Торік на дороги витратили втричі більше коштів з держбюджету, ніж планували
Загальні витрати держбюджету на будівництво доріг за 2021 рік становили 132 млрд грн — це майже втричі більше, ніж планувалось на початку року під час прийняття бюджету-2021.
Про це йдеться у аналізі бюджету від Центру економічної стратегії.
Зазначається, що разом із витратами місцевих бюджетів сума досягла у сукупності 178 млрд грн — це на 40% більше за витрати України на оборону (128 млрд грн у зведеному бюджеті).
Експерти підрахували, що минулоріч доходи державного бюджету виявилися на 18% вищими за заплановані у січні (видатки зросли на 13%), а бюджет у бік збільшення переглядали п’ять разів.
«Бюджет багато «заробив» за рахунок високої промислової інфляції в Україні (індекс промислових цін становив +62% рік до року) — завдяки цьому номінальний ВВП має виявитися набагато більшим, ніж прогнозувалося на початку року.
Левову частку додаткових доходів було витрачено саме на дороги (+85 млрд грн). Видатки на оборону за рік збільшили (у порівнянні із запланованим у січні) на 8,5 млрд грн, на внутрішні силові органи — на 8,7 млрд, соціальні видатки — на 26 млрд грн", — йдеться у повідомленні.
При цьому, завдяки збільшенню доходів бюджету і отриманню «подарунку» у вигляді розподілу SDR Міжнародним валютним фондом, Україна змогла дозволити собі запозичувати менше, ніж планувалося, а бюджетний дефіцит скоротився.
Інфографіка: ЦЕС
«Його розмір очікувався на рівні 247 млрд грн (або 6% ВВП), а фактично становив 198 млрд грн (приблизно 3,6% очікуваного ВВП у 2021 році). Дефіцит міг би стати ще меншим, якби протягом року зростання доходів не супроводжувалося постійним переглядом видатків у бік збільшення», — кажуть в ЦЕС.
«Бюджет на 2021 рік при прийнятті мав три основні особливості: підвищення мінімальної заробітної плати, величезний дефіцит, необмежені можливості уряду надавати державні гарантії по боргах. „Мінімалку“ дійсно підвищили, а прогнози по дефіциту, на щастя, не справдилися, адже номінальні доходи бюджету суттєво перевищили очікування уряду, а ВВП зріс набагато суттєвіше, ніж за офіційним прогнозом КМУ. Загалом, якщо подивитися у десятирічній перспективі, перерозподіл ВВП через публічні фінанси продовжує поступово знижуватися. Це у загальному випадку позитивно для економічного зростання, адже залишає більше ресурсів у розпорядженні більш ефективних приватних агентів», — заявила заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.
За матеріалами: Економічна Правда
Поділитися новиною