0 800 307 555
0 800 307 555

Що врахувати, якщо вирішили закрити ФОП


Що врахувати, якщо вирішили закрити ФОП

Такого поняття, як тимчасове припинення діяльності ФОП, немає, і податкова автоматично не закриває «сплячих» підприємців, які не сплачують податки і не подають звітність.

Тож, якщо більше не хочете бути підприємцем, треба пройти процедуру закриття. Finnance.ua, як портал, що допомагає українським підприємцям, дізнався у OstApp Journal, на що треба звертати увагу при закритті бізнесу під час карантину.

Якщо захочете відкритися пізніше. У будь-який час ви можете відкрити ФОП знову, хоч за тиждень після закриття. Онлайн це робиться швидко: дані до реєстру вносять протягом робочого дня. Втім, щоб зареєструватися на спрощеній системі, у вас не повинно бути податкової заборгованості.

Зобов’язання перед контрагентами. Якщо заборгували оплати постачальникам, орендодавцю тощо, навіть якщо закриєте ФОП, на вас можуть подати до суду як на звичайну фізособу, адже підприємці відповідають за зобов’язаннями всім своїм особистим майном (ст. 52. ЦКУ).

Також якщо контрагенти заборгували вам, і ці борги не безнадійні, краще розібратися з цим питанням у статусі підприємця.

Скоротити працівників. Якщо є наймані працівники і ви плануєте закрити ФОП, звільняйте їх за процедурою скорочення за п. 1 ст. 40 КЗпП. Однак про скорочення треба попереджати заздалегідь, тому за день закритися не вийде.

Повідомити працівника треба в двомісячний термін, якщо хочете звільнити людину раніше — це можна зробити, але лише з її згоди. Вам потрібно видати наказ про звільнення, дати його на підпис працівникові і видати копію наказу на руки. Працівник має поставити на оригінальному екземплярі підпис про те, що отримав копію наказу, і дату.

Як закрити ФОП?

У день звільнення ви зобов’язані виплатити людині належні їй суми — це не тільки зарплата, а й компенсація за невикористану відпустку тощо. Часто роботодавці-ФОП лукавлять і кажуть, що працівникам підприємців така компенсація не виплачується — це не так.

Якщо у роботодавця немає грошей на виплати. У законодавстві не передбачається відстрочка виплати зарплати при звільненні, вважається, що, якщо немає грошей – це проблема роботодавця. Які ризики можуть бути, якщо не заплатити в цей строк? Працівник може судитися з вами, і належні йому виплати доведеться виплачувати вже за рішенням суду.

Внести дані про припинення діяльності в Держреєстр. Щоб закрити ФОП, подайте заяву держреєстратору онлайн через сервіс «Дія», якщо у вас є електронний підпис. Протягом одного робочого дня заяву розглянуть, і держреєстратор внесе до Єдиного держреєстру запис про припинення діяльності.

А щоб перевірити, чи точно закрили ФОП, на сайті Мін’юсту введіть свій десятизначний податковий номер, ви повинні побачити статус «припинено». Або перевірте в месенджері в Opendatabot — введіть прізвище або РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків).

З моменту закриття вам припинять нараховувати податки.

Чому це так важливо? Не рідкісні випадки, коли запис про припинення діяльності до реєстру не внесли, людина думає, що закрила ФОП, а їй продовжують нараховувати податки та заборгованість за несплату, і так може тривати роками. Особливо це актуально для тих, хто довірив закриття ФОП посередникам, не проживає за податковою адресою, а отже вчасно не отримує важливих листів від податківців про штрафи.

До речі, про важливі новини для бізнесу ми часто пишемо у телеграм-каналі Finance_ukr. Підписуйтесь, щоб не пропустити важливі новини! 🤫

Знятися з обліку в податковій. У день, коли податкова отримає від держреєстратора інформацію, що діяльність ФОП припинена, — вас повинні зняти з обліку в ДПС, а єдинників ще й виключити з реєстру платників ЄП. Але податківці на місцях часто просять заяву про відмову від спрощеної системи подати окремо.

Подати останні звіти. За період, коли пропрацювали до закриття, треба відзвітувати в податкову:

  • єдинникам подати декларацію з єдиного податку в строки подання квартальної звітності, тобто протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу. Відмітки «ліквідаційна» немає, подаєте зі статусом «звітна»;
  • ФОП на загальній системі звітують протягом 30 календарних днів з дати припинення діяльності. Подаєте декларацію про майновий стан і доходи, у тому числі Додаток Ф2. З відміткою «ліквідаційна». Закриваєтеся в середині місяця — цей місяць включаєте в декларацію повністю;
  • звіт з ЄСВ за себе (форма Д5) з позначкою «ліквідаційний» треба подати протягом 30 календарних днів з дати закриття як єдинникам, так і загальносистемникам. За який період заповнювати дані — з початку року до кінця місяця, у якому закрилися.
    Виправляти помилки в ліквідаційних звітах не можна. Але до граничного терміну подання звітності ви можете переподати звіт з правильними даними зі статусом «новий звітний».

Штраф за кожен незданий звіт — 170 грн.

Закриття рахунку в банку. Вимога закрити підприємницький рахунок при припиненні діяльності є, але строки не встановлені (п. 69.7 ПКУ). Якщо закриваєтеся в період локдауну і поблизу немає працюючого відділення банку, можете прийти пізніше, коли карантин закінчиться.

Роздрукуйте виписку за операціями з рахунку за останні три роки, нехай менеджер банку поставить печатку і підпис. Ці данні можуть знадобитися на випадок перевірки.

Зберігайте підприємницькі документи три роки. Після закриття до вас із перевіркою може прийти податкова. Якщо все ж прийдуть, перевірять все, і документи з контрагентами — акти, договори, накладні, документи, що підтверджують готівкові та безготівкові доходи. Все це ви зобов’язані зберігати три роки з дня подання звітності, для заповнення якої використовували документи.

Щодо ЄСВ, то тут взагалі немає строків давності, документи, що підтверджують сплату, треба зберігати чи не вічно. ФОП-загальносистемники нараховують внесок з чистого доходу, тому зберігати первинні документи краще до проведення перевірки.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua