0 800 307 555
0 800 307 555

За 2020 рік учасники ринку газу заборгували ОГТСУ 1,6 мільярда гривень


За 2020 рік учасники ринку газу заборгували ОГТСУ 1,6 мільярда гривень

У 2020 році було відібрано з системи магістральних газопроводів 2,4 млрд куб. м газу на суму 10,4 млрд грн, але сплачено було лише 80% (загальна сума заборгованості – 1,6 млрд грн).

Про це повідомляє Оператор ГТС.

Основними боржниками перед ОГТСУ за утворені негативні небаланси є оператори газорозподільних мереж (міськ-, облгази). За підсумками 2020 року їхня сукупна заборгованість становить 1,4 млрд грн. На ринку України діють 43 оператори газорозподільних мереж, із них лише третина своєчасно розраховується за надану послугу.

«Така ситуація стає критичною: тривалий безоплатний відбір значних обсягів газу з ГТС та накопичення боргів створюють загрозу для стабільної роботи Оператора ГТС та призводять до збитків держави. З огляду на системний характер зростання заборгованості питання потребує нагального врегулювання на законодавчому рівні», – ідеться в повідомленні.

«Лідерами» серед боржників є:

  • Донецькоблгаз – 426 млн грн (+232 млн грн за грудень),
  • Луганськгаз – 277 млн (+6 млн грн),
  • Тернопільміськгаз – 276 млн грн (+51 млн грн),
  • Київоблгаз – 59 млн грн (у грудні не додав боргу),
  • Уманьгаз – 43 млн грн (+8 млн грн за грудень).


Інфографіка: Оператор ГТС

Особливе занепокоєння викликає ПрАТ «Тернопільміськгаз», який демонструє байдужість до наслідків через несплату боргів, а відтак і до власних споживачів. Попри те, що кошти на виробничо-технологічні витрати закладені в тариф «Тернопільміськгазу», цей оператор ГРМ системно відбирає газ з мережі магістральних газопроводів та не сплачує за нього. Сума боргу через несанкціонований відбір з ГТС за 2020 рік складає 276 млн грн, причому лише за грудень минулого року борг збільшився на 51 млн грн.

Зважаючи на повну безвідповідальність «Тернопільміськгазу», який протягом року не вжив належних дій та не погасив жодної копійки боргу, Оператор ГТС повторно звернувся до НКРЕКП з вимогою провести позапланову перевірку підприємства щодо порушення ліцензійних умов і нецільового використання тарифного доходу, що є достатніми підставами для позбавлення ліцензій на розподіл газу.

Від березня 2020 року ОГТСУ веде активну роботу щодо стягнення заборгованості з учасників ринку. Компанія подала 22 позови до господарських судів, з них вже виграно п’ять справ (Тернопільміськгаз, Кіровоградгаз, Мелітопольгаз, Уманьгаз, Херсонгаз) на суму 245 млн грн. Відтоді Кіровоградгаз вже погасив 30% боргу та досягнуто домовленості щодо повної сплати залишку заборгованості у визначені строки.

Треба зазначити, що ОГТСУ вчасно та в повному обсязі сплачує за утворені учасниками ринку позитивні небаланси, які за минулий рік досягли 1,1 млрд куб. м загальною вартістю 5,5 млрд грн.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua