Феномен приватного інвестування, або Як дістати гроші "з-під матраців" українців


Феномен приватного інвестування, або Як дістати гроші "з-під матраців" українців

Українці воліють зберігати заощадження вдома, а не інвестувати їх. Куди ще може вкласти гроші український приватний інвестор, крім доларів і нерухомості.

Більше половини громадян США — приватні інвестори. За даними Інституту Геллапа, 52% жителів цієї країни вкладають кошти в цінні папери. Такі інвестиції для них — приваблива альтернатива банківським депозитам, яка, до того ж, може принести більше прибутку.

Серед українців приватне інвестування поки що не таке популярне. За даними BusinessViews, українці зберігають “під матрацом” 26-86 млрд дол.

Якщо взяти нижній поріг оцінки, сума все одно виявиться більше, ніж золотовалютні резерви країни: у липні 2018 року — 18,1 млрд дол. Вона порівнянна з обсягом прямих іноземних інвестицій в Україну за 2017 рік.

Частка готівкових грошей в країні — 28%. Для порівняння: в середньому в зоні Євросоюзу цей показник становить 9,4%.

Тобто в Україні значні капітали не працюють в економіці, а просто зберігаються у вигляді готівкових купюр. Якщо ж середньостатистичний українець наважується інвестувати, то найчастіше купує долари або нерухомість.

Формально існуючий фондовий ринок України на ділі має дуже низьку активність інвесторів-фізосіб. Як повідомляє Delo.ua з посиланням на голову НКЦПФР Тимура Хромаєва, на “Українській біржі” зареєстровано близько 10 тис. рахунків фізичних осіб, проте активних з них — лише сотні.

Хромаєв вважає, що ця біржа частіше використовується в цілях шахрайства та ухиляння від сплати податків, ніж для залучення капіталу в публічні компанії. В цілому, українці не вміють заробляти на ринку цінних паперів.

Якщо залишити фондовий ринок за дужками, то українському інвестору залишаються такі інструменти: вкладення коштів у традиційні бізнес-проекти, передача капіталу у приватні фонди або інвестування в рамках клубу інвесторів.

Бізнес-ангели для стартапів

Приватних інвесторів, які вкладають гроші і досвід в розвиток стартапів на ранніх стадіях, називають бізнес-ангелами. Найчастіше “ангелами” стають професіонали, які розбираються в побудові бізнесу, накопичили достатньо капіталу і хочуть отримувати дохід без великих витрат часу.

Бізнес-ангелів можна розділити на три групи: успішні підприємці, топ-менеджери великих компаній і менеджери венчурних інвестиційних фондів.

Засновники стартапів залучають “ангельські” інвестиції не тільки заради грошей, але і в надії отримати кваліфіковану підтримку при побудові бізнесу.

За даними Асоціації ангел-інвесторів Європи (EBAN), в яку входять 350 тис інвесторів, у 2017 році інвестиційний ринок ранніх етапів у Європі склав 11,4 млрд євро. З них 7,3 млрд євро було інвестовано бізнес-ангелами, що на 9% більше, ніж в 2016 році.

За статистикою EBAN, середній приватний інвестор вкладає в проекти близько 25 тис. євро, але чеки деяких операцій сягають кількох мільйонів доларів. 63% європейських бізнес-ангелів інвестують на етапі посівних інвестицій. Ключові сфери для вкладень — фінтех, IT і охорона здоров’я.

За даними асоціації бізнес-ангелів UAngel, середній чек українського бізнес-ангела в угоді складає 20-60 тис дол. Українським ангелам-інвесторам найбільш цікаві електронна комерція, онлайн-сервіси, програмне забезпечення, великі дані, фінтех і аналітика.

Для порівняння: у закритому клубі для приватних інвесторів iClub, який створив фонд TA Ventures, мінімальна інвестиція в угоду починається з 25 тис дол.

В інтерв’ю Thinking Investor голова правління UAngel Наталія Березовська повідомила, що в Україні в 2016 році було не більше 50 системних бізнес-ангелів. У той же період сумарно по Європі їх налічувалося близько 260 тис.

У UAngel стверджують, що в Україні зростає кількість синдикативних угод.

Інвестування в синдикатах дозволяє зібрати велику суму, розділити ризики і найбільш ефективно допомогти команді стартапу розвиватися за рахунок синергії досвіду і більш широкої мережі знайомств. Для знайомства інвесторів, координації роботи і управління операціями існують асоціації та клуби.

Об’єднання приватних інвесторів

Об’єднуючись, індивідуальні інвестори отримують можливість вкладати капітали в глобальні проекти. Крім того, це дозволяє знижувати інвестиційні ризики за рахунок експертизи засновників і партнерів.

Адміністрація асоціацій і клубів бере на себе організаційні моменти при проведенні стартап-баттлів і відфільтровує тільки релевантні пропозиції від компаній. В Україні є кілька таких організацій.

iClub — закрита спільнота для приватних інвесторів, створена фондом TA Ventures. Клуб бере на себе юридичний, аналітичний, фінансовий супровід угод і навчає нових членів.

iClub робить акцент на інвестиціях в технологічні компанії з потенціалом глобального зростання. Якщо інвестиція здійснюється в український проект, то клуб не бере комісію, що мотивує учасників займатися українськими стартапами.

UAngels — нетворкінг-платформа для підприємців і приватних інвесторів, які хочуть створювати локальні або міжнародні синдикати. Об’єднання шукає проекти, об’єднує бізнес-ангелів та навчає їх.

Investment Mosaic — закритий інвестиційний клуб, який об’єднує представників інвестиційного бізнесу, приватних інвесторів, підприємців та галузевих експертів. Організатором клубу виступає інвестиційний брокер InVenture Investment Group.

Startup.ua — онлайн-платформа, де засновники стартапів шукають фінансування від приватних інвесторів і венчурних фондів. Спільнота проводить “Битви стартапів”, щоб познайомити проекти з потенційними інвесторами.

Найбільш перспективні галузі для інвестування в 2018 році — блокчейн, безпілотники, biotech і medtech, віртуальна і доповнена реальність, штучний інтелект, проекти у сфері кібербезпеки і E-sports.

Такі тренди озвучила під час виступу на iClub Grand Meetup в рамках бізнес-програми ОМКФ керуючий партнер TA Ventures Вікторія Тігіпко.

З кожним роком в Україні з’являється більше можливостей для стартапів із залучення фінансування на ранніх стадіях, а у приватних інвесторів — більше впевненості при розміщенні інвестицій. Можна тільки уявити, як вплине на сектор перехід грошової маси з сейфів українців в економіку.

Фінансування private equity

Відповідно до звіту Європейської асоціації венчурного і приватного капіталу Invest Europe, в 2017 році загальний обсяг залучених приватних інвестицій — private equity — в Центральній та Східній Європі досяг 1,26 млрд євро. Це на 46% більше, ніж в 2016 році.

У цілому обсяг інвестицій в Європі зріс на 12% до 91,9 млрд євро, що є рекордом з 2006 року.

Якщо говорити про інвестиції private equity, то в 2017 році в Центральній і Східній Європі було інвестовано 3,5 млрд євро. Це на 113% більше, ніж в 2016 році і є рекордним показником.

Основна частина інвестицій private equity в Центральній і Східній Європі припала на Польщу (71%), Румунію (14%), Угорщину (6%) і Латвію (5%). Ці чотири країни сумарно відкусили 70% від загального пирога private equity.

Україна в 2017 році отримала 20 млн євро private equity інвестицій, що на 9 млн євро більше, ніж в 2016 році. Ці 20 млн євро були вкладені у вісім компаній.

Для порівняння: у 2016 році в країну зайшло 11 млн євро private equity інвестицій, які розділили дві компанії. Таким чином, Україна посідає сьоме місце в рейтингу країн регіону за сумою залучених private equity інвестицій.

Кількість інвестицій private equity в Україну склала приблизно п’ятдесяту частину ВВП країни в 2017 році. Для України, як і в цілому для країн Східної Європи, це співвідношення значно нижче, ніж в середньому по Європі (0,436%).

Згідно зі звітом UVCA у партнерстві з Deloitte, у 2017 році в Україні працювали вісім фондів прямих інвестицій. Сумарно вони вклали 126,8 млн дол. прямих інвестицій у ході 14 угод. Для порівняння: в період з 2014 по 2016 рік відбувалося не більше чотирьох операцій щороку.

Тобто в 2017 році було зроблено рекордну кількість прямих інвестицій. Більша частина опитаних інвесторів вважає, що в 2018 році кількість угод зросте.

Україна не входить до двадцятки найпривабливіших для іноземних інвестицій європейських країн. Можливо, саме вкладення українських приватних інвесторів стануть пусковим механізмом для розвитку економіки країни.

Ная Новак

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua