0 800 307 555
0 800 307 555

Що таке шлюбний контракт, та як його правильно укладати


Що таке шлюбний контракт, та як його правильно укладати

Finance.ua як портал, який дбає про ваші фінанси, дізнався у експерта Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлії Іваненко, які права та обов’язки подружжя можуть мати місце в шлюбному контракті.

Що таке шлюбний контракт. В українському законодавстві вживається термін «шлюбний договір» а не «шлюбний контракт», як в деяких інших країнах, але по суті ці поняття є тотожними, і як би ми не назвали цей вид правочину, зміст його від цього не зміниться.

Оскільки на законодавчому рівні визначено поняття шлюбного договору, то краще вживати саме цей термін для уникнення непорозумінь чи певних питань при практичному складанні та підписання такої угоди між подружжям.

Шлюбний договір – це така угода між подружжям, в якому закріплюються їх майнові права та обов’язки, в тому числі майнові права та обов’язки подружжя як батьків, а також врегульовуються майнові відносини між чоловіком та дружиною. Правове регулювання порядку укладення та виконання шлюбного договору визначені Главою 10 Сімейного Кодексу України.

Шлюбний договір можливо укладати за наявності умов:

 • вільне волевиявлення обох сторін, тобто примус однією стороною іншу сторону до укладення шлюбного договору не допускається;
 • у договорі прописуються тільки майнові права та обов’язки подружжя або майнові права та обовязки подружжя як батьків. Тобто особисті немайнові права або особистістні відносини між подружжям шлюбним договором не врегульовуються;
 • договір не повинен порушувати права дитини, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище. Тобто, якщо в договорі, наприклад, прописати, що після розлучення за ініціативою жінки, чоловік звільняється від сплати аліментів на утримання дитини/дітей, то така умова порушує права дитини на забезпечення батьками і не є законною;
 • обов’язкова письмова форму договору та нотаріальне засвідчення. Тобто не достатньо лише одних підписів сторін шлюбного договору для його укладення та дійсності в майбутньому, потрібно нотаріальне посвідчення такої угоди сторін.

Шлюбний договір укладається у письмовій формі в трьох оригінальних примірниках і нотаріально посвідчується. У разі недодержання сторонами вимог закону щодо нотаріального посвідчення договору, такий договір є нікчемним.

Коли починає діяти. укладений до реєстрації шлюбу – набирає чинності в день реєстрації шлюбу;
укладений подружжям – починає діяти у день його нотаріального посвідчення, про що має бути зазначено в тексті договору.

Що не може бути включене до змісту шлюбного договору. До змісту шлюбного договору не можуть бути включені положення, які:

 • регулюють особисті відносини подружжя;
 • регулюють особисті відносини між батьками та дітьми;
 • зменшують обсяг прав дитини, який встановлено законодавством;
 • ставлять одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.

Читайте важливі новини та поради, які стануть в пригоді для вашого гаманця, в телеграм-каналі Finance_ukr

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua