0 800 307 555
0 800 307 555

Телефонують з "банків" і просять гроші від імені друзів: як врятуватися від шахраїв


Телефонують з "банків" і просять гроші від імені друзів: як врятуватися від шахраїв

В Україні почастішали випадки шахрайства: українцям надзвонюють “банківські співробітники”, пишуть “друзі” в соціальних мережах з єдиною метою: залякати і виманити якомога більше грошей.

Про те, які схеми обману діють в Україні і як не стати жертвою, пише OBOZREVATEL.

Зламують соцмережі і обдзвонюють українців. Всього за тиждень до редакції звернулися одразу кілька українців, які стали жертвами шахраїв. Одна з читачок змогла записати розмову з шахраями.

Телефонували пізно ввечері, шахрай вже знав ім’я жертви. На відміну від справжніх співробітників банків, злочинець говорив російською мовою, звертався до жінки на ім’я. “Вам необхідно авторизуватися, підійти до терміналу, щоб вас камера могла фотовідеореєструвати. Ви коли брали карту, вас фотографували”, – заявив шахрай. Жінка відмовилася будь-куди йти, пояснюючи це тим, що зараз в країні карантин.

Тоді зловмисник запропонував пройти “реєстрацію” через Приват24 і обманом змусив перевести йому 500 грн.

Якби б на карті було більше коштів, вона могла б позбутися і більшої суми. “Мама займалася зі своїм студентом. Їй подзвонили нібито з банку. Сказали, що потрібно всього лише перевірити транзакцію. Попросили перевести кошти на кілька карт. Вона прямо на уроці зробила все, як їй сказали. Більше 50 тисяч гривень трьома порціями перевела. Звернулися в поліцію, в банк. Частина суми, яку перевели одним з трьох траншів, вдалося повернути”, – розповіла киянка Карина.

Часто обзвоном займаються злочинці прямо з місць позбавлення волі. Працює ціла мережа, обдзвонюють всіх підряд. Ще один популярний спосіб обману: шахраї зламують сторінки українців в соцмережах, а потім від їх імені пишуть всім знайомим прохання позичити невелику суму.

Жертвою такої схеми став і киянин Богдан. Його колега написав йому в Facebook: попросив перевести 1800 грн на карту “до сьогоднішнього вечора”. Молодий чоловік перевів гроші, а незабаром отримав повідомлення від того ж колеги: той попередив, що сторінка зламана і попросив не переводити гроші. Правда, виявилося занадто пізно.

Як врятуватися від шахраїв. Заступник директора ЕМА Олеся Данильченко розповіла: метод обману, при якому українцям дзвонять від імені Національного банку або будь-якої фінансової установи називається соціально інженерією. Шахраї діють трьома способами:

  • або залякують розповідями про спроби вкрасти гроші з карти;
  • або переконують, що родич потрапив в небезпеку;
  • або залучають обіцянками дешевої наживи (виграш у лотереї тощо.).

Експерт радиться взагалі не реагувати на дзвінки від імені банку. Як тільки вам дзвонять, припиняйте розмову або звертайтеся до свого банку по тому номеру телефону, який вказаний на зворотному боці банківської карти.

Часто шахраї спеціально підбирають такі номери телефонів, які схоже на банківські. НБУ опублікував і свої поради:

  • завершити розмову і ігнорувати подібні SMS-повідомлення – це 100% шахраї;
  • нікому не переказувати кошти і не повідомляти жодних персональних даних або реквізитів карток;
  • пам’ятати, що податки з виграшу сплачує не одержувач виграшу – їх завжди перераховує оператор акції.
  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua