавично проведеним Нацбанком, виплеснулася з кухонь, де її вели беззахисні домогосподарки, у парламент. Утім, розходження думок у країні таке. Проти курсового стрибка виступає не лише більша частина середнього класу, а й майже все працююче населення, яке зазвичай зберігає рештки непроїденої зарплати в доларах. Селянинові або власнику кіоску не просто розібратися в макроекономічних аргументах, які йому втовкмачують, натомість він добре розуміє, що показаний Нацбанком «фокус» без жодних на те підстав спустошив його кишеню. На вершині протестної піраміди, звісна річ, експортери, які вважають, що політика зміцнення курсу гривні взагалі спрямована проти них. «За» висловлюються лише просунуті економісти, яким при цьому, очевидно, доводиться виступати проти власних сімей.

У парламенті обговорення було вельми бурхливим, оскільки відповідачами перед народними депутатами були і голова Нацбанку Володимир Стельмах, і уряд, який явно підштовхнув центробанк до таких різких заходів, що буквально сколихнули всю нашу суцільно доларизовану країну.

Природно, Стельмах запевняв парламентаріїв у тому, що ревальвація гривні економічно виправдана та сприятиме підвищенню добробуту населення. Крім того, явний крен прийнятого НБУ рішення в бік імпортерів примусив Стельмаха навести дані про те, що від 20% до 60% основних фондів українських підприємств зношені й потребують оновлення, чому також сприятиме зміцнення гривні. Одночасно він послався на те, що в українському імпорті більша частка припадає на енергоносії. За заниженого курсу гривні це, за словами Стельмаха, також призводить до зростання інфляції. Чи не тут «собака» заритий? Експерти «Дня» вказують, що уряд спровокував Нацбанк на ревальвацію гривні під тиском російських нафтотрейдерів, які вимагали такої поступки в обмін на згоду знизити ціни на нафтопродукти. Тобто версія про те, що дешевий долар «замовили» нафтотрейдери, поки що найімовірніша.

У Нацбанку критику не ігнорують і, схоже, просто вибирають менше лихо. При цьому Стельмах не стримав незадоволення тим, що йому довелося терміново звітувати перед парламентом, і заявив, що специфіка курсової політики дозволяє зробити висновок, що розгляд цього питання в парламенті є неефективним. І одразу ж отримав досить жорстку відповідь. Спікер парламенту Володимир Литвин запропонував внести зміни до закону, щоб Верховна Рада, яка дає згоду на призначення голови правління Нацбанку та частини складу наглядової ради НБУ, мала відповідні важелі контролю та впливу. Можна не сумніватися, що необхідні корективи внесуть. Адже саме в парламенті, причому, напевно, в усіх фракціях, найбільше невдоволених кроками Нацбанку. Причому мало хто обурюється просто процесом ревальвації. Критику викликають здебільшого її стрімкі темпи, зріст витрат екс-партнерів, і тому — зниження темпів зростання ВВП.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Рейтинг популярності матеріалу «Хто "замовив" дешевий долар? Середнiй клас втрачає свої заощадження » на Finance.ua - 2.0
В Контексті Finance.ua