0 800 307 555
0 800 307 555

Податок на доходи за депозитами можуть скасувати: якими будуть наслідки для населення


Податок на доходи за депозитами можуть скасувати: якими будуть наслідки для населення

Скасувати податок на доходи за депозитами фізосіб запропонував голова Нацбанку Кирило Шевченко. За його словами, коли ставки за вкладами становили 25%, оподаткування не було настільки значущим. Зараз банки беруть гроші у населення під 8,5-9% річних. А податок на дохід із депозитів становить 19,5% разом з військовим збором.

Експерти у коментарі Gazeta.ua розповіли, чи варто скасовувати податок з депозитів.

Гліб Вишлінський, директор Центру економічної стратегії:

Скасування податку на доходи з депозитів стимулюватиме залучення грошей громадян у банківську систему. Це сприятиме зростанню обсягів кредитування, інвестицій та економічного розвитку.

“З іншого боку – податок на додатковий пасивний дохід громадян впливає на збільшення доходів бюджету. Водночас зараз політика має бути максимально спрямована на залучення грошей громадян до банківської системи. Якщо податок скасують, відсотки за депозитами для населення повинні зрости. Це висококонкурентний ринок – якщо знижуєш ставки, то гроші просто перетікатимуть до іншого банку”, – говорить Вишлінський.

Він пояснює, що ставки за депозитами залежать від рівня інфляції, облікової ставки НБУ та ставки, під яку Мінфін залучає гроші в ОВДП.

“Доходи від облігацій внутрішньої державної позики поки не оподатковуються. Держава за рахунок таких вкладів хоче покрити дефіцит держбюджету”, – підсумував Вишлінський.

Борис Кушнірук, економіст:

Податок із доходів за депозитами скасовувати не потрібно. Вклади у банках не повинні сприйматися як джерело заробітку.

“Депозити населення не є тими ресурсами , які мають використовуватися в масовому кредитуванні. Тому розмови, що у такий спосіб вдасться вивести заощадження громадян “з тіні” у банківську систему, – проблеми не знімають. Коли у вас є певний вид діяльності, який не оподатковується, він створює маніпуляції зі статками фізосіб. А якщо відсоткові ставки реально малі, наприклад 5-6% річних, цей дохід не є значущим для ухвалення рішення зберігати гроші на депозиті. Будь-який дохід має оподатковуватися”, – пояснює Кушнірук.

За його словами, банки існують для функції здійснення поточних платежів. Також це надійні інституції для збереження коштів.

“У деяких країнах, наприклад, Китаї, довгий час фіксували рівень ставок за депозитами. Їх не підвищували, бо чим дорожчі вклади, тим дорожчі кредити. Останні можуть переходити у категорію таких, які не будуть погашати. Тому не потрібно провокувати здорожчання кредитного портфелю. А це призводить до неможливості розвиватися у першу чергу бізнесу. Взагалі я прихильник зниження відсотків за депозитами. Держава навпаки має створити передумови для розвитку фондового ринку. Людям повинно бути вигідно вкладати гроші у цінні папери та облігації”, – пояснив економіст.

Олексій Лупоносов, фінансовий аналітик:

Податок на доходи за депозитами фізосіб запровадили у липні 2014-го.

“Навіть тоді це було робити недоречно. Оскільки людина, яка розміщує кошти на депозиті, з них уже заплатила податки. Крім того, відсотки за вкладами і так не перекривають інфляції. У більшості європейських країн такі доходи не оподатковуються. Якщо податок скасують й у нас, то популярність депозитів зросте”, – говорить Лупоносов.

Ініціатором законотворчої діяльності має стати Національний банк. Саме голова НБУ повинен винести питання про скасування податку на доходи на розгляд Верховної Ради. Водночас остаточне рішення прийматиме парламент, пояснює аналітик.

Ви можете отримувати більше з вашого депозиту. Finance.ua домовився з банками, щоб ви могли отримати «Бонус до депозиту». Вигідну надбавку до відсотку можна оформити в три кроки.

Отримати бонус до депозиту

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua