Світлана Якимова: перепланування квартири. Що законно, а що ні?


Світлана Якимова: перепланування квартири. Що законно, а що ні?

Коли мова заходить про зміну внутрішнього простору квартири, як правило, використовується термін “перепланування”. Однак це не завжди вірно, оскільки «переплануванням» часто називають те, що насправді є «реконструкцією» житла.

Тим часом, ці поняття необхідно чітко розмежовувати, оскільки цілком зрозуміле бажання зробити своє житло затишним і комфортним може призвести до проблем при продажу квартири або навіть до кримінальної відповідальності.

Отже, перепланування. До нього відносяться:

- переобладнання ненесучих стін;

- пророблення отворів в несучих стінах;

- демонтаж вбудованих комор і шаф;

- монтаж перегородок (це можуть бути скляні, пластикові, гіпсокартонні перегородки, з окремим кріпленням та ін.);

- об’єднання туалету і ванної кімнати (за умови, що між ними стіна ненесуча і відсутній вентиляційний канал).

До реконструкції відноситься:

- знесення несучої стіни або пророблення отвору в ній;

- об’єднання житлової кімнати або кухні з балконом (лоджією);

- перенесення так званих «мокрих» точок (санвузли, раковини і т. д.);

- розширення балкона шляхом виносу його вперед (в один бік або в обидва);

- винос батареї або інших елементів опалення на балкон або лоджію;

- знесення підвіконня між кухнею (кімнатою) і балконом або лоджією;

- об’єднання кухні з кімнатою в однокімнатній газифікованій квартирі.

Якщо проводиться перепланування, то відповідно до ст. 100, 152 Житлового кодексу Української РСР (із змінами, внесеними Постановою КМУ від 28.12.2016 р. №1024) отримання дозвільних документів, а також введення в експлуатацію після проведення робіт не вимагається.

Щоб документально оформити перепланування квартири, необхідно:

1. Виготовити проект перепланування (цей етап можна пропустити, якщо перепланування незначне; власне, це має вирішити архітектор/інженер БТІ/юрист);

2. Провести технічну інвентаризацію за фактом зробленого перепланування. Технічний паспорт виготовляє інженер з відповідним сертифікатом, який дає право проводити обміри;

3. Отримати висновки (довідку) інженера про відсутність дій з реконструкції;

4. Провести реєстрацію права власності та внести новий техпаспорт з висновком (довідкою) до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Реєстр (таким правом наділені державні реєстратори та нотаріуси).

З реконструкцією питання йде складніше. Для початку необхідно зрозуміти, чи можна робити реконструкцію. Чи не завдадуть шкоди такі дії вам самим, сусідам та іншим особам, які перебувають на об’єкті.

Тому для проведення реконструкції необхідно виконати наступні дії:

1. Замовити проектну документацію (скласти договір з проектною організацією). Проект засвідчується печаткою архітектора або конструктора, у якого є сертифікат на подібні роботи;

2. Укласти договір на авторський і технічний нагляд з інженерами, у яких є на це відповідний сертифікат;

3. Подати повідомлення про початок будівельних робіт отримати дозвіл на будівництво в ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція);

4. Власне, провести будівельні роботи;

5. Провести технічну інвентаризацію та виготовити новий технічний паспорт за фактом проведених дій з реконструкції;

6. Подати декларацію про введення об’єкта в експлуатацію та отримати дозвіл;

7. Внести до Реєстру дані про зміну та отримати Витяг з Реєстру.

Якщо ваші сусіди порушують правила перепланування житлового приміщення, внаслідок чого вам або вашому майну завдано збитків, то необхідно звернутися в ЖЕК (або аналогічну організацію). Фахівець складає акт і фіксує завдану шкоду.

Потім проводиться оцінка заподіяної шкоди. Після цього можна звернутися до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

В Україні за незаконну зміну житлового приміщення передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність.

Адміністративна відповідальність настає відповідно до ст. 96 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

Оскільки квартири в багатоповерхових будинках віднесені до об’єктів з середнім класом наслідків аварій, так званий СС-2, на господаря квартири за проведення перепланування з втручанням в несучі стіни або стояки інженерних комунікацій без оформлення необхідних дозволів може бути накладено штраф від 17 000 до 25 500 тис. грн.

Кримінальна відповідальність настає відповідно до ст. 275 Кримінального кодексу України:

Стаття 275. Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд.

1. Порушення при розробці, конструюванні, виготовленні або зберіганні промислової продукції правил, що стосуються безпечного її використання, а також порушення при проектуванні або будівництві правил, що стосуються безпечної експлуатації будівель і споруд, особою, зобов’язаною дотримуватися таких правил, якщо це створило загрозу загибелі людей або настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого.

Караються штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 — 3 400 грн) або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого.

2. Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки.

Карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Світлана Якимова, керівник компанії «ХАН (Харківське агентство нерухомості)»

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Нерухомість
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua