Пенсія для заробітчан: як українцям отримати виплату за закордонний стаж — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Пенсія для заробітчан: як українцям отримати виплату за закордонний стаж

Особисті фінанси
4742
Громадяни України, які працювали в інших країнах, можуть отримувати пенсію в Україні. Однак є особливості, правила і обмеження, пише НВ.
Кому буде враховано закордонний стаж? Українці з набутим за кордоном стажем можуть отримувати пенсію в Україні, якщо з країною, в якій працювала людина, укладено договір про соціальне пенсійне забезпечення.
Види міжнародних угод з пенсійного забезпечення. Міжнародні договори з питань пенсійного забезпечення розподіляються на два типи:
 • за територіальним принципом;
 • за пропорційним принципом.
Територіальний принцип. Договори, засновані на територіальному принципі, передбачають здійснення витрат на виплату пенсій тією державою, на території якої проживає утримувач.
Країни, з якими укладено угоду про пенсійне забезпечення за територіальним принципом: Білорусь, Вірменія, Казахстан, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан (учасники багатосторонньої Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року), Угорщина, Азербайджан, Грузія, Молдова, Монголія, Румунія.
У разі переїзду пенсіонера переведення пенсії за новим місцем проживання не буде проводитися і взаєморозрахунки між державами не будуть проводитися. Призначення і виплата пенсії в такому випадку регламентується законодавством держави, на територію якої переселилася особа.
Тобто територіальний принцип передбачає зарахування закордонного стажу як стажу, отриманого в Україні.
При цьому ПФУ бере до уваги як стаж, напрацьований за кордоном, так і заробітну плату, отриману в іншій країні. Зарплата, отримана за кордоном, починаючи з 1 липня 2000 року, обов’язково враховується при призначенні пенсії.
Якщо виплати здійснювалися в іншій валюті, то при призначенні пенсії ПФ перераховує їх у гривні відповідно до курсу НБУ на дату виникнення права на пенсію.
Виняток з цього правила становлять 2 країни: Білорусь і Молдова. Угоди з цими країнами передбачають, що для розрахунку пенсії враховується тільки стаж, набутий на їхній території, проте зарплати не враховуються.
Пропорційний принцип. Договори, засновані на пропорційному принципі, передбачають призначення і виплати пенсії договірною стороною за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий пенсіонером виключно на її території.
Стаж, набутий на території іншої країни, враховується тільки для визначення права на отримання пенсії і не впливає на її розмір.

Громадянство за інвестиції: де і за яку ціну

Країни, з якими укладено угоду про пенсійне забезпечення за пропорційним принципом: Болгарія, Естонія, Іспанія, Латвія, Литва, Польща, Португалія, Словаччина і Чехія.
У разі переїзду пенсіонера на постійне місце проживання в ці держави ПФУ буде продовжувати переказувати призначену в Україні пенсію за новим місцем проживання пенсіонера в доларах США або в євро.
Важливо! Для зарахування особі закордонного стажу для призначення пенсії в Україні необхідно дотримуватися двох умов:
 • легальне працевлаштування за кордоном;
 • належна сплата пенсійних внесків в іншій державі згідно з її законодавством.
Як отримати пенсію за закордонний стаж? Щоб отримати пенсію за напрацьований в іншій країні стаж, достатньо звернутися до територіального відділення ПФУ за місцем проживання. Необхідно повідомити про набутий стаж в іншій країні та надати відповідний пакет документів, а саме:
 • паспорт громадянина України;
 • копію закордонного паспорта;
 • ідентифікаційний код;
 • свідоцтво про реєстрацію в соціальному реєстрі;
 • реєстрація в податкових органах;
 • виписка з соціального реєстру;
 • підписані з роботодавцями угоди.
На підставі пакету документів фахівці заповнюють “формуляри зв’язку”. Вони направляються до ПФУ з подальшим відправленням до компетентного органу відповідної держави, що розглядає документи. У разі позитивного вирішення питання призначення частини пенсії проводиться виплата особі через банківську установу. Всю роботу з пересилання документів виконують пенсійні органи.
При призначенні пенсії за територіальним принципом стаж зараховується за трудовою книжкою або уточнюючими довідками.
Особи, які працювали за кордоном з 1 січня 2004 року, обов’язково повинні надати в ПФ документи про сплату соціальних або страхових внесків.
За матеріалами:
НВ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас